Resistance band

Resistance Band ile Egzersiz Yapmak

RESİSTANCE BAND – DİRENÇ EGZERSİZLERİ

Resistance band yani bilinen diğer isimleri ile direnç bandı ya da pilates lastiği ile egzersiz yapmak neden önemli?

Ömür boyu çantanızda, bagajınızda taşıyabileceğiz hafif, fonksiyonel ve ucuz bir spor ekipmandır. Resistance band çok yönlü egzersiz yapmanız için en büyük yardımcılarınızdan biri olmalıdır. Ama öncelikle kendinize sormanız gereken ilk soru….

Sağlıklı mısınız?

Sağlıklı olma hali doğru fiziksel aktivite, beslenme, ruh hali ile doğrudan ilişkili bir durumdur.

Dünya sağlık örgütü (World Health Organization – WHO ) sağlıklı olma durumunu , kişinin sosyal, bilişsel, motorik, fiziksel açıdan iyi olma hali olarak açıklamaktadır.

Neden giderek daha az hareket etmeye başladık?

Sanayi devrimi ve buharlı makinelerin ortaya çıkması ile endrüstriyel gelişim hızlandı. Fiziksel olarak daha az hareket eden toplumlara dönüşmemize sebep oldu. Teknoloji ise inaktivite seviyesinin artışı tetikledi. Toplumların mental ve beden sağlığını olumsuz etkilemeye başladı.

Günümüze kadar geçen zamanda ise insan vücudu, milyonlarca yıl önceden bugüne evrildi. Vahşi doğaya ve çetin iklim koşullarına direnebilmek için kuvvetini geliştirme ihtiyacı duydu.

Örneğin yerden bir kayayı çömelerek kaldırmak…

Belki ukarıya kaldırıp fırlatmak…

Ağaca tırmanıp bir meyve toplamak…

Ya da. vahşi bir canlıdan hızlıca kaçmak…

Modern fitness dünyasında squat, press versiyonları ya da crossfit severlerin bildiği üzere rope climb gibi hareket kalıplarında bahsediyoruz.

Peki ya siz hareketi nasıl tanımlarsınız?

Hareket, anne karnında başlar ve yaşam boyu devam eder. İnsan vücudu ister bir eksen etrafında ya da çok yönlü bir şekilde mutlak  hareket etmelidir.

Antrenman kavramının pek çok tanımı olsa da hareket bilimci Toni Nett bireysel olarak en yüksek randımana çıkmak için hazırlanan planlı ve hedefe uygun hazırlık aşaması olarak tanımlamaktadır.

Oldukça ünlü bir spor bilimci olan Bompa ise sportif performansı gelistirmeye yönelik olduğunun altını çizer. Sistemli bir şekilde tekrarlanan ve yavaş yavaş artan egzersizler olarak tanımlamaktadır.

Antrenman ile ilgili tüm literatür tanımlar tüm popülasyonlar için aslında geçerlidir. İsterseniz profesyonel bir sporcu olun, isterseniz sağlık için spor yapan bir birey olun performansınızı geliştirmek için düzenli ve verimli bir şekilde çalışmalısınız.

Antrenmana Nasıl Başlamalıyım?

Antrenman dayanıklılık, sürat, hareketlilik ve beceri gibi kondisyonel seviyenin geliştirilmesini hedefler.

Önceliklerinizi ihtiyaçlarına ayırın.

Fiziksel uygunluk düzeyinin belirlenmesi yaş, postür analizi ve diğer sağlık dökümanlarının incelenmesi ve eğitmenin egzersiz tasarımını doğru bir şekilde yapabilmesi için olmazsa olmazı olmalıdır.

Güvenli ve doğru planlanan bir antrenman sizi hedefinize götürürken, ileride karşılaşacağınız metabolik risklere karşı sizi korur. Direnç antrenmanları bu bağlamda oldukça önemlidir.

Dayanıklılık, güç, kondisyon gelişiminin yanı sıra sizi kalp ve metabolik rahatsızlıklara karşı da korumaktadır. American College of Sports Medicine, nöromüsküler ve kardiyovasküler rahatsızlığı olan bireyler için direnç antrenmanını yoğun bir şekilde önermektedir.

Egzersiz bütünüyle kişiye özgüdür.

Hareket açıları, egzersizin tekniği, nefes dağılımı,  planlanması tamamen kişiye göre planlanmış olmalıdır.

Direnç antrenmanı sadece ağırlıktan ibaret değildir

Bir dirence karşı koyabilme becerisini tekrarlı bir şekilde uyguladığımızda buna direnç egzersizi diyoruz. En temel direnç egzersizleri öncelikle vücut ağırlığınızla uyguladıklarınızdır.

İnsan öncelikle kendi vücudunu tanımalı, onu antrenman enstrümanı olarak değerlendirmelidir.

Resistance Band – Direnç Bandı Nedir?

Vücut ağırlığınıza ek olarak direnç bandları ile güvenli ve geliştirilmiş bir egzersiz planı oluşturabilirsiniz.

Resistance band yani direnç bandı ile vücudunuzda bulunan tüm kas gruplarını çok yönlü hareket çalıştırabilirsiniz. Bu egzersizler öncelikle bir dirence karşı koyabilme kabiliyetinizi geliştirecektir.

Bu ilerleme sizi daha yoğun antrenmanlara daha güçlü ve güvenli bir şekilde hazırlayacaktır.

Resistance Band İle Yapılan Direnç Antrenmanının Faydaları Nelerdir?

Direnç egzersizleri, ilerleyen yaşlarda bireylerin sıklıkla yaşadığı osteoporoz problemi ile mücadele etmekte önemlidir.

Kemik mineral yoğunluğunu koruma açısından egzersiz, kadın ve erkek bireyler için hayati önem taşımaktadır. Direnç egzersizlerini, aerobik egzersizler ile birleştirmek, kemik mineral yoğunluğunu koruma ve arttırmada oldukça önemlidir.

Direnç Egzersizleri Yapmadığımızda ise…

World Health Organization – WHO yeterli seviyede düzenli egzersiz yapmayan bireylerin kanser, demans, Tip 2 diyabet, kalp krizi gibi hayati hastalıkların artmasına sebep olduğunu vurgulamaktadır.

Dikkat!

Resistance Band – Direnç Bandı ve Pilates Lastiği

Direnç egzersizleri sizi kardiyovasküler ve metabolik hastalıklara karşı korurmaktadır. Daha sağlıklı yaş almanıza bu bağlamda destek olmaktadır.

Ayrıca uzmanlar, haftada en az orta şiddetli bir programda 150 dakika, yoğun şiddetli bir programda ise en az 75 dakika egzersiz yapılması tavsiyesinde bulunmaktadır.

Bilimsel Öneriler

Optimal sağlık için ise her gün en az 60 dakika aktivite ile önermektedir. Ek olarak  haftada en az 3 gün kemik güçlendirici aktiviteler uygulanmasını da tavsiye etmektedir. (ACSM, 2018)

Hareket seviyesi oldukça düşük olan ve paketli gıda tüketim sıklığı yoğun olan ergenlik dönemi bireylerinde, metabolik hastalıklar günümüz toplumları için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Duruş bozukluklarının yanında; kas – iskelet sisteminin doğru gelişimi için direnç egzersizleri büyük önem taşımaktadır.  Her yaştan birey kendi yaşına, fiziksel uygunluğuna göre doğru hareket açısı ile egzersiz yapmalıdır.

Eğitmen Notu: Egzersiz bir yaşam biçimi değil, kendinize karşı olan sorumluluğunuzdur. Ömür boyu sizin güvende olmanızı sağlayan iskelet- kas sisteminize iyi bakmak sizin elinizdedir.

Üstelik bir resistance band ya da bilinen ismiyle direnç bandı – pilates lastiği edinerek yaşam boyu doğru hareket seviyesinde kalabilirsiniz.

Önce güvenli hareket!

Kendi açılarınız ile güvenli alanda doğru egzersiz yapmak isterseniz online birebir antrenman hizmeti ile evinizin ortamında da sürdürülebilir egzersiz alışkanlıkları edinebilirsiniz.

Ilgım Türkan

Egzersiz Uzmanı Pilates Eğitmeni