pilates zayıflatır

Pilates Zayıflatır (!)

‘’Hocam ben pilates yapmak istiyorum.!’’

Son yıllarda aldığım ilk soru bu aslında. Hızla artan pilates danışmanlığı ve maalesef para kazanma merkezli bakış açısıyla yanlış yönlendirmelere ve hatalı sonuçlara açık hale getirilen bir sistem olan pilates, son yıllarda her türlü sorunun kurtuluş sistemi gibi gösterilmeye başlandı.

Bu noktada bilgi almak isteyen kişilerin %80’i ben pilates yapmak istiyorum diyor fakat neden pilates yapacağını bilmiyor. Tam bu noktada pilates yapma amacını sorduğumda aldığım yanıt hep aynı. Zayıflamak istiyorum..!

Zayıflamak için pilates yapmak? Sizde böyle mi düşünüyorsunuz?

Pilates nedir, amacı nedir?

Pilates; kişinin omurga çevresindeki derin sabitleyici kasları kuvvetlendirerek, kişinin daha kuvvetli sırt bel ve boyun kaslarına ulaşmasını sağlamaktadır. Bu noktada Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, beden ve zihin bütünlüğünü öngören bir sistemdir. Pilatesin amacını; ‘’pilates ne işe yarar’’ adlı yazımda detaylı bir şekilde anlatmıştım. İsterseniz o yazıdan detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Büyük bir yanıltıcı aslında bu konu. Pilates omurgamız için Joseph Pilates tarafından bizlere sunulan muazzam bir prensiptir. Önemli olan nokta; bu prensibin temelini doğru anlamak. Bu noktada duruş bozukluğu, postürel sıkıntı ve hareketsiz bir yaşam sürdürüyorsanız, bu yaşama bağlı olarak bel-boyun ağrısı yaşıyorsanız, omurga çevresindeki derin sabitleyici kaslarınızın kuvvetlenmesi için tartışmasız mükemmel bir sistem olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.  Sadece bu sistemle zayıflama konusu ise; içi şişirilmiş bir balondur. Bu noktada amaç birlikteliği önemlidir. Zayıflamak istiyorsanız bu rutinde beslenmenize dikkat etmeniz ve düzenli bir antrenman rutinine uymanız gerekmektedir.

Zayıflamak için antrenman rutininize direnç egzersizleri  mutlaka bulunmalıdır. Bu noktada egzersiz rutini kişiye özel bir şekilde hazırlanmalıdır. Direnç egzersizleri, size ilerleyen yaşlarınızda daha sağlıklı ve kuvvetli bir eklem yapısı kazanmanızda yardımcı olacaktır. Antrenman yaparken ilk hedefiniz iskelet kaslarınız olmalıdır. Bizi ayakta tutan temelin iskelet sistemi olduğunu unutmamalıyız.

Düzenli antrenman yapan insanların;

•             Kas kütlesi bu düzene bağlı artış gösterir.

•             Kas kütlesinin artışı ile metabolik ritmi yükselir.

•             Oksidatif strese karşı vücudunun dayanıklılığı artar.

•             Yaşam kalitesi artar.

•             Kemik kütle yoğunluğu artar.

•             Pilatesle birlikte duruş bozukluğu giderilir

•             Omurga çevresindeki derin sabitleyeci kaslarının kuvveti artar.

•             Kalp-damar rahatsızlıkları azalır.

Eğitmen Notu: Düzenli egzersiz yapmayı bir yaşam biçimi haline getirmelisiniz ve bunun için haftanın 3-4 günü düzenli egzersiz yapmalısınız. Birincil hedefiniz her ne olursa olsun pilates ve diğer antrenman prensipleri birbirinden ayrılmamalı, rutininize dahil edilmelidir. Tercih edeceğiniz stüdyoda ihtiyaçlarınızın karşılanacağından mutlaka emin olun. Sağlığınızı ve kendinizi sevin..:)

Ilgım TÜRKAN

Hareket Uzmanı

Pilates Eğitmeni