Antrenman Yapmak İçin 5 Neden

Antrenman yapmak için 5 neden bulmak öyle kolay ki. Litaratürde birden çok tanımı olan antrenman kavramı farklı görüşler  bilim insanları tarafından yorumlandı. İşte anekdotlar;

  • En bilinen ve kullanılan tanımı Hollman yapmıştır. Antrenmanı tıp açısından  “Antrenman yapmak  organizmada fonksiyonel ve morfolojik değişmeler sağlayan ve sporcuda verimin yükseltilmesi amacıyla belirli zaman aralıkları ile uygulanan yüklenmelerin tümüdür.” yorumu getirmiştir.
  • Mellerowics/Meller ise antrenmanı, “Güç yeteneğinin yükseltilmesi ve spor dallarında başarıya ulaşılmasını sağlamak amacıyla sporcunun bedeni ve psikosomatik gelişiminde son derece etkin olan yöntem” şeklinde tanımlamıştır.
  • Yaşar Sevim’e ise antrenmanı, özellikle sportif oyunlar açısından yorumlamıştır. “Fizik ve moral gücün, teknik ve taktik becerilerin organik ve psikolojik yüklenmelerle düzeltilmesi ve en üst düzeye getirilmesi amaçlarına yönelik bir eğitim sürecidir” demiştir.

Birden çok tanımı bulunan antrenman, günümüzde toplumun her kesiminden kişinin yaptığı bir eylemdir. Kimi sadece fiziksel tatmin, kimi stresini atmak, kimi yaşam şekli haline getirdiğinden dolayı, kimiyse yapmak zorunda olduğu için yapmaktadır. Antrenman tüm bu tercihleri içerisinde bir insanın hayatında birçok şeyi değiştirebilir. Ben bunun için 5 neden buldum ve yazmak istedim.

Sağlıklı Bir Ruh İçin

Antrenman yapmak için 5 neden mi? işte ilki. Günümüz koşullarında stresten uzak durmak neredeyse imkânsız hale geldi. Trafikten yaşam kalitesine, gıdadan sağlığa her şey başkalaşıma uğramış durumda. Tüm bu faktörler ruhen bizi yormakta ve yıpratmakta. Antrenman ise tam tersi! Mental olarak antrenman, yaptığımız saat içerisinde odaklanmamızı sağlamakta, zihnimizi tazelememize destek olmaktadır. Odaklanmanın bu kadar zor olduğu yaşam biçiminde kendiniz için bir şeyler yapmaktan iyi bir an olamaz diye düşünüyorum:) Hatta son yıllarda yapılan araştırmalarda; psikolojik rahatsızlıklara antrenmanın oldukça olumlu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Sağlıklı Bir Beden İçin

Sağlığımız en değerli varlığımız. Sağlıklı bir beden, bilim insanları açısından yağ oranı açısından düşük, kas kütlesi açısından yüksek olmalıdır. Biliyorsunuz ki metabolizma yaşınız, kas kütleniz ve yağ oranınızla doğru orantılı şekilde ilerlemektedir. Antrenman yapmak bu noktada bizi hem metabolik rahatsızlıklara karşı korurken hem de sağlıklı yaş almamıza katkı sağlamaktadır. Hareketle barışmak, yaşam rutininizin bir parçası haline getirmek size yaşlılığınızda kazandıracaktır.

 

Daha Öz Güvenli Olmak İçin

Antrenman yapan kişilerin öz güveninin, yapmayan insanlara göre daha yüksek olduğunu hemen hemen birçok kişi biliyor. Bunun sebebi bence kendinle barışmak. Kendini aşabildiğini görmek ve sonucunu da ayna karşısına geçtiğinde almak. Toplum içinde ya da iş hayatında insanlar tarafından beğenilmek, herkesi motive eder diye düşünüyorum. Bunu bir de kendi ruh ve neden sağlığınız için yapıyorsanız daha güzel ne olabilir ki!

Önemli bir nokta: Ego ve egzersiz bağımlılığına dikkat:)

Daha Dik Durmak ve Ağrısız Bir Omurga İçin

Hareketsiz yaşayan ve masa başı çalışan kişilerin temel sorunu omurgalarındaki ağrılar oluyor. Gün boyu yanlış oturma ve yanlış duruştan kaynaklı gün sonunda artan boyun ve bel ağrıları tahammül edilmesi zor bir hal alıyor. Halbuki antrenman rutininde düzenli olan ve haftanın 2 günü pilates yapan kişilerde bu sorunlar olmuyor. Pilates; iskelet sistemimizin çevresindeki derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesine, power house (güç evi) dediğimiz bölgenin kuvvetlenmesine destek olur. Kuvvetli bir iskelet kası; bel ve boyun ağrılarınızın geçmesine destek olur Kuvvetli ve esnek bir omurga sizi ilerleyen yaşlarınızda kaliteli yaş almaya hazırlar iskelet sisteminizde yaşayabileceğiniz sorunlara karşı sizi korur.

Daha Özgür Hareket Etmek İçin

Aerobik egzersiz yapın! Pilates yapın. Fonksiyonel antrenman yapın. Yoga yapın. Kick boks yapın. Yüzün. Yürüyüş yapın… Bunları sıralamanın sonu olmadığının farkındayım. Bahsettiğim fiziksel aktivitelerin en az iki ya da üç tanesini rutininiz haline getirmeye çalışın. Bir rutin edinmekte zorluk çekiyor iseniz egzersiz uzmanlarından destek almanız oldukça faydalı olacaktır. Yeni fiziksel aktivite deneyimlerine açık olun. Neler yapabildiğinizi, gerçekten sevip sevmediğinizi anlarsanız sıkılma, gibi durumlarla karşılaşmazsınız. Bolca deneyin.

Bir personal trainer eşliğinde çalışıyorsanız güvenliğinizi önceliklendirdiğinden emin olun. Bedeniniz sizin ve sağlığınız yerindeyken, fiziksel ve ruhsal iyi olma hali için egzersizden daha iyi bir ilaç olabilir mi?

Unutmayın, iyi bir eğitmen sizi a noktasından en ideal şekilde b noktasına taşır. Siz ise kendinizi istediğiniz yere:)

Bedeninizi özgür bırakın ve ihtiyaçlarınıza odaklanarak hareket edin.

Ilgım TÜRKAN

Egzersiz Uzmanı
Pilates Eğitmeni