Günaydın Mesajı

“GÜNAYDIN MESAJI”

“Günaydın mesajı kadar etkili, sabah kahvaltısı kadar mutluluk veren yeni bir rutin… “

Caddebostan sahilde koşmak kadar olmasa da oldukça rahatlatıcı bir sabah rutini bırakıyoruz size.

Yataktan çıkmadan önce neler yapmalısın? sorusunun cevabında saklı…

Yataktan çıkmadan önce kaslarınızı, güne hazırlamak için ilk adımı atabilirsiniz. Böylece daha ideal bir postür ile daha kaliteli bir gün geçirebilirsiniz.

Uykuda geçen süre boyunca hareketsiz kalan kas ve eklemlerinizi güne hazırlamak, yaşam kalitenizi yükselterek çok daha dinç hissetmenize neden olur.

Daha yataktan çıkmadan, ayaklarınızla yere basmadan biraz ısınıp, esnemek oldukça mümkün. Böylece düzenli egzersiz yapıyorsanız, orada da hareket kalitenizin giderek iyileştiğini fark ediyor olacaksınız.

Harvard Üniversitesinden Dr. Beth Frates  “Yataktan çıkmadan önce vücudunuzu esnetmek dolaşım sistemini uyarır. Parasempatik sistemi yani vücudun dinlenme ve sindirim sistemini aktif ederek sakin bir sabah ve güne başlamanıza yardımcı olur.” diyor. Teorik olarak yataktan çıkmadan önce esneme egzersizleri yapmanın düşerek yaralanmalar için iyi bir önleyici olabileceğine dikkat çeken Dr. Frates “Bacak ve kollarınıza odaklanarak yere bastığınızda çok daha dikkatli olmayı eklem ve kaslarınıza öğretmeye başlıyor olacaksınız.” diye ekliyor.

Peki güne nasıl başlamalısınız?

Nasıl başlamalısınız?

Esnemeden önce biraz kaslarınızın kan akışını hızlandırmalısınız. Bunun için sadece birkaç dakika yeterli olacaktır…

Sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı yukarıya kaldırın, dizlerinizden büküp tekrar başlangıç konumuna getirin. 8-10 tekrar yaptıktan sonra dizlerinizi bükerek ayak bileklerinizi içe ve dışa doğru küçük daireler ile hareket ettirin.

Yatağa oturun yavaşça sağa ve sola bakın. Omuzlarınızı birkaç kez öne ve geriye yuvarlayın.  İki kolunuzu dirseklerden bükerek hareketi 8-10 kere tekrar ettiyseniz sıra geldi bileklere!

 

Bileklerinizi yukarı ve aşağı olarak büküp, 8-10 kere ellerinizi sıkıp bıraktıysanız işte oldu! Güne başlamak için çok basit olan bu ilk rutini 1-2 dakika içerisinde tamamladınız.

 

Artık esnemeye hazırsınız.

Aşağıda örnekleri bulunan esneme egzersizleri için bir havlu, kemer ya da direnç bandını yatağınızın yanında bulundurmanız yeterlidir.

Unutmayın her esnemeye 30 ila 60 saniye arasında zaman ayıracaksınız!

Esnemeleri bitirdiğinizde kendinizi çok daha sakin ve rahat hissedeceksiniz. Kaslarınız ve eklemleriniz artık güne hazır!

Eğer kronik bel ağrıları yaşıyorsanız, mutlaka bir fizyoterapist görüşüne başvurunuz.

 

 

Dart Training House Ekibi