Sportif performans ; uygulanması gereken bir atletik görevin , en üst noktaya ulaşabilmesi için, sporcunun ortaya koyduğu çabanın bütünüdür. Sportif performansın en üst düzeyde gerçekleşebilmesi için olumlu ve olumsuz birçok etken vardır. Sporcunun atletik iş üretebilme kabiliyeti , performansının kalitesi , kapasitesi gibi birçok bileşken vardır. Dart Training House ekibi tam da bu noktada sizlere ; ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda hizmet vermektedir. Ayaklarınızın yere daha sağlam basmasını , düzgün bir postüre sahip olmayı ve performansınızın en üst noktasına çıkmayı hedefliyorsanız neyi bekliyorsunuz?

Personal Trainer ve Beslenme İkilisi

Kuşkusuz spora başlarken ilk hedef kas yıkımını önlemek, sıkı ve sağlıklı bir vücuda sahip olurken yağ kütlesini azaltmaktır.  Bu noktada Personal Trainer ile hedefinize ulaşırken, beslenme desteğinin payı oldukça önemlidir. Bunu bir ekip çalışması olarak düşünürsek; bu hedeflenen yolda %50 sinin spor faktörü olduğu kadar %50 si beslenmedir. İşte bu noktada antrenman planınıza uygun bir beslenme stratejisi ve diyet tarifi belirlemek sizi sonuca daha sağlıklı ulaştıracaktır.

Peki bu noktada beslenme uzmanının rolü nedir?

Her bireyin yaşı, kilosu, boyu, metabolizma durumu farklı olduğu gibi uygulayacağı diyetin de tamamen ‘kişiye özel’ olması gerekmektedir. Spora başlarken aklınızda bir çok soru işareti oluşabilmektedir. Spordan sonra ne yemeliyim, öğün sıklıklarım nasıl olmalı, diyet tarifleri nasıl olmalı, spordan önce mi yoksa spordan sonra mı protein/karbonhidrat almalıyım gibi türlü türlü sorular kafanızı karıştırabilir. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz spor öncesi tüketilen karbonhidrat, kan şekerin de dalgalanmaları önleyerek vücudun daha uzun süre dirençli olmasını sağlayacaktır. Peki bu noktada karbonhidratı hangi besinlerle karşılamalıyız veya spor yaparken amacınız yağ kaybı ile sıkılaşmak ise bu noktada spordan ne kadar süre sonra yemeniz gerekiyor. kişisel antrenör ile bireysel antrenman programı planlanılırken sizin yaptığınız antrenmana yönelik bir beslenme stratejisi diyetisyeniniz tarafından size hazırlanılıp, bilmediğiniz diyet tarifleri de verilecektir.

Diğer önemli nokta ise motivasyon!

Uzun süreli diyet ve antrenman takibinde çoğu zaman motivasyon kaybı yaşanabilmektedir. Çünkü bireyler en fazla 3 hafta aynı diyet programını ve diyet tariflerini uyguladığı için hem metabolizmalarında yavaşlama hem de diyete uyumda motivasyon kaybı gözlenmektedir. Bu noktada en önemli nokta Personal Trainer ile beslenme takibinizin haftalık olarak takip edilmesi ve kişisel antrenörünüz ile diyetisyeninizin ekip çalışması içinde olması gerekmektedir.

Özetle sağlıklı bir sonuca ulaşabilmek için bu süreçte ekip çalışması gerekmektedir. Dolayısıyla bu yolda tek başınıza olmayacağınız bilinci ile bireysel antrenman planınıza uygun bir beslenme stratejisi belirlemek diyet tarifleri hazırlamak sizi hedefinize ulaştıracaktır. 

Dyt. Öykü Yıldırım


Neden Personal Trainer?

Personal trainer, sizi hayalinizdeki fiziki hedeflere ulaştırmak için gerekli donanıma sahip olan kişidir.

Personal training sporun doğasında olan “kişiye özgü” program ve uygulama konularını antrenörün üyesiyle birlikte uygulayabilmesi için en iyi ortamı sağlar. Yani bireysel antrenman, kişisel eğitmeninizin size ve bedeninize dair tüm detaylara, mental yapınıza, spor geçmişinize uygun hareket sistemlerini oluşturması ve uygulaması için en ideal süreçtir.

Personal trainingin faydalarını birçok şekilde sıralayabiliriz.

1.)Öncelikli olan öge ise sağlığımız, kişisel antrenman ile sakatlık risklerini en aza çekebiliriz, uzman eğitmen sizin hareket kapasitenizi analiz edecek ve sizi sakatlamadan en doğru şekillerde antrenmanınızı dizayn edecektir. Fakat sakatlık sadece hareket mekaniğimizden kaynaklanmaz, mental ve fiziki birçok sebep içerebilir. Personal training bu ihtimallerin yaşanması ihtimalini en düşüğe indirecektir.

2.)Motivasyon kaynağımız olacaktır, doğru bir bireysel antrenör sizi antrenmana teşvik edecek ve “acaba spora gitmesem mi?” gibi kafanızdan geçen soruların azalmasına yol açacaktır çünkü yalnzı değilsiniz ve kişisel eğitmeniniz orada sizi bekliyor! Yaptığınız her ders ile birlikte fiziki ilerlemenizi hissettikçe, daha fazla spor yapma isteğiniz olacak.

3.)Eğlence aktivitelerinizden biri haline gelecek, kişisel eğitmeniniz sizi birçok yaratıcı egzersiz ve hareketle birlikte hem eğlendirebilecek hem de geliştirebilecektir.

4.)Hayat boyu sürecek bir deneyim sağlayacak, bedeninizi daha iyi tanımanıza fırsat sağlayacaktır.
Gerçek bir kişisel antrenör size bedeniniz hakkında profesyonel yaklaşımlarını size öğreterek kendi bedeninizi daha iyi tanımanıza ve bedeninizin fiziki aktivitelerdeki kalitesinin artmasına yardımcı olacaktır.

5.)İstediğiniz hedeflere ulaşmanız hızlanacak! Spor salonunda çok fazla vakit geçiriyor ve sonuç almıyor musunuz? O zaman personal trainerınız sizi harcanan fazla zaman ve enerjiden kurtaracak!
Koşmak istediğiniz o 10 kilometrelik maraton, kişisel antenör ile daha doğru yaklaşımlarla hiç uzak bir hayal değil. Daha kaslı bir vücut mu hayal ediyorsunuz? Müthiş karın kaslarınızla plajlarda yürümek mi? Daha şekilli kalçalar mı? Evet personal training size bu hedeflerinize ulaşma konusunda maksimum zaman tasarrufu sağlayacaktır.

6.)Genellikle kişisel antrenörler; psikoloji, diyet, diyet tarifleri, masaj ve ortopedi gibi konularda uzman kişilerle iletişim içindedirler, bu tür bir ihtiyacınız olduğunda personal trainerınız sizi en doğru kişiye yönlendirerek size bir hayli zaman kazandırabilir.

7.)Hayatınızın bir parçası olacak, kişisel antrenör ile birlikte geçirdiğiniz bireysel antrenmanlarda ufak sohbetler gerçekleştirerek bedeninize ve zihininize mini terapiler yapacaksınız. Bu da fiziksel ve mental olarak çok daha rahat ve özgür bir birey olmanıza olanak sağlayacak.

8.)Vicdanınızın bir parçası olacak, bir kişisel eğitmeniniz varken “kötü” alışkanlıklara devam etmek sizin için o kadar kolay olmayacak. Sizi doğru alışkanlıklara yönlendirmek için her şeyi yapacak ve zihninizde sizi kötü alışkanlıklara iten seslerle savaşmanıza yardımcı olacak ve bu sayede hayal ettiğiniz fitliğe ve hedeflerinize ulaşmanız kolaylaşacak!

9.)Size adapte olacak! Evet, personal trainera sahip olmanın en güzel yanı, personal training yapmak istediğiniz saatleri size en optimal şekilde sağlayabilecek bir kişi olması.
İşten mi çıktınız?
Çocuğunuzu okuldan almanız mı gerekiyor?
Bunlar spor için bir dert olmaktan çıkacak ve bireysel antrenman çizelgenize uygun zamanlarda sizin yanınızda olacak.

10.) Cesaret kaynağınız olacak. İnsan doğası gereği bazen pes etmeyi seviyor ve yapabileceği şeylerden vazgeçiyor.
Sınırların sadece zihninizde olduğunu size anlatacak ve doğru çalışmayla istediğiniz hayallere ulaşmak için sizinle birlikte savaşacak.