Selülit Hakkında Hiç Duymadıklarınız!

Selülit Hakkında Hiç Duymadıklarınız!

Selülit pek çok kadının ortak problemi.Vücudumuzda oluşan yağ hücreleri, ciltteki kolajen liflerini uyararak cilt  yüzeyin de aşınmaya neden olmaktadır. Bu aşınma ile lenfatik dolaşıma baskı yapan hücreler, dokularda sıvı birikimi ile selülite neden olmaktadır.

Birçok etken selülite sebep olmaktadır…

Cinsiyet ve Genetik Faktörler…

Başta östrojen hormonu ile yağ dokularının kadınlar da fazla oluşu selülit riskini erkeklere oranla artırmaktadır.

Hormonal Dengesizlik…

Vücudumuzda ki deformasyonların bir kısmı östrojen ile direkt etkilidir. Ergenlik ve hamilelik gibi süreçlerin sonrasında hormonal değişime bağlı olarak selülit görülebilinir.

Oral Kontraseptif’e Dikkat…

Doğum kontrol hapı olarak bilinen bazı ilaçların fazlaca kullanımı hormon denge üzerinde etkilidir.

Damar Yetmezliği ve Varisler…

Bu durum kan dolaşımını negatif etkilemekle beraber toksik etki yaratabilmektedir. Dolayısıyla yağ depolanması artarak selülit oluşumu hızlanmaktadır.

Peki Beslenmenin Etkisi Ne Kadar?

Anatomik ve fiziksel özelliklerimizle ilgili olsa da değiştirebileceğimiz en kolay etken beslenmemizdir.

  • En başta fazla kilolarımızdan kurtulmamız lazım... Birçok hastalığa sebep olan fazla kilolar, selülite de sebep olmaktadır. İhtiyacımızdan fazla aldığımız enerji, yağ hücrelerince depolanarak damarlar da baskıya sebep olur. Bu süreç selülit oluşumuna neden olmaktadır.
  • Su tüketimini artırın. Vücudun susuz kalması nem oranını da etkilemektedir. Dolayısıyla ihtiyacımız doğrultusunda 2 litrenin aşağısında su tüketmemeliyiz.
  • Tuzu sınırlandırın… Fazla tuz tüketimi vücutta suyun tutulmasına neden olmaktadır. Bu durum dolaşım sistemi ve vücudumuzda ki sıvı dengesini etkilemektedir.
  • Alkole dikkat!  Alkol,  birçok metabolizmaya etki ettiği gibi selülite de etkendir. İlk olarak vücudumuzda yağ olarak depolanan alkol, karaciğerimizi ve dolaşım yolları ile sıvı dengemizi etkilemektedir.
  • Sigarayı bırakın… Birçok hastalıkta olduğu gibi sigara dolaşım problemi ve deri incelmesine sebep olarak selülit oluşumunu tetiklemektedir.

Spor ve Beslenme ile ilgili bilinmeyenleri okumak için buraya tıklayın.
Selülit ve Egzersiz ile ilgili merak ettikleriniz için buraya tıklayın.

 

                                                                                                   Dyt. Öykü Yıldırım