Pilates ve Duruş Bozuklukları

Postür ve duruş bozuklukları ile ilgili soru işaretlerini gidermenden önce postür kavramını anlamak önemlidir.

Postür; yerçekimine karşı korunan vücut duruşunu ifade etmektedir. İster sporcu isterse sağlık için fiziksel egzersiz yapan bir birey olsun sağlıklı bir duruş önemlidir.

Pilates ve Duruş bozuklukları

Pilates ve Duruş bozuklukları

Sporcularda branşa yönelik egzersizlerin sporcunun performansında fiziksel bir ivmeye yol açmasıyla beraber sporcunun daha sağlam bir şekilde yere basmasını sağlamaktadır. Düzgün duruşu ve güçlü bir vücudu destekleyen pilates egzersizleri gibi egzersizler, postürü daha iyi kılabilir niteliktedir.

Joseph Pilates oluşturduğu sistemde nefes, denge ve hareketi temel almaktadır. Duruşun en güzel kıyafet olduğunu düşünürsek, düzenli egzersizin altını bir kere daha çizmek gerekmektedir.

Spor yapan bireylerde doğru bir postür, günlük hayatlarında yaşam kalitelerini yükseltmekle kalmayıp, egzersiz sırasında hareketin kalitesini arttırmak için büyük önem taşımaktadır.

Yaşam kalitemiz için bu denli önem taşıyan postür, nasıl analiz edilir ve önemi nedir?

Yere nasıl basıyorsunuz?

Hareket ederken risklerinizi bilip ona göre programlama yapıyor musunuz?

Eklem ve omurga yapılarınız güvenli, uyum içerisinde işlevlerini gerçekleştiriyor mu?

Postür analizi için kişinin vücut dengesi, hikayesi çok önemlidir. Daha detaylı analiz için ilk görüşler ve kişinin verileri ile geçilmelidir.Bir sonraki adımda kişinin postürüne bakılır ve bozukluk var ise antrenmanı o doğrultuda planlanır. Antrenmanların devamlılığı ve ilerisi için kaynak olur ve ilerleme görülüp görülmediği tespit edilir.Duruş bozukluğuna bağlı olarak meydana gelebilecek sakatlıklara karşı koruyucu egzersizlerin planlanmasına yardımcı olur. Antrenmanlara farklı bir bakış açısı kazandırmış olur.

Pilates yapmaya ihtiyacınız mı var?

Pilates omurga ve yapılarının çevresini saran, derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesini temel alan sistemdir. Vücut merkezi derindeki kaslarla, bel kemiğine en yakın kaslardan oluşmaktadır. Bu amaç doğrultusunda kontroloji olarakta bilinen sistem derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesi, dengesiz kas yapısına karşı kişiyi yaralanmalara karşı korumayı hedeflemiştir.

Bel ve sırt ağrısı yaşıyorsanız, oturarak ve hareketsiz çalışıyorsanız, haftanın belirli günleri uygulayabileceğiniz pilates, reformer pilates  sizin için güçlü bir yardımcı egzersiz sistemi olacaktır.

Neden Pilates ve Duruş Bozuklukları?

Pilates yapmak isteyen bireylere ilk sorumuz ‘‘Neden pilates yapmak istiyorsunuz?’’ sorusu oluyor. Çoğu zaman kilo vermek ve sıkılaşmak cevabını alıyoruz.

Pilates ve reformer pilates (aletli pilates) iskelet sisteminin sağlığı için önemlidir. Daha güçlü bir omurga için hedef egzersiz sistemlerinin başında gelmektedir.

Dikkat!

Nitelikli ve sağlıklı duruş için tek başına pilates yapmaya odaklanmak yeterli olmayabilir. Ancak diğer yardımcı egzersiz yöntemlerini, oyunun bir parçası haline getirmek ilerleticidir.

Tek bir sisteme bağlı kalmak, sadece onu uygulamak sizi konfor alanınızdan dışarıya yeterince çıkarmayabilir.

Pilates yaş grubu fark etmeksizin her yaşta bireyin yapabileceği güvenli bir egzersiz sistemidir.

İyi tasarlanmış, doğru ve dengeli birkaç sıralamayla uygulanan basit birkaç hareket, saatlerce yapılan yarım yamalak egzersizlere ve zorlama esneme hareketlerine eşdeğerdir.

Joseph Pilates

Daha detaylı bilgi için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.