Selülitsiz Bacaklarla Yaza Girin

Portakal kabuğu diye adlandırılan selülit, birçok kadının estetik kaygılarından biridir.  Vücudumuzda oluşan yağ hücreleri, ciltteki kollajen liflerini uyararak cilt  yüzeyin de aşınmaya neden olmaktadır. Bu aşınma ile lenfatik dolaşıma baskı yapan hücreler, dokularda sıvı birikimi ile selülite neden olmaktadır.

Selülit Neden Kadınlarda Daha Sık Görülmekte?

Bunun sebebi, başta östrojen hormonu ile yağ dokularının erkeklere göre daha fazla olması ve sahip oldukları deri kalınlıkları gibi etkenlerdir. Oluşan bu dokuda ki hasar,  adiposit diye bilinen derialtı yağ hücre gruplarının aşırı gelişimiyle kan ve lenfatik dolaşım üzerine yaptığı baskı, dolaşımın bozulmasına ve deri altı dokularında sıvı birikimi ile bağ dokuların  yeteri derecede beslenememesine ve sonuç olarak selülite neden olmaktadır.

Selülitler 3 tipte gözlemlenmektedir…

1. Tip selülit: Selülitin başlangıç evresindir.  Dolayısıyla kilo problemi yaşayan bireylerde daha sık ortaya çıkar. Bu tip selülitler de deri daha yumuşak ve dalgalı görüntüye sahiptir. Kilo problemi varsa özellikle zayıflama diyetleriyle, antrenman programıyla ve sıvı tüketimi ile çözümlenmesi mümkündür.

2. Tip Selülit: Genellikle stres, hormonal dengesizlikler, varis gibi problemlere bağlı olarak gözlemlenmektedir. Dolayısıyla bacaklarda gözle görülür damar geçişlerine rastlanmaktadır. Düzenli beslenme, antrenman programıyla ve sıvı tüketimi ile beraber mezoterapi uygulamaları, özel yağlarla tedavi edilebilir.

3. Tip Selülit: Yumuşak dokuların nodülleşmesi ile daha kalıcı ve belirgin hal alan 3. tip selülit, yağ dokusu gibi algı yaratsa da aslında kollojen liflerine bağlı olarak gelişmektedir. Bu tip selülitler için mezoterapi, özel masaj ve uygulamalar daha etkili sonuç yaratmaktadır.

Selülite Neden Olan Faktörler;

Cinsiyet ve Genetik Faktörler… Başta östrojen hormonu ile yağ dokularının kadınlar da fazla oluşu selülit riskini erkeklere oranla artırmaktadır. 

Hormonal Dengesizlik… Vücudumuzda ki deformasyonların bir kısmı östrojen ile direkt etkilidir. Ergenlik ve hamilelik gibi süreçlerin sonrasında hormonal değişime bağlı olarak selülit görülebilinir.

Oral Kontraseptif’e Dikkat… Doğum kontrol hapı olarak bilinen bazı ilaçların fazlaca kullanımı hormon denge üzerinde etkilidir.

Damar Yetmezliği ve Varisler… Bu durum kan dolaşımını negatif etkilemekle beraber toksik etki yaratabilmektedir. Dolayısıyla yağ depolanması artarak selülit oluşumu hızlanmaktadır.

Peki Beslenmenin Etkisi Ne Kadar?

Anatomik ve fiziksel özelliklerimizle ilgili olsa da değiştirebileceğimiz en kolay etken beslenmemizdir.

  • En başta fazla kilolarımızdan kurtulmamız lazım… Birçok hastalığa sebep olan fazla kilolar, selülite de sebep olmaktadır. İhtiyacımızdan fazla aldığımız enerji, yağ hücrelerince depolanarak damarlar da baskıya sebep olur. Bu süreç selülit oluşumuna neden olmaktadır.
    • Su tüketimini artırın. Vücudun susuz kalması nem oranını da etkilemektedir. Dolayısıyla ihtiyacımız doğrultusunda 2 litrenin aşağısında su tüketmemeliyiz.
    • Tuzu sınırlandırın… Fazla tuz tüketimi vücutta suyun tutulmasına neden olmaktadır. Bu durum dolaşım sistemi ve vücudumuzda ki sıvı dengesini etkilemektedir.
    •  Alkole dikkat!  Alkol,  birçok metabolizmaya etki ettiği gibi selülite de etkendir. İlk olarak vücudumuzda yağ olarak depolanan alkol, karaciğerimizi ve dolaşım yolları ile sıvı dengemizi etkilemektedir.
    • Sigarayı bırakın… Birçok hastalıkta olduğu gibi sigara dolaşım problemi ve deri incelmesine sebep olarak selülit oluşumunu tetiklemektedir.

Selülit İçin Mucizevi 3 Besin

Muz: Muz içeriğinde ki çinko ve potasyum mineralleri ile kan akışını da hızlandırır.

Ananas : Her mevsim bulabileceğiniz tropik bir meyve olan ananas içeriğindeki bazı enzimler ile dolaşımı hızlandırır ve ödem oluşmasını engeller.

C ve E vitamini yüksek besinler: Limon, portakal, greyfurt, domates, ıspanak, kaysı, soya fasulyesi gibi meyve ve sebzeler C ve E vitamini bakımından zengin olduğu için kollejen üretimine destek olarak selülite karşı koruyucudur. C vitamini kollajen lifleri güçlendirerek yağ yüzünden çukurlaşmayı zorlaştırır.

Unutmayınız ki önceliğiniz selüliti engellemek olup bu süreçte sağlıklı beslenme ve doğru antrenman programı ilk adım olacaktır. Bununla beraber bol sıvı tüketimi ve ılımlı kafein alımı sürece en büyük desteklerdendir.

                                                                                                   Dyt. Öykü Yıldırım

Tags: