Matcha Çayı

DÜNYA BU ÇAYI KONUŞUYOR; MATCHA ÇAYI

Matcha Çayı aslında nedir?

Matcha çayı olarak bilinen; yeşil çayın öğütülmüş hali olan bu çay; yeşil çaya nispten yetiştirme, ayıklama, kurutma ve öğütme gibi işlemler esnasında farklı tekniklerle üretilen bir çaydır. D vitamini sonuna kadar maalesef kullanamayan bu çay, hasada 20-25 gün kala bitkinin üzeri örtülerek güneş ışığı almaması sağlanır bu sayede bitkinin büyümesini yavaşlattığı için daha yeşil olması hedeflenir. Böylelikle çay yapraklarındaki klorofil miktarının arttırması sağlanır yani bu çay için güçlü bir antioksidan kaynağı diyebiliriz.

Matcha Çayı mı Yeşil Çay mı?

Yeşil çaydan farklı olarak, yapraklarında ki sap ve damarlar toplanır ve asla güneş ışığına maruz kalmadan hızlı bir şekilde kurutulur. İşte görüldüğü gibi asıl fark güneş ışığı… İyice kuruyan yapraklar çok ince şekilde öğütülür, elenir ve tüketime hazır hale gelir.

Kalitesi en üst katmanında

Matcha çay bitkisinin en değerli kısmı en üst genç yapraklarıdır. Oldukça emek gerektiren Matcha çayı, üretimi için 30 gramı için 1 saatlik öğütme süresi gerekir. Çayın kalitesi ise içiminin yumuşaklığı, suda erimesi, kumsu yapıda olmaması, çok parlak ve canlı renkte olmasından anlaşılabilir.

Gelelim faydalarına…

Matchapolifenoller, kateşinler ve klorofil içeren bu çay içerdiği antioksiditesine sahiptir. Aynı zamanda L-theanine ve teofilin gibi aminoasitler ile yeşil çaya oranla 137 kat daha fazla EGCG (epigallocatechingallate) içermektedir. Bu sayede;

  • Polifenoller ile kanser hücresini azaltmakta etkili olduğu çalışmalarla da desteklenmiştir.
  • Kilo kontrolü sağlayarak LDL kolesterolü düşürüp yağ yakımını hızlandırmaktadır.
  • İçeriğindeki klorofil ile ağır metalleri vücuttan atarak detoks etki yapar ve vücudun alkali değesini düzenler.
  • Hafıza ve konsantrasyon gibi durumları içeriğindeki L-theanineaminoasiyle arttırmaktadır.
  • Bazı viral, bakteriyel ve mantar enfeksiyon durumlarında etkilidir.

Tüm bunlarla beraber A, D, E, K vitaminleri ile Ca, Na, K, Mg, Zn, Fe, Cr, Se mineralleri açısından zengindir.

Tüketim sıklığına dikkat

Doz aşımı durumunda ishal, uyku bozuklukları, kardiyak aritmi ve irritabl bağırsak sendromu gibi yan etkiler görülebilir. Dolayısıyla günde 1-2 fincan tüketilmesi önerilmektedir.

Unutmayın kilo verme üzerine mucizevi bir besin veya çay yoktur. Doğru beslenme ve antrenman yaptığınız sürece bu tarz çaylardan destek almanız süreç için daha keyifli ve sağlıklı olacaktır.

 

Dyt. Öykü Yıldırım