Personal Training Hizmeti Nedir?

Personal Trainer ile çalışmak istiyor ve hedeflediğiniz nokta çok daha fit, zayıf ve atletik olmak olmak. Peki personal training kavramının ne olduğunu daha detaylı sorgulamalı mıyız? Kesinlikle! Kişisel spor eğitmeni sizin sadece daha kaslı ya da daha zayıf olmanızı sağlayan kişi değildir.

Hiçbir egzersiz yöntemi sizi “daha fazla” zayıflatmaz. Önemli olan doğru hareket etme becerisi kazanmak ve sportif alışkanlıklar geliştirebilmektir. Dart Training House ekibi, kişiye özel planlanmış, kişinin gerçek ihtiyaçlarına odaklı ve sürdürülebilir antrenman stratejileri oluşturur. Multudisipliner anlayış ile bünyesinde diyetisyen ve ihtiyaç doğrultusunda fizyoterapist hizmeti barındırarak bilimsel bir çalışma zemini sağlar.

Ergenlik, yaşlılık, hamilelik döngüsü ve sonrası, osteoporoz sürecine kadar belki de duruş bozuklukları, sırt ve boyun ağrıları, geçirilmiş cerrahi bir operasyon sonrası oluşan hareket fobisi, hipertansiyon sebebi ile egzersiz yaparken yaşanılan kaygı, aile profilinde kalp damar hastalıkları, şeker ve daha fazlası… Onlarca farklı ihtiyaç ve onlarca farklı egzersiz yaklaşımı ve birbirinden tamamen farklı hareket eden bireyler. Personal Trainer sadece sizi motive eden kişi olamaz öyle değil mi?

Gerçek “Personal Trainer” ile Çalışmak

Yere nasıl basıyorsunuz? Eklem ve omurga yapılarınız doğru bir dizilimde, birbiri ile uyumlu hareket ediyor mu? Belki de bu zamana kadar geliştirdiğiniz egzersiz alışkanlıkları ve günlük duruşun etkisi ile kuvvet dengesizlikleri oluştu… Nereden başlamanız gerektiğini biliyor musunuz? Günlük hayatta makinelere bağlı hareket etmiyoruz. Neden eklemlerinizi tam hareket açıklığı ile kullanmadığınızı sorguladınız mı? Belki de dörtlü ağırlık istasyonları, aletli pilates seansları da sizin için yeterli ya da doğru değildir.

Personal Trainer
Personal Trainer İzmir İstanbul

Personal Trainer Hizmeti Hangi Yaş Grupları İçin Uygundur?

 • Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Egzersiz Planlaması

Çocukluk ve erken ergenlik dönemi, yetişkin mineral kütlenin %25’inin kazanıldığı, ileri yaş gruplarına göre egzersizin çok daha osteojenik olduğu bir dönemdir. 

Oyun ile başlayan hareket kavramı, çocukların bilişsel gelişimleri arttıkça, verilen yönlendirmeleri aldıkça dirençli egzersizler sürece dahil edilir. 

5 ve 15 yaş arası bireylerde haftanın en az 3 günü kas ve kemik mineral yoğunluğunu destekleyecek antrenman stratejileri oluşturmak daha sağlıklı yaş alınması için de oldukça önemlidir. Özellikle temel motorik özelliklerin gelişimine odaklanılarak başlayan hareket yolculuğu; doğru postür ile dengeli bir büyümenin temel taşıdır. Düzenli olarak teknik geri bildirim vermek çocukların ergenlik ve yetişkinlik döneminde daha nitelikli ve güvenli sportif alışkanlıklar edinebilmeleri için de önem taşır. Çocuğunuz ister sağlık için spor yapacak olsun isterse bir branş yapıyor olsun odaklanılması gereken nokta doğru hareket etme becerisi ve dengeli bir gelişim için uygun alt yapının hazırlanmasıdır.  Dart Training House 5 yaşından, 18 yaşına kadar olan bireylerde personal training hizmeti sağlarken bu temellere bağlıdır. Çocuk ve Ergenler İçin Egzersizle ilgili daha detaylı bilgi için buraya göz atın.

 • Yaşlılar ve Egzersiz Planlaması

  Yaşlılık; beslenme ve egzersizin ortak yönetilmesi gereken bir yaşam evresidir. Risk faktörlerinin arttığı bu dönemde  kas kütlesi ve kemik mineral yoğunluğu düşer, tendon ve bağ dokularda kısalma-elastikiyet kaybı yaşanır. Metabolik ve ortopedik pek çok olumsuz faktör için “wellness” kavramını iyi anlamak ve nitelikli, sürdürülebilir, ihtiyaca yönelik planlamalar yapmak gerekmektedir.

  Yürüyüş dahil olmak üzere pek çok hareket mekaniğinde değişim meydana gelir ve denge kaybına bağlı kayarak ya da takılarak düşmeler yaşanır. Özellikle yürüyüşün tek başına yeterli olmadığı bu dönemde bireyin daha özgür hareket etmesini destekleyecek vücudun gravite merkezini hedef alan, yeterli planlanmış denge-postür  egzersizleri tasarlanmalıdır. Sarkopeniye karşı direnç çalışmaları ile güçlendirilmeli ve riskler en aza indirgenmelidir. Uzun vadeli ve ılımlı bir temele oturtularak daha sağlıklı bir kalp-damar sistemi, yeterli esneklik ve kas kuvveti desteklenmelidir.

  Dart Training House ileri yaş bireylerde personal training hizmeti verirken temel prensiplere bağlı kalır. İleri yaş ve egzersiz ile ilgili daha detaylı bilgi için buraya göz atın.

  Egzersiz uzmanlarımızın yetkinlikler dahilinde hizmet verebildiğimiz ileri yaş grupları:  kalp ve damar hastalıklarında egzersiz planlaması, hipertansif ileri yaş bireylerde egzersiz planlaması, diyabet yönetiminde egzersiz planlaması, oto-immün hastalıklarda egzersiz planlaması, duruş bozuklukları

  Daha detaylı bilgi için blog bölümüne göz atabilirsiniz.