Gerçek İhtiyacınız Karşılığında Aldığınız Hizmet Doğru mu?

Herkes daha sağlıklı bir yaşam rutini için daha hareketli bir yaşam rutininde olmak istiyor. Sağlıklı yaşam kavramı, herkes için farklı noktadan geçmekte.

 

Herkesin amacı farklı olduğu halde tek bir sistem önerisi sizce ne kadar doğru?

 

Yukarıda sorduğum soru size ne düşündürdü?

Düşünün; insülin direnciniz var. Sürecinize de bilinçli bir şekilde doktora giderek başladınız. Doktorunuz sizden kan tahlili istedi. Tahlil sonucunda size bir diyetisyen desteği almanız ve hareket etmeniz gerektiğini, bu konuyu aksatmanız halinde sizi ileride şeker tablosunun bekleyebileceğini belirtti. Bu kısma kadar her şey çok güzel. Bir araştırma içerisine girdiniz ve aradığınız bir çok stüdyo size pilates ile sonuca ulaşabileceğinizi söyledi. Belki de bunu denediniz… Bu, elbette yanlış değil ama yeterli mi? Metabolik bir rahatsızlığınız varsa ve yaşam rutininizi değiştirmek istiyorsanız bunu sadece pilates yaparak aşmanız ve size sadece bunun sunulması ne kadar doğru? İhtiyacınız olan şey, egzersiz sistemlerindeki bütüncül yaklaşımdır. Metabolik ritminizi yükseltmeniz için konfor alanınızın dışına çıkmanız, bir dirence karşı koymanız gerekmektedir.

 

McCormack ve diğ. tarafından 2013 yılında yapılan araştırmada;

Obez çocuklar üzerinde egzersizin ve yaşam tarzı değişikliğinin insülin duyarlılığı üzerindeki etkisi incelenmiştir. 8 hafta boyunca düzenli egzersiz yapan ve yaşam tarzında pozitif değişiklikler gösteren obez çocuklarda insülin duyarlılığının azaldığı, kas lipit oksidasyon kapasinde ise artışın olduğu  gözlemlenmiştir.

 

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmada Boston’da ki Joslin’ki spor salonunda haftada iki ile üç gün 30 dk orta şiddette yapılan ve alt- üst gövdeyi kullanarak yapılan egzersizler ile (kürek, koşu vb.) 6 ay sonra katılımcılar başlangıç ağırlıklarının yüzde 7’sini  kaybetmişlerdir. 220 kg bir birey yaklaşık 16 kg kaybetmiştir. Bununla birlikte araştırmacılar, büyük kan damarlarının işlevinde iyileşme bulmuşlardır. Araştırmanın önemli olan vurgusu ise, yüzde 7 gibi düşük kilo kaybının, ateroskleroz ve korner kalp hastalığına yol açan kan damarlarının anormalliklerini iyileştirebileceği ve obez kişilerin, diyabetli kişilerin, diyabet öncesi normal kan şekeri seviyelerine düşmüş olmalarıdır. Joslin ve diğer kurumlarda yürütülen ve yakın zamanda tamamlanan Ulusal Diyabet Programı (tip 2 diyabet çalışması) ile uyumludur. Yapılan araştırmalarda düzenli egzersiz ve yürüyüşün diyabet riskini yüzde 58 azalttığı görülmüştür.

 

Metabolik sendromunuz varsa bunun için yapmanız gereken tek şey pilates değildir! Pilates, her zaman sistemin  bir parçası olmalıdır. Yaşam rutininizde ise mutlaka  kuvvet egzersizi kavramınız olmalı. Unutmayalım ki metabolizmamızı, iskelet sistemimizi koruyan kaliteli kas kütlemizdir.

 

Günlük hayatınızda hareketsiz bir rutin içerisindesiniz, sürekli seyahat ediyor veya sürekli masa başında çalışıyorsunuz . Boyun, sırt, bel ağrınız git gide artış göstermekte ve yaşam kalitenizi düşürmekte. Bir miktar da kilo fazlanız var . Hem ağrılardan kurtulmak, hem postürünüzün daha iyi olmasını istiyorsunuz. Araştırmalarınızda herkes size pilates yaparak hedefinize ulaşacağınızı söylüyor. Duruş bozukluğu noktasında pilates sistemini oldukça kullanıyoruz. Pilates, omurga çevrenizdeki derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesini, doğru nefes, bağlantı noktaları ve hareketlerin akıcılığı sayesinde duruşunuzdaki olumlu değişikliği görmenizi destekler. Kilo verme konusunda yine tek başına yeterli midir? Hayır değil! Çünkü kilo verme süreci bütünsel bir süreçtir. 🙂

 

Eğitmen Notu:

Pilates yaparak zayıflamak,

Pilates yaparak boy uzaması,

Sadece pilates yaparak performansınızın yukarı çıkması vs. sadece tek bir sistemle maalesef mümkün değil! 

Pilates yaparak derin sabitleyici kaslarınız kuvvetlenir evet,

Pilates yaparak esnekliğiniz artar evet,

Pilates yaparak daha sağlıklı bir omurganız olur evet

Pilates yaparak sağlıklı bir doğum geçirirsiniz evet…

 

Haftanın 2 günü pilates yapıyorsanız, 2 günü mutlaka kuvvet egzersizlerinizi yapın… 🙂

Sizi anlayan, gerçekten sizin sorunlarınıza cevap verebilen eğitmenler eşliğinde egzersiz yapın…

Pilatesle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için https://dartraininghouse.com/durus-bozukluklulari-ve-pilates/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

ILGIM TÜRKAN

EGZERSİZ UZMANI

LATES EĞİTMENİ

 

 

Çocuklarda yapılan egzersiz ve yaşam tarzı değişikliklerinin insülin duyarlılığı üzerine etkisi incelenmiştir. BKİ >95. Persentil 10-17 yaş çocuklar (egzersiz grubu (n=10), Kontrol grubu (n=11) 8 haftalık evde egzersiz uzmanları tarafından yaptırılan egzersiz öncesi/sonrasında;  İnsülin, kan glikozu, lipit profili ölçümleri Kas oksidatif fosforilasyonu, intramiyoselüler lipit içeriği (IMCL) ölçümü yapılmıştır.  8 hafta düzenli egzersiz sonrası IMCL artmış, HOMA- IR düzeyleri azalmıştır p<0.05).Artan IMCL içeriği dinlenik metabolik hızın artışı ile pozitif (r=0.78, p<0.05); açlık solunum katsayısının azalması ile negatif (r=- 0.70; p<0.05) ilişkilidir. Obez çocuklarda varılan sonuçta düzenli egzersiz ile ilgili yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile insülin direnci azalmakta, IMCL artışı ile kas lipit oksidasyonu kapasitesi artmaktadır. Bu durum mitokondriyal fonksiyonların düzelmesi ile pozitif ilişkilidir (p<0.05).