Klinik Egzersiz – Klinik Pilates

Klinik Egzersiz Nedir?

Klinik egzersiz 1960’ların sonlarından itibaren var olan bir egzersiz sistemidir. Egzersiz yapan bireylerin kronik hastalık risklerini yönetmelerine ve azaltmalarına yardımcı olmaktadır. Bildiğimiz egzersiz temellerine dayanmakla birlikte bazı farklılıklar içermektedir.

klinik egzersiz –  medikal egzersiz

Fizyoterapist gözetim ve kontrolünde yürütülülmektedir. Klinik temelli egzersiz programında, fizyoterapistiniz sizi analiz etmektedir. Kişisel yaralanma risklerinizi de ele alarak size özel bir egzersiz programı oluşturur ve peşinde olduğunuz sonuçlara ulaşmanız için sizi yakından izler.

Kişisel değerlendirmesi sonucunda klinik egzersiz eğitimi veren fizyoterapist kas-iskelet sisteminiz için en iyi sonuçları verecek tavsiyelerde bulunur.

Kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere obezite, diyabet, kanser gibi pek çok hastalık riskinin görülme sıklığının azaltılmasında yardımcıdır.

Klinik Egzersizin Avantajları Nelerdir?

Hareket ederken vücudunuzun hissettiği stresi ve gerginliği en aza indirerek vücudunuzun verimliliğini en üst düzeye çıkarır ve nihayetinde size daha fazla güç, hız ve esneklik kazandırır.

Klinik egzersizler vücudunuzun olması gerektiği gibi çalışmasına katkı sağlamak amaçlı kullanılan bir tedavi yaklaşımıdır. Güçlü, esnek ve çevik bir vücut elde ederek hem sporda hem de günlük yaşamda yaralanma risklerini azaltarak kaliteli bir yaşam sürmenizi sağlamaktır.

Hareket ederken vücudunuzun hissettiği stresi ve gerginliği en aza indirerek vücut verimliliğini en üst düzeye çıkarmanıza katkı sağlamaktadır.

Fizyoterapist İzmir ve Fizyoterapist İstanbul

Örnek olarak popüler egzersiz çeşitlerinden biri olan klinik pilates sistemini ele alalım.

Pilates çok yönlülüğü ile bilinen bir egzersiz çeşitidir. Nedeni ise bir ofis çalışanından, ileri yaşlardaki popülasyona kadar herkesin bu egzersizi yapabilmesidir. Yaralanma veya ameliyattan sonra iyileşme sürecinde kaybedilen güç, denge ve motor kontrolünün yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Son zamanlarda ilgi gören diğer bir klinik egzersiz çeşidi olan korrektif yani düzeltici egzersizlere inceleyelim. Düzeltici egzersizler genel hareket kabiliyetini geliştirerek vücudumuzdaki hareket ve denge kaybını en aza indirgemeyi amaçlayan egzersiz çeşitidir.

Düzeltici egzersizler anatomi, kinezyoloji ve biyomekanik anlayışlarını bir arada kullanılılır. Vücut koordinasyonunu değerlendirmemize ve en verimli hale getirmemize yardımcı olmaktadır.

Egzersiz yapan bir bireyin hareketlerinde onu engelleyen ayak, diz, sırt gibi yapılardan kaynaklı problemlerin giderilmesini sağlamaktadır.

Günlük yaşantıda karşılaşılan vücut biyomekaniğini ele alan problemlerin de giderilmesine yardımcı olmaktadır. Uzun çalışma saatlerinin getirmiş olduğu pek çok postürel problem vardır. Özellikle masa başı çalışan pek çok kişide görülen kifotik duruş dediğimiz kamburluğun azaltılmasına ve ağrı yönetimine de yardımcı olmaktadır.

Medikal Egzersiz Faydaları

Özellikle pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi olduğu için özellikle anne adayları arasında popüler hale gelmiştir. Hamilelik döneminde başlanılan klinik egzersiz doğum sonrası için karın kaslarının orijinal güçlerine ve işlevlerine geri dönüşünde de katkı sağlamaktadır.

Yani medikal egzersiz kavramının faydalarını sıralamak istersek şunları söyleyebiliriz. Kasların düzenli çalışmasıyla esneklik, kas aktivasyonu, eklem stabilitesi artarak koordinasyon, iyileşme becerisi gelişir. Yaralanma risklerini azaltarak vücudumuzu olması gereken optimum düzeye taşır. Daha yüksek yoğunluklu egzersizlere hazırlar.

Klinik Egzersizden Kimler Yararlanabilir?

Klinik egzersiz, tüm fitness seviyelerindeki insanlar için uygundur. Kas-iskelet sistemi, boyun, omurga ve pelvik yaralanmalası yaşayan kişilerin risklerini düşürerek daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine olanak sağlar.

Duruş, temel stabilite, denge, kontrol, güç, esneklik ve nefes alma üzerine odaklanır. Ağrı yaşayan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

Performanslarını ve yaralanma yönetimini iyileştirmenin bir yolu olarak görülen sistem yüksek performans gösteren sporcular için de uygundur.

Bağdat Caddesi Fizyoterapist hizmetlerimiz ile ilgili bilgi almak için bize buradan ulaşabilirsiniz.

Ramazan ayında oruçluyken nasıl spor yapabileceğinize dair detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

 

Fizyoterapist

Necip Fazıl KILIÇ