Evde Pilates

EVDE PİLATES YAPILIR MI?

Evde pilates yapılır mı? Bir pilates sistemi, eğitmeni sizinle olmadan tek başınıza pilates yapmanız güvenli mi? Pilates, omurganızın çevresini saran derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesine destek olan bir sistemdir.

Pilates ve reformer pilates sistemi gibi yardımcılar bütüncül olarak akıcı bir şekilde nefes kontrolü sayesinde uygulanmalıdır. Akabinde sistemin en önemli noktalarından biri de temel bağlantı noktaları kullanılarak yaralanma riskinin en aza indirgenmesidir. Böylece derin sabitletici kaslar doğru şekilde aktif olarak postürel destek noktası gelişir.

Evde Pilates Nasıl Yapılır?

İskelet sisteminin çevresindeki derin sabitleyici kasların kuvvet kazandığı bu sistem, daha rahat nefes alabilmeniz, yaşam konforunuzu arttırmanız ve daha dik durmanız için oldukça önemlidir. Pilates mutlaka eğitmen tarafından uygulatılmalıdır. Bağlantı noktaları, hareketlerin düzenli bir sistematikte ilerlemesi ve nefes kontrolü pilates sisteminin olmazsa olmaz parçalarıdır. Hareket akışı eğitmeninizin yönlendirmeleri ve anlatımı ile odaklanarak uygulanmalıdır.

Duruş bozukluğunuz varsa, omurganızda hassasiyet hissediyorsanız , pilates sistemi verim alabileceğiniz bir sistem olacaktır.

Evde pilates yapmak verimli mi?

Hangi sistemi yaparsanız yapın öncelikle uyguladığınız hareketin doğru açılar ve aralıklar ile uygulanması gerekir. Bir sistemin verimliliği sizin düzeniniz, hareketi uygulama kabiliyetiniz ile ilişkilidir. Fakat bunların temelinde eğitmeninizin size bu hareketlerin açılarını anlatarak öğretmesidir.

Evde pilates yaparken. televizyon karşısında gözünüz televizyondayken pilates yapıyorsanız, boynunuzda tutulma yaşayamanız olağandır!!

Bu ne demek?

Omurgamız tıpkı gözlerimiz gibi simetriktir ve nereye bakarsak aslında omurgamızda oraya doğru yön alacaktır. Pilates sisteminde kafanızı kaldırıp karnınıza baktığınız noktada, göz ucunuzla televizyona bakarsanız maalesef hareketin açısını tamamıyla bozmuş, omurganıza ekstra yük kazandırmış olursunuz.

“İnternette izlediğiniz egzersizler teknik olarak pilates egzersizleri olmayabilir..”

Omurga ve simetri ilişkisini açıkladıktan sonra bir çok platformda geneli hedef alan videolara değinelim. Dijital platformda yer alan videolar ve pilates ile zayıfla, pilates ile boyunu uzat , ayda 20 cm incel gibi başlıklar altında güzel fizikli insanlar görüyoruz. Bilimsel hiçbir zemine oturamayan bu pazarlama harikası cümleler ne yazık ki sistemin özünü anlamamızı engellemektedir.

Popüler kültürün oldukça yüksek olduğu bu dönemde YouTube gibi platformlardan video izleyerek uyguladığınız çoğu egzersiz bilgi karmaşasına sebep olabilir. Gerçekten ihtiyacınız ve egzersiz için seviyenizi bilmeden sadece karşınızdaki kişinin görselliğinden motive olup yaptığınız hareketler sizin için doğru mu?

Egzersiz bütünüyle kişiseldir. Pilates bu konunun tamamen merkezindedir. Bunun sebeplerinden bir kaçı olan omurga yapımız, günlük rutinimiz, antrene olduğumuz seviyemiz, esnekliğimiz, ihtiyaçlarımız..

Tüm parametreler birbirinden ayrı ele alınması gereken ve bütünsel bakış açısı ile değerlendirmesi gereken detaylardır.

Pilates seansı, eğitmeninizin yönlendirmesi, omurganız üzerindeki hakimiyeti ile bütünleşmeli. Doğru noktalarda size verdiği uyaranlar sayesinde vurgulara dikkat ederek hareket akışını uygulamalısınız.

Pilates topu ile bacak açıp kapatma pilatese dair mi?

Büyük bir bilgi karmaşası yaratan pilates bantı , pilates topu aslında sadece pilatese dair değildir. Pilateste öncelik omurganız ve onu tanımanızdır. Omurlarınızı hissetmeden, merkez noktanıza odaklanmadan yaptığınız her egzersiz pilates dışındadır. Belli bir sisteme dayanan bu sistem sizce görünen kadar kolay mı?

Gerçek bir eğitmen tarafından uygulatılıyorsa kolay bir sistem olduğunu söyleyemeyiz. Ancak kişinin seviyesine göre adapte edilebilir olduğunu söyleyebiliriz.

Bir diğer konu ise;

Bugün Pilateste Bacak Çalışalım.

Sempatik ve parasempatik sinir sistemi üzerinde hareket geçişleri gösterir. Kendi içerisinde böylece bir akışa sahiptir. Vücudun güç evi olarak bilinen merkez bölge akış boyunca adeta bir yumurta akı gibi bağlayıcı görevi görür. Genelden özele doğru gidildiğinde hayvan omurlarından esinlenen Joseph Pilates, pilates sisteminin kişinin esnekliğini arttırma, el ayak koordinasyonun gelişmesi, direnç kazanması gibi parametreleri geliştirmek üzere tasarlamıştır. Doğadan ve vahşi hayattan esinlenilen ve disiplin içerisinde uygulanması gereken pilates sistemi, isterseniz eğitmen gözetiminde online birebir olarak evinizd , isterseniz de eğitmeniniz ile yüz yüze uygulayabileceğiniz bir sistemdir.

Mutlaka pilates eğitmeni ile süreç yönetilmelidir.

Dikkat etmeniz gereken temel konu nerede olduğunuz değil, gerçek ihtiyacınızı anlayan, sizi hedeflerinize doğru bir şekilde taşıyacak olan eğitmeninizdir. Egzersiz uzmanlarının görevi, alan ekipman fark etmeksizin kişileri doğru harekete hazırlamaktır.

Belki de tek ihtiyacınız evde pilates değildir.

Dart Training House ekibi olarak evde fitness , evde pilates gibi kavramların ötesinde ihtiyaca odaklı, kişiselleştirilmiş sistemi odak alan bir stüdyoyuz. Ekip gücüne inancımız ve sürdürülebilir olma düşüncesi bizim olmazsa olmazımız.

Hareket özgürlüğü kazandığınız, egzersizi bir rutin haline eğitmeniniz ile birlikte getirdiğiniz her yer sizin için doğru olan alandır.

Klinik egzersiz ve  klinik pilates dair detaylı bilgi için fizyoterapistimizin blog yazısını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Ilgım TÜRKAN

Pilates Eğitmeni

Egzersiz Uzmanı