Postür; yerçekimine karşı korunan vücut duruşunu ifade etmektedir. Gerek sporcularda gerekse sağlık için antrenman yapan bireylerde postür çok büyük önem taşımaktadır. Sporcularda branşa yönelik egzersizlerin sporcunun performansında fiziksel bir ivmeye yol açmasıyla beraber sporcunun daha sağlam bir şekilde yere basmasını sağlamaktadır. Düzgün duruşu ve güçlü bir vücudu destekleyen pilates egzersizleri gibi egzersizler, postürü destekleyici niteliktedir. Buna bağlı olarak spor yapan bireylerde doğru bir postür, günlük hayatlarında yaşam kalitelerini yükseltmekle kalmayıp, egzersiz sırasında hareketin kalitesini arttırmak için büyük önem taşımaktadır.

Yaşam kalitemiz için bu denli önem taşıyan postür, nasıl analiz edilir ve önemi nedir?

  • Postür analizi için kişinin vücut dengesi, hikayesi çok önemlidir. Daha detaylı analiz için ilk görüşler ve kişinin verileri ile geçilmelidir.
  • Bir sonraki adımda kişinin postürüne bakılır ve bozukluk var ise antrenmanı o doğrultuda planlanır.
  • Antrenmanların devamlılığı ve ilerisi için kaynak olur ve ilerleme görülüp görülmediği tespit edilir.
  • Duruş bozukluğuna bağlı olarak meydana gelebilecek sakatlıklara karşı koruyucu egzersizlerin planlanmasına yardımcı olur.
  • Antrenmanlara farklı bir bakış açısı kazandırmış olur.

Pilates, gövde merkezindeki kaslarının kuvvetini arttırmak, esneklik kazanmak ve duruş bozuklukları için uygulanan bir sistemdir. Sistemin amacı, omurganızın çevresindeki derin sabitleyici kasları aktive ederek gövde merkezini (power house) hedef alan sistemdir.

Neden Pilates?

Pilates yapmak isteyen bireylere ilk sorumuz ‘‘Neden pilates yapmak istiyorsunuz?’’ sorusu oluyor. Çoğu zaman kilo vermek ve sıkılaşmak cevabını alıyoruz.

Pilates ve reformer pilates (aletli pilates) iskelet artmasında, esneklik kazanmak ve daha güçlü bir omurgaya sahip olmak için yapılmalıdır. Haftada en az 2 gün antrenman rutininizde yer almalıdır.

Pilates yaş grubu fark etmeksizin her yaşta bireyin yapması gereken bir sistemdir.

Joseph Pilates’in de söylediği gibi:
İyi tasarlanmış, doğru ve dengeli birkaç sıralamayla uygulanan basit birkaç hareket, saatlerce yapılan yarım yamalak egzersizlere ve zorlama esneme hareketlerine eşdeğerdir.