Pilates ve Duruş Bozuklukları

Postür ve duruş bozuklukları ile ilgili soru işaretlerini gidermenden önce postür kavramını anlamak önemlidir. Postür; yerçekimine karşı korunan vücut duruşunu ifade etmektedir. Gerek sporcularda gerekse sağlık için antrenman yapan bireylerde postür çok büyük önem taşımaktadır.

Pilates ve Duruş bozuklukları

Pilates ve Duruş bozuklukları

Sporcularda branşa yönelik egzersizlerin sporcunun performansında fiziksel bir ivmeye yol açmasıyla beraber sporcunun daha sağlam bir şekilde yere basmasını sağlamaktadır. Düzgün duruşu ve güçlü bir vücudu destekleyen pilates egzersizleri gibi egzersizler, postürü daha iyi kılabilir niteliktedir.

Joseph Pilates oluşturduğu sistemde nefes, denge ve hareketi temel almaktadır. Duruşun en güzel kıyafet olduğunu düşünürsek, düzenli egzersizin altını bir kere daha çizmek gerekmektedir.

Spor yapan bireylerde doğru bir postür, günlük hayatlarında yaşam kalitelerini yükseltmekle kalmayıp, egzersiz sırasında hareketin kalitesini arttırmak için büyük önem taşımaktadır.

Yaşam kalitemiz için bu denli önem taşıyan postür, nasıl analiz edilir ve önemi nedir?

Yere nasıl basıyorsunuz? Hareket ederken risklerinizi bilip ona göre programlama yapıyor musunuz? Eklem ve omurga yapılarınız güvenle, uyum içinde fonksiyonlarını yerine getiriyor mu?

Postür analizi için kişinin vücut dengesi, hikayesi çok önemlidir. Daha detaylı analiz için ilk görüşler ve kişinin verileri ile geçilmelidir.Bir sonraki adımda kişinin postürüne bakılır ve bozukluk var ise antrenmanı o doğrultuda planlanır. Antrenmanların devamlılığı ve ilerisi için kaynak olur ve ilerleme görülüp görülmediği tespit edilir.Duruş bozukluğuna bağlı olarak meydana gelebilecek sakatlıklara karşı koruyucu egzersizlerin planlanmasına yardımcı olur. Antrenmanlara farklı bir bakış açısı kazandırmış olur.

Pilates yapmaya ihtiyacınız mı var?

Pilates omurga ve yapılarının çevresini saran, derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesini temel alan sistemdir. Vücut merkezi derindeki kaslarla, bel kemiğine en yakın kaslardan oluşmaktadır. Bu amaç doğrultusunda kontroloji olarakta bilinen sistem derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesi, dengesiz kas yapısına karşı kişiyi yaralanmalara karşı korumayı hedeflemiştir.

Bel ve sırt ağrısı yaşıyorsanız, oturarak ve hareketsiz çalışıyorsanız, haftanın belirli günleri uygulayabileceğiniz pilates, reformer pilates  sizin için güçlü bir yardımcı egzersiz sistemi olacaktır.

Neden Pilates ve Duruş Bozuklukları?

Pilates yapmak isteyen bireylere ilk sorumuz ‘‘Neden pilates yapmak istiyorsunuz?’’ sorusu oluyor. Çoğu zaman kilo vermek ve sıkılaşmak cevabını alıyoruz.

Pilates ve reformer pilates (aletli pilates) iskelet sisteminin sağlıklı olması, esneklik kazanımı ve daha güçlü bir omurgaya sahip olmak için uygulanmalıdır. Haftada en az iki gün antrenman rutininizde yer almalıdır. Vücudunuzun ihtiyacını belirlemek süreç başlangıcı olup, haftanın bir ya da iki günü de eğitmenin yönlendirdiği diğer egzersiz sistemlerine odaklanmalısınız.

Nitelikli ve sağlıklı duruş için tek başına pilates yapmaya odaklanmadan, diğer yardımcı egzersiz yöntemlerini de oyuna dahil etmek kalıcı bir sonuç alınmasına yardımcı olur. Tek bir sisteme bağlı kalmak, sadece onu uygulamak sizi konfor alanınızdan dışarıya yeterince çıkarmayabilir.

Pilates yaş grubu fark etmeksizin her yaşta bireyin yapabileceği güvenli bir sistemidir.

Joseph Pilates: iyi tasarlanmış, doğru ve dengeli birkaç sıralamayla uygulanan basit birkaç hareket, saatlerce yapılan yarım yamalak egzersizlere ve zorlama esneme hareketlerine eşdeğerdir.

Daha detaylı bilgi için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.