Reformer Pilates

Reformer pilates ve mat pilates gibi egzersiz sistemleri; güçlenmenin, yeterli esnekliğin, omurga ve eklem yapılarının hizalamasının ve postür bozukluklarının giderilmesinin harika bir yoludur.

Doğru bir alt yapı oluşturarak pek çok farklı egzersiz yöntemini de güvenle uygulayabilmenize olanak sağlar. Pilates sisteminin bir parçası olan aletli pilates için ayrım yapmaksızın, pilates sistemini bütüncül düşünmek ve bir seansı optimal şekilde planlamak önemlidir.

20 dakika mat pilates, 25 dakika aletli pilates ve 5 dakika ise özel ihtiyaçlar serisi yeter!

Pilates sisteminin bir parçası olan reformer uygulamaları için disiplin, bir seansın önemli parçalarından biridir. Egzersiz rutininize reformer pilates eklemek esnekliğinizin artmasına, gövde merkezindeki kasların kuvvetlenmesine olumlu yönde katkıda bulunur.  Akademik çalışmalar, reformer pilates sisteminin bedensel farkındalığını geliştirdiğini, omurga ve pelvik hizalamayı iyileştirdiğini göstermektedir.

Reformer Pilates ve Diğer Pilates Sistemleri Sürdürülebilirdir

Düzenli bir spor geçmişiniz yok ise ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız Pilates doğru tercihtir. Yeteri kadar kas kuvveti ve esneklik geliştirmek için, hamilelikte güvenli hareket edebilmek için, doğum sonrası yaşadığınız boyun, sırt ve bel ağrıları gibi problemlerin önüne geçebilmek için en büyük yardımcınız olabilir.

Pilates yapmaya 20’li yaşlarda çok daha çevik ve hareketliyken başladıysanız, 30’lu yaşlarınızda azalan kemik yoğunluğunun önüne geçmeye başlarsınız. Bu, sizi uzun yıllar daha az sportif yaralanma ile güvenli şekilde ileri yaş döngünüze hazırlar. Postür sorunları, kalça fleksörlerinin kısalması gibi oldukça yaygın sorunların da önüne geçer.

40’lı, 50’li ve 60’lı yaşlar da ise reformer pilates, eklemlerinize stres bindirmeden uygulayabileceğiniz sağlıklı ve etkili bir egzersiz sistemidir… Eklem hareket açıklığını geliştirir. Düşerek, kayarak yalanmaların önüne geçebilir. Unutmayın Joseph Pilates 83 yaşına kadar düzenli olarak pilates yapmayı sürdürdü.

“Fiziksel uygunluk, mutluluğun ilk şartıdır.” – Joseph Pilates

Reformer Pilates ve Diğer Pilates Sistemleri İle Sportif ve Hareketsizliğin Sebep Olduğu Yaralanma Risklerini Azaltın.  

Reformer ve mat Pilates, yaralanmaların iyileştirilmesi ve önlenmesi için neden en iyi sistemlerden biridir?

Çünkü kas dengesizliklerini çözümleyen, merkez bölgenin güçlenmesine odaklanan bir sistemdir. Omurga ve pelvik dizilimi iyileştirerek günlük hayatta da yaralanma riskimizi en aza indirgemeye destek olmaktadır.

Odaklanmayı, farkındalığı ve daha dik bir omurgayı destekleyen bu sistem; ağrı yönetiminde de önemlidir.

Odaklanma Becerisini Geliştirir

Kontroloji olarak bilinen sistem hareket ve odaklanma ile ilişkilidir. Nefes konsantrasyonu ve farkındalığı ile zihni dinginleştir. Egzersiz sistemi böylece endişe verici, stres seviyesini yükselten düşünce kalıplarından uzaklaşmaya olanak sağlar.  Yapılan akademik çalışmalar; yüksek zihinsel aktivite gösteren, depresif bireylerde uyku yönetimi için dahi olumlu etkileri olabileceği belirtmektedir.

Yoga Gibi Disiplinlerde de Kendinizi Geliştirmeniz İçin Nitelikli Bir Temel Oluşturmanıza Destek Olur

Pilates yaparak temel farkındalığınızı geliştirebilir, odaklanma becerinizi arttırabilirsiniz. Böylece yoga gibi diğer disiplinlerle mükemmel bir denge sağlarsınız.

**Pilates mutlaka uzman bir eğitmen kontrolünde uygulanmalıdır.