Sıkılaşma ve Zayıflama

Baharın gelmesi ile birlikte sıkılaşma ve zayıflama ile ilgili Google aramaları artıyor. Herkeste yaza hazırlık telaşı başlıyor ve acilen plajlara hazır olunması umut ediliyor. Peki ya nasıl olacak?

Hareketsiz geçen bir kışın ardından baharda hareket dönüş için acele etmek oldukça stresli. Hareketi daha sürdürülebilir kılmanın gücüne inanmak gerekiyor. Fiziksel olarak aktif olmak görsel bir iyileşmenin çok ötesinde faydalar sağlar.

Egzersizin devamlılığımı nasıl sağlayacağım?

Sürecin en önemli aşaması karar verme aşamasıdır. Genelde bu aşamada kararsızlık yaşanabiliyor. Herkes hızlı sonuç almak, biran önce hedefine ulaşmak istiyor fakat burada önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Kısa sürede hızlı sonuç mu? Kontrollü ve zaman içerisinde verimli sonuç mu?

Bu iki soru aslında hedefinizi belirleyen temel konu oluyor.

Kısa Sürede Hızlı Sıkışlaşma ve Zayıflama

Kulağa çok iyi geldiğinin farkındayım ancak doğruluğu tartışabiliriz. Genelde hızlı kilo vermek isteyen bireyler düşük kalorili diyetleri tercih etmekte ve bazı diyetisyenlerde hareket kısıtlamasına gitmektedir. Kişi kısa sürede yoğun bir kilo kaybına gidiyor fakat bu kilo kayıpları su ve kas olarak verilere yansıyor. Kilo verme süreci fiziksel olduğu kadar psikolojik bir süreçtir. Bu süreçte verdiğiniz kilonun bir daha geri alınmaması, vücudunuzun bu kiloya alışması en önemli unsurdur. Yapılan bir araştırmada, hızlı kilo kayıplarının vücutta sıvı kaybı(dehidratasyon) temelli olduğu, bu dehidratasyon kaybının ise sporcuda böbrek, kalp ve termoregülasyon sistem fonksiyonlarını bozduğunu ve sporcunun sağlığını riske attığını belirtmektedir. Fleming ve Costarelli (2009)

Bu çalışma sporcu üzerinde yapılmış olsa da yoğun kilo düşüşlerinin ilerleyen zamanda kişinin hayatında hastalıklara yol açabileceği belirtilmektedir.

Kontrollü ve Sürdürülebilir Zayıflama Çabası İçin

Hiçbir acelemiz olmamalı!. Yaptığımız  fiziksel aktiviteyi; yaşam standartımızı yükseltmek için yapmıyor muyuz? Kendimizi iyi hissetmek için yaptığımız egzersizi ve kilo verme sürecini neden zaman içine yaymıyoruz?

Kilo verme süreci beslenmenizle ilgili bir durumdur ve bunun gerçekten size göre bilinçli bir diyetisyen tarafından planlanması gerekir. Egzersiz ise sizin rehberinizdir. Bu rehberi de hayatınızın bir köşesinde bulundurmalısınız. Bu süreçte amacımız, ayna karşısında güzel bir görüntü ise antrenmanlarınızın size göre planlanması gerekir. Bazen elimizde olmadan kilo kaybını yavaş bir süreçte yaşayabiliriz. Sıkılaşma ve zayıflama sürecinde bizi zorlayan metabolik rahatsızlıklara sahip olabiliriz. Örneğin insülin direnci olan bir bireysiniz. Doktora gittiğinizde, doktorunuz size paketli gıda tüketmemeniz gerektiğini, daha sağlıklı bir rutinde beslenmeniz gerektiğini ve hareket etmenizi tavsiye etti. Başladığınız sistemden hemen cevap vermesini beklemeniz ve istediğiniz hızda cevap alamamanız motivasyonunuzu düşürmemeli. Aksine vücudunuzun inmek istediğiniz kiloya alışması için zaman vermeniz doğru olandır. Direncinizin kırılması ve hayatınıza sağlıklı bir düzende devam etmeniz daha önemlidir.

  • Antrenmanlar bu noktada yardımcınız!

Her vücudun bir adaptasyon süresi farklıdır. Biz bu süreyi 2-4 hafta arasında değerlendiriyoruz. Kişinin hareketlere adapte olması, eklemlerin alışması için başlangıç önemlidir. Adaptasyon süresinden sonra antrenmanlarda performansın artması ile antrenmanlarda çeşitlenmelidir. Antrenmanlarınızda direnç egzersizlerini, kuvvet antrenmanlarını ve internal tipi cardioları kullanarak metabolizmanızı şaşırtabilirsiniz. Yağ yakımı ve egzersiz ile ilgili blog yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz.  

  • Daha dik bir duruş için pilates yapın!

Antrenmanlarınızı pilates ile destekleyin. Sıkılaşma ve zayıflama için değil omurga sağlığınız için pilates yapın. Pilates’in asıl hedefi budur!

Joseph Pilatesin kontroloji adı verdiği yöntem sizi hem ruhen hem zihnen hemde bedenen geliştirecektir. Omurganızın hizalanması, derin gövde kaslarının kuvvetlenmesi için son derece önemli bir sistem olan pilates, esnekliğinizin artmasında ve merkez bölgenizin kuvvetlenmesinde destekleyici bir sistem olacaktır.

Eğitmen Notu: Mevsimlerin gelmesi kilo vermeniz için sizi harekete geçiren sebep olmamalı. Sürdürebilir bir yaşam, doğru bir beslenme ve antrenman düzeni içerisinde olmanız önemli olandır. Ayna karşısında hatlı ve sıkı bir bedene sahip olmak için mucizelere değil antrenmana ihtiyacınızın olduğunu unutmayın. Vaat edilen hızlı sonuçlara sistemlere lütfen inanmayın.

Sevgiler.

Ilgım TÜRKAN

Egzersiz Uzmanı
Pilates Eğitmeni