Selülit Oluşumunu Engelleyen Besinler

Selülit Oluşumunu Engelleyen Besinler

Önce ki yazımız da selülite neden olan etkenlerden bahsetmiştik. Beslenme programınıza ekleyeceğiniz belli besinler ile bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Muz: Muz içeriğinde ki çinko ve potasyum mineralleri ile kan akışını hızlandırır.Spor öncesi beslenme programınıza ekleyeceğiniz muz ile hem karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayabilir hem de olası kramp sorunlarınıza çare bulabilirsiniz.

Salatalık: Susuz ve nemsiz kalan bir vücutta selülit kaçınılmazdır. Vücudunuz da su tutulumu varsa; selülit oluşumuna eğilimli olduğunu göstermektedir. Salatalık, diüretik etkisi ile vücudu toksinlerden arınmasını sağlayabilir.

C ve E vitamini yüksek besinler: Limon, portakal, greyfurt, domates, ıspanak, kaysı, soya fasulyesi gibi meyve ve sebzeler C ve E vitamini bakımından zengin besinlerdir. Bu besinler kollejen üretimine destek olarak selülite karşı koruyucudur. C vitamini kollajen lifleri güçlendirerek yağ yüzünden çukurlaşmayı zorlaştırır.

Yeşil çay: Yağ yakımı için metabolizmayı hızlandırıcı besinlere ihtiyacımız vardır. Bunlardan biri yeşil çaydır. Yeşil çayın içerdiği teobromin ve kafein, vücutta depolanmış yağın çözülmesine yardımcı olarak selülitin oluşmasını engelleyebilmektedir.

Kollajen desteği… Doktor kontrolün de beslenmenize ekleyeceğiniz kollejen desteği cildinizde ki elastik ve kollajen dokuyu desteklerken spor sırasında dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olabilir.

Unutmayınız ki selüliti engellemek disiplin gerektirir. Bu süreçte beslenme programınızın destek olarak mutlaka düzenli bir spor alışkanlığı olmalıdır.  

  

                                                                                                              Dyt. Öykü Yıldırım

Tags: