Performans İçin Pancar

Sanırım toplum olarak hepimizin kırmızı meyvelere sempatisi var.  Kışın gelişi, bağışıklık sistemimizi güçlendirme çabası derken çoğu zaman pancara başvurabiliyoruz. Ispanakgiller ailesinden olan pancar, yeşil yaprağı ve yumru kısmı olarak ayrı ayrı sağlık deposudur. Yeşil kısımları vit A ve vit C; yumru kısımlarında ise folik asit, potasyum, manganez içerirken totalde de lif kaynağıdır.

 

Kanser Savar

Pancar glutatyon peroksidaz enzimi ve içerdiği probiyotiklerle beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlarken serbest radikallerin oluşumunu engellemektedir.

 

Kalp Dostu

Kırmızı pancar vücuttaki nitrik oksit dengesine destek olarak, yüksek tansiyonu önlemeye destek olurken bununla beraber kas kasılma gücünü artırmaktadır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken asetilsalisilik asit bazlı kan sulandırıcı ilaçların pancar ile beraber tüketilmesi, besin ilaç etkileşimine sebep olabilmektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalar antrenman sırasında performansı artırdığını desteklemektedir.

Bu noktada performansa etki eden nokta nitrik oksit etkisidir. Nitrik oksit, kas ve kalp kan akım hızını artırıp, içerdiği glutamin ile glikoz yıkımını azaltırken; kas hücreleri için enerji depolanmasını artırır. Tüm bunlarla beraber kreatin fosfat (PCr) yıkımı azaltarak sporda dayanıklılığı arttırmaktadır.

 

Antrenman yapan 11 birey üzerindeki bir çalışmada 75 dakika önce sporcuların bir grubuna pişmiş kırmızı pancar, diğer gruba ise plasebo etkisi için kızılcık vermiştir. Ardından sporculardan 5 km koşmaları istenmiştir. Sonuç olarak kırmızı pancar tüketiminin koşu performansı üzerine olumlu faktörünün nitrik oksitin etki ettiği belirtilmiştir.

 

Bir başka çalışmada ise nitrik oksit takviyesinin fizyolojik tepkimeler üzerine araştırılmasında; 4-6 gün boyunca kırmızı pancar suyu verilen grubun beslenme ile nitrik oksit takviyesinin submaksimal egzersizin oksijen harcanmasını düşürdüğü ve egzersiz toleransını arttırdığı gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda 6 günden daha fazla diyet ile nitrik oksit takviyesinin antrenman verimliliği ve performansı artırdığı saptanmıştır.

 

Peki Ne Kadar Nitrik Oksit Alınmalı?

Her noktada denge olduğu gibi nitrik oksit alımında da denge olması şart. 500 ml pancar suyunda 90-126 mg nitrik oksit içermektedir. Bu miktar antrenman yapan bir birey için idealdir.

Fakat pancarın içerdiği betalainler ısı ile etkileşime geçtiği için en fazla 15 dakika pişirilmeli ve antrenmandan 1,5 saat kadar önce tüketilmelidir.

Diyetisyen desteği ve diğer tüm hizmetler için https://dartraininghouse.com/personal-training-beslenme/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 Dyt. Öykü Yıldırım