Popülerlik ve İşlevsellik

Kendiniz için bir adım atmak istediniz ve daha sağlıklı bir yaşam rutini için bir hizmet satın aldınız.

 

Aldığınız hizmetten beklentiniz nedir?

 

Gözde bir salon, göz alıcı vücuda sahip eğitmenler, son teknoloji ekipmanlar, yıllık yapılan üyelikler ve asla gidilmeyen salonlar vs…

 

Öncelikle aldığınız gerçekten bireysel antrenman hizmetiyse aramıza hoş geldiniz…

 

Bireysel antrenman; kişinin ihtiyacı olan ve ulaşmak istediği hedefte eğitmenle birlikte aldığı yoldur. Bu noktada eğitmeninizin kıyafeti değil, bilgisi size destek olur. Sürecinizde başlamanız için sizi motive eden şey neydi?

 

  • Kilo verme ihtiyacınız: Beğenilme ihtiyacı, kendini ayna karşısında daha iyi hissetme.
  • Omurganızdaki ağrı: Sırt, bel, boyun ağrısı.
  • Eklemlerinizde oluşan ağrılar: Diz, omuz, dirsek ekleminizde oluşan ve günlük hayatınızı etkileyen ağrılar.
  • Rekreasyon amaçlı: Sosyalleşmek vs…

Eğer yukarıda belirttiğim maddelerden birkaçı spora başlamanıza sebepse aramıza hoş geldiniz. 🙂

Bireysel antrenman; kişinin doğru hareket eklem açıklığı ile kişinin ihtiyacına ve hedefine uygun  protokolde ilerlemektir. Önemli olan kişinin ilerleyen zamanda kendiyle nerede olursa olsun doğru kalıplarda egzersiz yapabilmesini desteklemektir. Bu ilerleme aşamasında kişinin sağlık parametreleri, posturü bize birden çok veri verir ve antrenman bu veriler ışığında planlanır.

 

Masa başı çalışıyorsunuz ve günden güne bel-boyun bölgenizde ağrılarınız şiddetlenmeye başladı, hareketsizliğe bağlı olarak bel bölgenizde yağlanmanız arttı, aynanın karşısına geçtiğinizde bedeninizde sevmediğiniz bazı görüntüler görüyorsunuz… Bir adım atmak istiyorsunuz ama ne yapacağınızı ve nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Bu noktada tercihiniz ne olur? Kendinizi rahat hissedeceğiniz, geldiğiniz saat içerisinde sadece sizinle ilgilenecek bir stüdyo ve donanımlı eğitmenler isterseniz biz tam olarak buradayız. Amacımız; sizinle, sizin hayatınızda daha kaliteli bir yaşam rutini sağlamak. Bu rutin, karşılıklı motivasyon işidir. Kendinizi rahat ve ortama hazır hissetmeniz, egzersiz rutini için hazır bulunuşluğunuzun olması ve eğitmeninizle aranızda güven ortamı oluşmuş demektir.

Egzersiz vücudumuz için en büyük sihir!

Neden mi? WHO; sağlıklı yaşam için haftalık 400 dakika fiziksel aktivite öneriyor ancak bunun üst sınırı ile ilgili net bir kısıtlama yok. Etkisi; daha düşük fiziksel aktiviteyle başlamak üzere, haftada 3000 – 4000 dakika fiziksel aktivite; fiziksel aktiviteye kadar meme kanseri, kolon kanseri, istemik kalp hastalığı, DM riskinde azalmaya sebep oluyor. Bu noktada fiziksel aktivite etkisi ne kadar yüksekse, hastalık riskleri de o kadar düşüyor.

Bir başka varsayımla devam edelim; doktora gittiniz ve kan değerlerinizde insülin direnci çıktı. Toplumun, yani aralığı fark etmeksizin bir çoğunda maalesef önümüze çıkan tablo insülin direnci. Özellikle gelişim döneminde olan kişilerde yoğun hareketsizlik, yoğun paketli gıda tüketimi yanlış beslenme ile bağlantılı olabilen bu durum, önlem alınmazsa ilerleyen zamanda karşımıza daha kötü sonuçlarla maalesef geliyor! Doktorunuz da size beslenmenizi düzenlemeniz ve aktivite düzeyinizi arttırmanız gerektiğini, arttırmazsanız ilerleyen döngüde sizi şeker hastalığının beklediğini söyledi! O an ne düşündüğünüzü duyar gibiyim…

Metabolik hastalıklar ile çalışmış ve vaka görmüş bir diyetisyen ve antrenmanda diyetisyenle birlikte multidisipliner bir çalışma izleyen eğitmenle çalışmak istemez misiniz? Aç kalmayacağınız ve kendinizi tükenmiş hissetmeyeceğiniz, en baştan başlayıp tamamen sizin günlük yaşam rutininize göre uygulanan bir düzenle hareket etmek istemez miydiniz? Eğitmeninizin ve diyetisyeninizin daha önce bu konu hakkında biriyle çalışıp çalışmadığı sizin için önemli mi? Yoksa eğitmeninizin takipçi sayısı, popülerliği vs. mi önemli?

Metabolik rahatsızlıkların en büyük düşmanı egzersizdir!

Yapılan araştırmaların hemen hemen hepsi, haftada 3 gün yapılan direnç egzersizinin ve doğru bir beslenme planının insülin direnci üzerinde olumlu etkilerini ortaya koymuştur.

Ne olursa olsun doğru rutinle ilerlediğinize emin olun… Bu konu ile alakalı detaylı bir yazı okumak isterseniz linki aşağıya bırakıyorum…

https://dartraininghouse.com/neden-egzersiz-yapmalisiniz/

Duruş bozukluğu ve metabolik rahatsızlıklar bu sağlıklı bir hayat rutininde olmamız için aşmamız gereken aşamalar. Gerçekten nasıl bir ömür geçirmek istediğimiz çok değerli. Omurga sağlığımız, bizi ilerleyen yaşlara taşıyan temel noktamız. Bu noktada sizin için tasarlanan plan çok önemlidir. Joseph Pilates’in dediği gibi: 

”İyi tasarlanmış, doğru ve dengeli birkaç sıralamayla uygulanan basit birkaç hareket, saatlerce yapılan yarım yamalak egzersizlere ve zorlama esneme hareketlerine eşdeğerdir.”

Basit ve anlaşılır olan her şey iyidir. Egzersizde verimlilik esastır. Havalı olsun diye yapamayacağınızı düşündüğünüz ya da eklemlerinizin hazır olmadığı bir rutin sizce bir işe yarar mı? Egzersizi yaşam kalitemizi arttırmak için yapmıyor muyuz? O zaman amaca yönelik  olması gerekmez mi? Tüm bu soruları sorabileceğiniz insanlarla çalışmanızı tavsiye ederim.

 

EĞİTMEN NOTU: Moda olan her şey bir süre sonra çekiciliğini kaybeder. Sizin en değerli aksesuarınız omurganız. Sağlıklı yaş almanızı sağlayan, belki menopoz döngünüz belki andropoz döngünüz de sizinle bu yolda doğru şekilde yürüyen aksesuarınız. Gelişim döneminde daha doğru boy uzamasını destekleyen aksesuarınız omurganızdır. En değerli hazinenizi sadece havalı ama içi boş şeylerle harcamak ister misiniz? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. 🙂

Meslekler arasındaki geçişe her zaman saygım sonsuzdur ve her zaman birlikte güçlendiğimize inanırım. Tüm fizyoterapist, diyetisyen ve gerçekten egzersiz uzmanı arkadaşlarıma sevgilerimle…

Bizimle ilgili tüm detaylı bilgilere https://dartraininghouse.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

ILGIM TÜRKAN

EGZERSİZ UZMANI

PİLATES EĞİTMENİ