Apiterapi Besinleri Gerçekten Mucizevi mi?

Kış ayının gelmesi, soğukların baş göstermesi ile danışanlarımdan sıklıkla  ‘’Propolis alıp kullanmalı mıyım, arı sütü çocuklara verilir mi, poleni sabahları yesem enerji verir mi?’’ tarzı sorular duyuyorum… Tüm bu besinler, bal dahil apiterapi ürünleri olarak kabul edilmektedir.

Genellikle bu besinler sağlığımızı korumak, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi amaçlı kullanılmaktadır. Üzerinde uzun süredir çalışmalar yapılan apiterapi ürünlerin sağlığa etkileri, diyet süreçlerindeki etkileri ve diyetisyen gözüyle yorumunu gelin beraber inceleyelim.

Son Dönemlerin Popüler Besini: Propolis

Arıların kovanı, dış etkenlerden korumak ve kovan içi düzeni sağlamak amaçlı ürettikleri yapışkan yapıdaki besindir. Vit A, B, C ve E, birçok aminoasiti içerirken antioksidan açısından oldukça zengindir. Genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır.

Propolislerin, antiseptik, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antiinflamatuvar etkiye sahip  olması ile yapılan klinik çalışmalar doğrultusunda

  • Solunum sistemi enfeksiyonları (bronşit, KOAH, influenza)
  • Deri hastalıkları (herpes, deri mantarları, alerji, yanık, deri ülseri, apse)
  • Diş ve diş eti rahatsızlıkları
  • Kulak, burun ve boğaz enfeksiyonları
  • Sindirim sistemi hastalıkları (parazit, kolit, mide ülseri, reflü)
  • Kadın hastalıkları (vajinal ve servikal rahatsızlıklar)
  • Üriner sistem hastalıkları üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.

Yüzyıllardır Değişmeyen Apiterapi Ürünü; Arı Poleni

Arı poleni  genelikle genç arıların besin olarak da kullandıkları yaklaşık %40 kadar  protein içeren besindir. Genellikle bal ile karıştırılarak tüketilmektedir. Tüm apiterapi ürünleri gibi antioksidan ve içerdiği aminoasitler ile gut ve kemik erimesi gibi hastalıklara olumlu etki sağlayabildiğini söylenmektedir.

 

Çocuklarda Arı Polenine Dikkat!

Araştırmalar, arı poleninin çocuklarda yaklaşık 10 gram; yetişkinlerde ise 15 gram alınmasının yeterli olabileceğini belirtmektedir. Fakat olası alerji risklerini tetiklediği için yan etkilerine dikkat etmekte fayda var. Bu süreçte mümkün olduğunca sahip olunan rahatsızlıklar göz önünde bulundurularak beslenmeye eklenmelidir. Ek olarak 12 yaş altına bal; 2 yaş altına ise polen verilmemelidir. Olası alerjik astım gibi rahatsızlıklarda tercih edilmemesinde fayda var.

 

En Mucizevi Besin; Arı Sütü

Arı sütü işçi arıların, kraliçe arıyı beslemek için yutak üstü salgı bezlerinden salgılanan mucizevi ve zor üretilen bir besindir. Bu besin diğer apiterapi ürünlere nispeten immun sistem üzerinde daha etkendir.

 

Yapılan çalışmalarda metabolizmayı hızlandırdığı gözlemlenmiştir.

Bir diğer olumlu etkisi ise arı sütünün antioksidatif, antiinflamatuar, antibakteriyel etkisi ile radyasyonun etkilerine inhibe ettiği gözlemlenmiştir.

 

Yüzyılların değişmeyen geleneksel apiterapi ürünü bal;

Arıların çiçeklerden ve tomurcuklardan topladıkları zamanla değişime uğrayarak peteklere yerleştirdiği bir kovan ürünüdür. Enerji değeri yüksek ve sindirimi kolay olan bal, çabuk enerjiye dönüşen hazır ve temini kolay bir besin olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Gönül rahatlığıyla danışanlarımın diyet listesine planladığım bal; düzenli tüketildiği durumlarda yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırabildiği ve prostaglandin seviyesini düşürerek antibakteriyel ve prebiyotik etkiler gösterdiği yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Bir başka çalışmada ise mide ve bağırsaklarda antimikrobiyal etki edebildiği, akut ve kronik mide lezyonlarına karşı gastriti tedavi edebileceğini göstermektedir.

 

Apiterapi her ne kadar tedavi amaçlı olsa bile; bu ürünlerin yan etkileri üzerine araştırmalar mevcuttur.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO), öksürükte bal kullanımını potansiyel tedavi etkisi nedeniyle önermektedir. Diğer apiterapi ürünleri için çocuklarda, sağlık problemlerinde bal ve çeşitlerinin tüketimine ilişkin sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Mevcut olan araştırmalarda ani gelişen alerji ile eozinofilik gastropati, ödem, botulizm gibi rahatsızlıklar yan etki olarak gösterilmektedir.

Dikkat edilmesi gerekilen üç nokta;

  • 12 aydan küçük bebeklerde bal ve arı ürünlerinin başlanmamasına özellikle dikkat edilmeli hatta tüketilmemeli.
  • Apiterapi ürünleri üretimi zor ve maliyeti yüksek olduğu için gerçekliğine ve doğallığına dikkat ederek tedarik edilmeli.
  • Doğru porsiyon ve doğru öğünlerde tüketerek beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Beslenme ve diyetle ilgili daha fazla bilgi ve destek almak için https://dartraininghouse.com/personal-training-beslenme/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Şifa olsun…

DYT. ÖYKÜ YILDIRIM