Gebelik ve Beslenme

Gebelik ve Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte beslenmenize dikkat ediyor musunuz?

Gebelik ve beslenme ilişkisine bakıldığında; gebelikte bebeğin büyüme ve gelişmesi için annenin aldığı besinler plasenta yolu ile bebeğe taşınmaktadır. Unutmayın bebeğiniz tüm besin ve enerji gereksinimlerini annenin depolarından karşılamaktadır. İşte bu noktada annenin sağlıklı beslenmesi en önemli nokta…

Gebelik ve Beslenme İlişkisi

  • Bebeğin Gelişimi İçin Protein

 Gebelik süreciniz ilerledikçe bebeğinizin gelişimi için protein ihtiyacı da eş zamanlı artmaktadır. Bu süreçte günlük aldığınız proteine ekstra 18-24 gram protein ihtiyacı oluşmaktadır. Kahvaltınızda mutlaka örnek protein olan yumurtayı ekleyiniz.  Bununla beraber et, tavuk, yoğurt, süt, kefir, balık gibi besinler kaliteli protein kaynaklarındandır.

  • Beyin Ve Omurilik Sağlığı İçin Folik Asit

Annenin alyuvarları için gerekli olan folik asit, gebelik boyunca günlük ihtiyacın iki katına çıkar. Planlı gebeliklerde anne adaylarının gebe kalmadan 3 ay öncesinde folik asit kullanımına başlaması önerilmektedir. Çünkü folik asit depoları sağlıklı olan annelerin bebeklerinde beyin, omurga ve omurilik sorunlarıyla doğma riski azalmaktadır.Folik asit alırken dikkat etmeniz gereken nokta, folik asidi vücutta aktive eden B12 vitaminidir. Bu nedenle folik asit ile birlikte B12 alımına da dikkat edilmelidir. Yeşil mercimek, ciğer, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, et, süt, yoğurt, yumurta folik asit kaynaklarıdır.

  • Omega-3 Yağ Asitlerini İhmal Etmeyin

 Omega 3 denince ilk akla gelen balıktır. Ancak civa içerikleri nedeniyle bu dönemde küçük balık tüketmeye özen gösterin. Bununla beraber ceviz, fındık, semizotu, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde Omega-3 den zengindir.

  • Gebelik ve Beslenme Planlanlanırken Demir Depoları Mutlaka Takip Edilmeli

Gebelikte gelişmekte olan fetüs ve plasenta, kan hacmine bağlı olarak gebelik döneminde önemli düzeyde artış ve ihtiyaç göstermektedir. Bu süreçte enzim aktivasyonları ve emilim artmaktadır. Bu nedenle gebelik dönemi demir eksikliği sık görülebilir. Kan değerlerinde ki düzensizlik bebeğiniz ve sizin sağlığınız için önemlidir. Gebelikteki demir ihtiyacını yeterli miktarda sağlamak için beslenmenize ekstra özen göstermelisiniz. Bunun için kurubaklagil, yumurta, kuru üzüm, pekmez gibi besinleri öğünlerinize ekleyiniz. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda demir takviyesine başlamaktan korkmayın ve mutlaka düzenli olarak demir depolarınızı kontrol altında tutun.

  • Kemik Sağlığına Kalsiyum

Gebelik döneminde bebeğin kemik gelişimi, anneden fetüse belirli miktarda kalsiyum geçişi ile sağlanmaktadır. Kalsiyum birikiminin %70’i gebeliğin son 3 ayında gerçekleşir ve bu döngüde III. Trimester’den itibaren annenin kalsiyum miktarında azalma meydana gelmekte. Bu haftalarda kalsiyum içeriği yüksek olan besinleri bir porsiyon daha artırmakta fayda var.  Bu süreçte yeterli kalsiyum sağlandığında anne ilerleyen yaşlarda osteoporoz riskine karşı da korunmaktadır. Süt, yoğurt, peynir, kefir, lor, çökelek, yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum içeriği yüksek besinlerdendir.   

Tüm bunlarla beraber önemli olan gebelik ve beslenme ilişkisinde ; sıvı tüketimi ve egzersizdir. Unutmayın siz sağlıklı beslendikçe çocuğunuzda sağlıkla dünyaya gelecektir.