Bu İkiliye Dikkat D Vitamini ve Kalsiyum

Bu İkiliye Dikkat: D Vitamini Ve Kalsiyum

Yaz kapıda, kilo verme sürecine odaklanmışken bazı şeyler size engel olabilir. Bu süreçte vücudunuzun ihtiyacı olduğu vitamin ve mineralleri saptamak için öncelikle doktor kontrolünde bir kan tahlili yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır. Ardından beslenmenizde ki ufak dokunuşlarla yaza sağlıklı kilonuzda girebilirsiniz.

Vitamin ve mineral eksikliği düşük kalorili diyetlerde veya hormonel bozukluklarda daha sık görülmektedir. Bununla beraber yapılan çalışmalarda obez bireylerin kanlarında vitamin ve mineralin  hormonlara bağlı olarak vücut tarafından kullanımlarında aksaklık olduğu görülmüştür. Bu gibi yetersizliklerde kilo sorunu yaşayan bireylerin bu eksikliklere yönelik beslenme programları uzmanlar ile hazırlanma; gerekirse doktor kontrolünde takviye edilmelidir.

İşte Kilo Vermenizde En Önemli İkili

D vitamini

Kilo verme ve vitamin ilişkisi denilince ilk akla gelen D vitaminidir. D vitamini eksikliği; yorgunluk, kaygı, anksiyete ve depresyona neden olduğu gibi emilim bozukluklarına, hormon düzensizliklerine özellikle düşük leptin salınımına neden olabilmektedir. Leptin seviyesinde ki düşüklük açlık reseptörünü etkileyerek kilo kontrolünü tetiklemektedir.

Yapılan çalışmalarda obez bireylerin kanında D vitamini seviyesinin referans değer aralığından düşük olma ihtimali belirtmiştir. Başka bir çalışmada ise kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin bir beslenme programının aynı enerjiye sahip beslenme planına oranla %70 daha fazla kilo vermeyi etkilediği söylenmektedir.

Bildiğimiz gibi D vitaminin en iyi kaynağı güneştir. Bununla beraber yumurta, süt, tereyağı, karaciğer, somon, sardalya gibi besinler D vitamininden zengindir.

Kalsiyum

Diyette kalsiyum tüketimi yağ metabolizmasıyla ilişkilidir, intraselüler kalsiyum düzeyinin artması ile lipogenezisi önleyebildiği belirtilmektedir. Bu yolakta kalsiyum, yağ asitleri ile ince bağırsağa bağlanarak kalsiyum tuzları formunda fekal yağ atımını artırmaktadır. 

Bireyler beslenme programlarında yeterli kalsiyum almadığında adipoz dokuda trigliserit seviyesinin artışı gözlemlenebilir. Bu yüzden adiposit lipit metabolizması ve trigliserit deposunun düzenlenmesinde rol oynamaktadır. Dolayısıyla kan değerlerinde ki düzensizlikte diyetinize ekleyeceğiniz kalsiyumdan zengin besinler kolesterol ve trigliserit seviyenizin düşmesine; bununla beraber kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Kalsiyum ve fosfordan zengin olan lor peyniri, diğer peynirlere oranla daha az yağ ve sodyum içermektedir. Bununla beraber en başta süt ve süt ürünleri ile koyu yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak meyvelerden ise incir kalsiyum kaynağıdır.

Sonuç olarak kalsiyum ve D vitamini beraber tüketildiğinde kilo vermede özellikle yağ kaybında oldukça etkilidir. Özellikle kilo vermede direnç söz konusu ise kan tahlili ile D vitamini değerinize bakılarak gerektiği durumlarda mutlaka doktor kontrolünde takviye alıp; aynı zamanda D vitamini ve kalsiyumdan zengin bir beslenme programı kilo vermenizi hızlandıracaktır. Belirtmeliyiz ki vitamin ve mineral eksikliği görülmedikçe ve hekim veya diyetisyen önerisi dışında takviye vitamin ve mineraller yan etkiye sebep olabilir.

Dyt. Öykü Yıldırım