İnsülin; metabolizmanın düzenleyici temel hormonlarından biridir. İnsülinin keşfi için uzun asırlar boyu süren araştırmalar mevcuttur. Bilim adamlarını insülini araştırmaya iten sebep insülin direncinin ortaya çıkardığı hastalıklardır. İnsülin direnci, karmaşık bir patogeneze sahiptir. İnsülin direncinin patogenezi halen tam olarak aydınlatılamamıştır ve araştırılmaktadır. Obezite ile insülin direnci arasında çok güçlü bir ilişki bulunmaktadır.

İnsülin direncinin en sık sebebi obezitedir ve ortaya çıktığında hemen klinik belirti vermeyebilir. Erken dönemde diyet düzenlenmesi ve egzersizi içeren yaşam tarzı değişiklikleri ve kilo verilmesi ile insülin direnci gerileyebilir. İnsülin direncine müdahale edilmediğinde, uzun dönemde birçok hastalığa sebep olabilir. Kardiyovasküler hastalık riski artar. Endotel fonksiyonu bozulur. Tip 2 Diyabetes Mellitus gelişir. Metabolik sendrom sıklığı gittikçe artmaktadır. Metabolik sendromun en önemli bileşeni insülin direncidir. İnsülin direncinin ölçümü için altın standart olan metot, öglisemik hiperinsülinemik klemp metodudur. Bu metodun zahmetli ve pahalı olması sebebiyle Homeostasis Model Assessment (HOMA) metodu kullanılmaktadır. HOMA formülü açlık serum glikozu ve açlık serum insülini değerleri ile hesaplamaya dayanır. İnsülin direnci varlığında, yaşam tarzı değişiklikleri ile insülin direncini geriletme hedeflenir. Şayet geriletilemeyecek duruma gelmiş ve klinik problemler ortaya çıkmışsa hastalığa uygun ilaç tedavisi verilebilir. İnsülin direnci temelinde ortaya çıkan hastalıkların medikal tedavisine ek olarak yaşam tarzı değişiklikleri ilaçların etkinliğini arttırmaktadır. İnsülin direncine karşı yapılacak yaşam tarzı değişiklikleri, kilo verilmesi, diyet düzenlenmesi ve düzenli egzersiz olarak sayılabilir.

  • İNSULİN DİRENCİ ÜZERİNDE GÜÇLÜ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ OLAN HAREKETE ODAKLANMAK..

 

  1. Aşırı kilolu veya obez çocuklar ve ergenlerde aerobik, direnç ve kombine egzersizin insülin direncindeki, açlık glikozundaki ve açlık insülinindeki değişikliklerle olan ilişkilerini değerlendirmek için yapılan bir çalışma; düzenli egzersizin özellikle yürüyüş, koşu, bisiklet gibi egzersiz yöntemlerinin, obezite ve aşırı kilolu çocuklar ve ergenlerde açlık insülin seviyelerinin ve HOMA’nın azalması ile ilişkili olduğu ve metabolik sendromu ve tip 2 diyabeti önleyebilir.

 

2. Obeziteye bağlı insülin direnci temel olarak adipoz olmayan dokulardaki, özellikle iskelet kası ve karaciğerindeki yağ asidi aşırı yüklenmesinden kaynaklanır, burada reaktif oksijen türlerinin ve mitokondriyal disfonksiyonun yüksek üretimine neden olur. Biriken kanıtlar, tek başına ve kombinasyon halinde direnç ve dayanıklılık antrenmanlarının, obezitenin insülin duyarlılığını artıran ve böylece diyabeti önleyen zararlı etkilerini önleyebileceğini göstermektedir.

 

3. Dayanıklılık antrenmanları ile birleştirilen antioksidan takviyesi, yalnızca antioksidan enzimlerin ekspresyonunu ve / veya insülin sinyal yolunun bileşenlerinin aktivitesini kullanabilen antioksidanlar kullanıldığında, ilave bir şekilde insüline dirençli iskelet kasında glikoz taşınmasını arttırır.

 

4. Pioglizaton türevi şeker ilaçları ile Omega-3 ile kombinasyonunun kan glukoz seviyelerini anlamlı derecede düşürdüğü ve insülin direncine pozitif etkiler sağladığına dair kanıtlar mevcuttur. Kan glukoz seviyelerinin düşürülmesinde ve lipit profili ve insülin direncinin arttırılmasında potansiyel etkiler göstermiştir.

 

5. Mitokondriyal disfonksiyondan kaynaklanan insülin direnci, metabolik ve kardiyovasküler anormalliklere ve daha sonra kardiyovasküler hastalıkta artışlara neden olabilir. Ayrıca, mitokondriyal fonksiyonu olumlu etkileyen birçok şey, insülin direncine etki etmektedir.

Eğitmenin gözünden küçük bir not bırakıyorum…

Yaşam kalitenizi arttıracak, sürdürülebilir alışkanlıklar edinin.  Doktor kontrollerinizi düzenli yaptırın. Beslenmeyle ilgili tüm önerileri beslenme ve diyet uzmanlarından, egzersiz ile ilgili tüm önerileri hareket profesyonellerinden aldığınızdan emin olun!

 

YELİZ ÜMİT

EGZERSİZ UZMANI

ATLETİK PERFORMANS ANTRENÖRÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir