Kadının sırdaşı spor eğitmeni

Kadının sırdaşı, spor eğitmeni

Soruları ona tersten bile sorabilirsin. Anlar ama anlamamış gibi yapar yine de sana istediğin cevabı vermek için elinden geleni yapar.

Öyle anlardan birinde, uzun süredir beraber çalıştığım öğrencim ile egzersiz geçişlerinde kısa bir mola vermiştik.

“Hocam size bir şey soracağım ama..”

biliyorsunuz ki “ama” çok tehlikeli olabiliyor..

“Spor yapmak, Seks perfomansını arttırıyor mu?”

Bazen böyle soruları sporcularımdan duyabiliyorum ama sadece daha hareketli olabilmek için hizmet alan üyelerimin atletik performansa dair ciddi merakları olduğunu düşünmüyorum.

ve aslında o sorunun özünde ne olduğunun da farkındayım..

Yahu ben şimdi o kadar spor yapıyorum seks performansım yükselecek mi?

Açılın ben personal trainer’ım üstelik kırmızı pelerinim bile var..

Kadın cinsel işlevinin yitirilmesi bileşenleri tam olarak ortaya konulamasa da cinsel istek, libido, disparoni, orgazm bozuklukları gibi komponentleri içeren psikolojik ve fizyolojik bir süreçtir. Fiziksel aktiviteye harcanan süre arttıkça cinsel aktivite sıklığının arttığına dair pek çok çalışma bulunmaktadır.

Yeager, düzenli fiziksel aktivitenin sempatik sinir sistemini olumlu yönde etkileyip, genital bölgede kan akımını hızlandırarak cinsel motivasyonu arttırabileceğini belirtmiştir.

Günlük 20 dakikalık orta şiddette uygulanan egzersizlerin kadın cinsel disfonksiyonlarını azalttığı, haftanın 2-3 günü egzersiz yapan kadınların cinsel isteklerinin olduğu, 4-5 gün egzersiz yapan kadınların iste istatikstiksel anlamlı cinsel performanslarının yükseldiğini bildirilmiştir.

International Journal of Impotence Research Dergisinde yayınlanan (2008), Kore’de yapılmış bir araştırmada 161 kadın üzerinde 2 yıl süreyle süren
“Ortalama kilo kaybının cinsel performansı üzerinde ki etkileri” konusunda ciddi veriler ortaya çıkarılmıştır.

2 yıl süren ve 6 temel konu üzerine yoğunlaşan bu araştırma “Kendini çekici hissetmeme, cinsel arzu eksikliği, çıplak görünme isteksizliği, cinsel performans zorluğu, seksten kaçınma ve cinsel aktiviteden keyif almama, konuları ele alınmıştır.

Araştırmanın ilk üç ayında kadın denekler interval egzersizlere tabii tutulmuş ve düzenli olarak kilo vermeleri sağlanmıştır. Ortlama BMI bazında %13.1 kayıp yaşayan bu deneklerin, cinsel hayatlarının her yönünde ciddi anlamda pozitif durumlar yaşandığı görülmüştür.

Çıplak görünmek istemeyen kadınların oranları %62.7’den %30.8’e, cinsel haz alamayan kadınların oranı %20.6’dan %4lere kadar düştüğü görülmüştür.

3 Aylık süre içerisinde kendini cinsel olarak çekici bulmayan adınların bu kısa sürede fikren değiştiği görülmüştür.

Sıra bende..

Soruyorum;

Yahu sen şimdi o kadar spor yapıyorsun seks performansın yükseldi mi?

Bir küçük tavsiye, unutma

HAREKET ÖZGÜRLÜKTÜR!

Yeliz ÜMİT

Egzersiz Uzmanı
Atletik Performans Antrenörü