Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Kilo verme sürecinde hızlı kilo verme isteği, çevreden duyulanlar, internette dolaşan hiçbir bilimselliği olmayan bilgiler nedeniyle birçok kişi yanlış beslenmeye daha çok eğiliyor ve vücuduna zarar veriyor. Beslenmede doğru bildiğimiz yanlışlar nelermiş? Biraz bunlara göz atalım:

Çok düşük enerjili beslenmek: Kilo verme sürecinde kalori açığı oluşturmamız gerektiği doğru fakat vücudumuzun temel işleyişini sürdürebilmesi için gerekli bir enerji miktarı var. Ne yazık ki bu enerjinin çok altında beslenmek daha hızlı kilo vermenizi sağlamıyor. Aksine vücudumuz kendini korumaya alarak metabolizmayı yavaşlatıyor.

Karbonhidratı kısıtlamak: “Ekmek yemiyorum, pilavı makarnayı kestim.” Kilo verme sürecinde en sık yapılan yanlışlardan birisi de karbonhidratı kısıtlamak fakat günlük almamız gereken enerjinin %50-55’ini karbonhidratlardan almamız gerekiyor. Ekmeksiz, makarnasız diyet olmaz. Unutmayın ki önemli olan porsiyon kontrolü.

Protein ağırlıklı beslenmek: Karbonhidrat kısıtlamasının sonucu olarak çoğu kişi protein ağırlıklı beslenmeye yöneliyor. Bu durumda vücudumuzun gereksiniminden çok protein almamıza sebebiyet veriyor ama vücudumuzda bir protein deposu yok, fazladan aldığımız her protein yağ olarak depolanıyor. Yapılan çalışmalar da gösteriyor ki uzun vadede yüksek protein alımı böbrek işlevlerinin bozulmasına ve gut hastalığına neden olabiliyor.

Tek bir besini mucizevi saymak: Mucizevi besin yoktur. Bazı besinler metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcıdır. Bu süreçte önemli olan yeterli ve dengeli beslenmektir.

Limonlu su içmek: Suyunuza limon dilimi atmak kilo vermenizi sağlamaz sadece suyunuza aroma katar.

Yeşil çayın zayıflatacağını düşünmek: Kilo verme sürecinde en çok tüketilen çaylardan birisi de yeşil çay fakat yeşil çay zayıflatmaz metabolizmamızı hızlandırır. Bunun yanında ne kadar çok içersem o kadar iyi olur düşüncesini bir kenara bırakalım. Günlük 1 fincan yeterli çünkü yeşil çay yüksek miktarda kafein içeriyor.

Kilo verme hakkında detaylı bilgi almak için https://dartraininghouse.com/kilo-vermenizin-onundeki-en-buyuk-engel/ adresindeki yazımızı okuyabilirsiniz.