Selülit Oluşumu ve Egzersizin Önemi

Selülit Oluşumu ve Egzersizin Önemi

Selülit egzersizleri var mı? Yoksa magazinel bir balon mu? Kesinlikle bir “kesin çözüm” söylemlerinin magazin balonu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak egzersiz, selülit ile mücadele ederken destek almamız da gereken bir yöntemdir. 
Selülit çoğunlukla kadınlarda östrojen dağılımıyla bağlantılı görülen, cilt altındaki portakal kabuğu görünümündeki değişimdir. Yağ dağılımının fazla olduğu bölgelerde görülür. İlk alarak 1920 yılında Alquiler ve Paviot tarafından bazı uyarılara bağlı olarak oluşabilecek estetik bozukluk olarak tanımlanmıştır.

Selülitin oluşmasında birçok neden olup bu nedenler birçok etkene göre farklılık göstermektedir. Daha çok kadınlarda görülen selülit, genelde görsel tabloda görülse de evreleri vardır.

Selülit Oluşumunun Nedenleri

Genetik Faktörler.

Cinsiyet: Çoğunlukla kadınlarda görülür.

Irk: Yapılan araştırmalarda beyaz kadınlardaki selülit oluşumu, Asya’lı kadınlara göre daha çok görülmüştür.

Yaşam Tarzı ve Beslenme: Selülit oluşumundaki ciddi etkenlerden birisi de yaşam tarzı ve beslenmedir. Yoğun stres altında ve genellikle masa başında tüm gün hareketsiz çalışan bireylerde selülit oluşumunun daha fazla olduğu görülmüştür. Hareketsizlikle birlikte beslenmesi karbonhidrat yüklü bireylerde total vücut yağ oranının yükselmesi de selülit oluşumunu arttıran etken olarak görülmüştür.

Sedanter Yaşam Tarzı: Hareketsiz yaşam sürdüren ve rutininde egzersiz yapmayan bireylerde selülit oluşumu daha çok görülmektedir.

Kilo Alıp Verme Döneminde Selülit;

Yüksek kiloda olan bireylerde, kilo verme aşamasında, selülit olan bölgelerde ciddi azalma görülmektedir. Bunun önemli sebebi; vücut kitle indeksinin düzene girmesidir. Diğer bir sebebi de dengeli beslenme ve düzenli yapılan egzersizler sayesinde, bireyin normal döngüye yaklaşmasıdır. Bu süreçte kişinin beslenmesi uzman bir diyetisyen tarafından düzenlenmeli, antrenmanları ise hareket profesyonelleri tarafından hazırlanmalıdır. Beslenme ve antrenman rutini bireyin yaşam tarzı haline gelmeli ve kişiye özel dizayn edilmelidir.

Selülitin Azalmasında Egzersizin Önemi;

  • Selülit birçok nedene bağlı bir oluşumdur.
  • Selülitin azalmasında beslenme ve antrenmanın rolü büyüktür.(Dermotolojik tablo ayrı bir uzmanlık dalıdır.)
  • Kardiyovasküler egzersizler (yürüyüş, jog,bisiklet, koşu, kürek çekme) her bireyin rutininde olması gereken egzersizlerdir.
  • Kardiyovasküler egzersizlerin yanı sıra antrenman rutininde çeşitlilik çok önemlidir.
  • Antrenmanınızda ağırlık kullanmaktan korkmayın çünkü,baktığınızda  gözünüze güzel gelen tüm kadınlar antrenmanlarında mutlaka ağırlık kullanırlar.(Ağırlık antrenmanları kişinin seviyesine göre organize edilmelidir.)
  • Antrenmanlarınızda her kas grubuna gereken önemi gösterin.
  • Hedefiniz kısa yoldan çözümler olmasın. Hayat rutininde bireysel antrenman en az haftanın 3 günü yer alsın.
  • En önemlisi kendinizi sevin ve #hareketodaklan‘ın 

ILGIM TÜRKAN

EGZERSİZ UZMANI

PİLATES EĞİTMENİ