Fitness

Gecikmiş Kas Ağrısı

Gecikmiş Kas Ağrısı

Daha önce hiç spor yapmamış, bir spor salonuna gitmemiş olabilirsiniz. Bu yüzden spordan sonra oluşacak kas ağrılarından korkmanız, bu ağrıların yaşam kalitenizi düşürmesinden endişeleniyor olmanız çok normal. Egzersizin ertesi gün vücutta yarattığı etkiden kimi insan hoşlanırken, kimi insan da bu etkiden çekinir. Bu nokta biraz kişiseldir.  

Kas ağrısı; kişilerin daha önce alışık olmadığı şekilde kas ağrılarıyla karşılaşması durumudur. Genelde bu ağrılardan çekinip, günlük hayatınızı etkilemesinden tedirgin olabilirsiniz. Antrenman kademeli artan bir yük olduğu için sizin seviyenize göre artış göstereceği için eklemleriniz, kaslarınız mutlaka adapte olacaktır.

Gecikmiş Kas Ağrısı – GKA nedir?

Hough tarafından ilk defa ortaya çıkmıştır.
Gecikmiş kas ağrısı; ilk defa egzersiz yapan bireylerin egzersizden 8-10 saat içerisinde başlayan ve sadece yorgunlukla ilişkilendirilmeyip, başka semptomlara da yol açabileceği üzerinde durmuştur.

Bir araştırmada GKA; egzersizden sonra herhangi bir kasta etkisini gösterebilen, muayene sırasında hissedilen aynı zamanda kasların duyarlı olduğu ağrı olarak tanımlanmıştır. 

Son yıllarda uzamanlar, GKA kas boyunu uzatan egzersizlerden sonra ortaya çıkan ve egzersiz esnasında , egzersizin sebep olduğu serbest radikallerin (SR) ve oksidatif stres hasarının, kas hasarına neden olduğu görüşü üzerinde durmaya başlamış ve araştırmalar bunun üzerinde ilerleme göstermiştir. 

 GKA üzerinde olumlu etkiye sahip olan dışardan alınan antioksidan kaynağı olan, E vitamini, C vitaminin olumlu etkisi olduğu belirtilmiştir.

Bilimsel Çalışmalar

 Antioksidanların gerekli noktada kullanımında antrenman performansı üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu etkiler: 

  •  Kas hasarında azalma
  • Patalojik durumların korunması
  • Oksidatif streste azalma gibi durumlar gözlenmiştir.

Antioksidan noktasında önemli bir noktaya değinmek istiyorum; dışarıdan alınan antioksidanın vücudun ihtiyacı varsa alınması gerektiğini, egzersizin vücut için yeterli olduğunu yapılan son araştırmalar desteklemektedir. 

Yapılan bir diğer araştırma ise; antioksidanla baskılanan oksidatif stresin hipertrofiye engel olabileceği ortaya çıkmıştır. Tip2 diyabetli bireylerde yapılan araştırma yüksek miktarda antioksidan alımının profesyonel sporcularda birçok radikallerin çökmesine sebep olabileceği üzerinde durmuştur. 

 Hipokrat; bir kişi yeterli düzeyde egzersiz yapıyorsa ve yeterli besleniyorsa başka takviyeye ihtiyacı yok demiştir. 

 Gecikmiş kas ağrısı, hareket eklem açıklığının sınırlanırlanmasına ve zirve kuvvetin istenilen seviyede yapılamamasına sebep olabilir. Bu noktada performansta olumsuz etkiye sebep olabilir. Gecikmiş kas ağrısı başka bir tanımda yoğun ve şiddetli yüklenmelerde yüksek germe potansiyelli egzersizlerle zayıf miyofibrillerde meydana gelebilecek küçük yırtılmalar anlamınada gelmektedir. Bu ağrılar, egzersizden 8-10 saat sonrasında başlayı, 24-48 saat sonrasına kadar çıkabilir , 5 ila 7 güne kadar devamlılığını sürdürebilir. 

 Egzersizden sonra kas yorgunluğunun olması çok normaldir. Sonuçta kaslarınızda bir yıkım ve bir yapım evresi vardır ve bunun da bir iyileşme süreci olmalıdır. 

Jamurtas ve ark., kas hasarı oluşturacak antrenmanların uzun süre yapılmasının kasta çok çabuk bir adaptasyon sağladığını vurgulamışlardır. Bu etki, tekrarlı uygulamaların etkisi (repea- ted bout effect)olarak ifade edilmiştir. Eksantrik kas aktivitesinin ikinci kez uygulanmasından sonra plazma KK artışının ve GKAnın daha az olduğu kaydedilmiştir. 

Karşılaştırmalı Literatür Çalışmaları

  • Laktik Asit : Egzersizi takip eden ve sonrasında devam eden laktik asitin birikmesidir. Yapılan çalışmalarda gecikmiş kas ağrısı ve laktik asit arasında anlamlı bir eşleşme bulamamıştır.
  • Kas Spazmı: Eksantirik kas aktivitelerinden sonra meydana gelen kas  kasılmalarıdır.
  • Kas Hasarı
  • İnflamasyon
  • Konnektiv doku hasarı
  • Enzim çıkış teorileri

Egzersiz sırasında üretilen serbest radikaller(SR) egzersizin yoğunluğuna kapsamına ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Serbest radikallerin vücutta üretilmesi örneğin; sedanter bireyin egzersize başladığında egzersizin ilk gününde kişiye yüklenen şiddet yoğun bir yüklenme ise kişi bu durumdan olumsuz etkilenir.

Orta şiddetli yürütülen egzersiz, kişinin sürece olan adaptasyonunu, serbest radikallerin yanında vücudun savunma sistemininde gelişmesine destek olur.

Eğitmen Görüşü

 Daha önce hiç spor yapmadıysanız, vücudunuza ne kadar yüklenildiğine  dikkat etmelisiniz. Bu yük adaptasyon süreci ile birlikte aşamalı olarak artmalıdır. Bundan yıllar önce antrenörüm ’’ antrenman yorgunluğu antrenmanla düzelir’’ demişti. Burada önemli olan egzersizin gergin ve sizin yaşam kalitenizi düşürmeyecek düzeyde olması, hatta eğitmeniniz tarafından anlaşılıp tolere edilmesi gerekir. Unutmayın, antrenman yüklenme-dinlenme ilkesi üzerine kurulur.:)

Uyandığınızda kaslarınızı gergin hissediyorsanız bu planı uygulayın.

DART TRAINING HOUSE EKİBİ