13-18 Yaş Grubu İçin Fitness

13-18 Yaş Grubu İçin Fitness

13 – 18 Yaş Gelişim Grubu İçin Fitness

Fitness kelimesi; sağlıklı ve formda olma hali olarak tanımlanmıştır.

Hareketsiz bir yaşam, çocukların gelişimleri için büyük bir sorun oluşturmakta.

Günümüzde geldiğimiz nokta, sağlık ve beslenme açısından çocuklarımızın geleceği için tehdit oluşturmakla beraber ileride büyük sorunların habercisi olabilir! Çocuklarımızın üstlendikleri sorumluluklar, akademik yük, arkadaşlar, hormonsal dalgalanmalar derken fiziksel aktivite tüm cazibesini kaybedebiliyor.

 

Siz düzenli fiziksel aktivite konusunda çocuklarınız için doğru yönlendirmeleri yapıyor musunuz?

Teknolojiden uzak tutamadığımız ve hayatımızın orta noktasında olan teknoloji ile iç içe olan çocuklarımız, dışarıda oynamayı, parka gitmeyi, hatta mahallede top oynamayı bilemeden büyüyor. Tabi bu konuda genellemenin dışında olan sporcu ve düzenli spor yapan çocuklarımız da var. Her çocuğun özgürce hareket etme hakkı olduğuna inanıyorum ve çocuklarını spora yönlendiren ailelere büyük saygı duyuyorum. Spor alışkanlığı olan bir çocuk odaklanma, disiplin içerisinde olma, sosyal ortamda uyum, ekip ruhu konusunda diğer çocuklara göre daha şanslıdır. Paylaşmanın, kazanmanın, kaybetmenin ne olduğunu bilerek büyür. Tüm bu sebeplerin bütününde; çocukluk ve ergenlik dönemlerinde, ideal kilo sınırlarında olmak; ileri yaşlarda kalp- damar hastalıkları, diyabet gibi pek çok problem için önleyicidir.

 

Egzersiz en büyük kurtarıcınızdır!

 

Dünya Sağlık Örgütü günde 1 saat ve daha fazla orta şiddetli fiziksel aktiviteyi öneriyor. Bu durumda; birden çok kas grubunun aynı anda kullanıldığı egzersiz yöntemlerine odaklanın. Koşmak, yüzmek, basketbol oynamak dans etmek vb. Öncelikli hedefiniz haftada en az 3 gün ve 60 dk egzersiz yapmak olsun!

 

Gelelim profesyonel olarak spor yapan çocukların ihtiyaçlarına…

 

Profesyonellik, özel ihtiyaçları beraberinde getirir. Her bireyin, ister takım sporcusu olsun, ister bireysel spor dalında olsun özel ihtiyaçları vardır. Bu noktada spor için en önemli olan ve en dikkat edilmesi gereken yerdir. Gelişim dönemi sporcularının iskelet sisteminin gelişimi devam ettiği için, antrenmanları, destekleyici ve tamamlayıcı olmalıdır. Antrenmanın temelini direnç egzersizleri oluşturmalıdır. Sporcunun temel kuvvet antrenmanları için direnç egzersizleri en güvenli sistemdir. Kas ve kemiklerimizin zirve seviyeye çıkabilmesi için haftanın 3 günü planımıza direnç egzersizi eklememiz gerekir. Bu egzersiz rutininde mutlaka sağlıklı bir omurga ve düzgün bir postür için pilates ve koruyucu egzersizlere yer verilmeli, kişinin ihtiyaçları doğru belirlenmelidir. Gelişme çağında olan hem profesyonel sporcularda hem de sporu sağlık için yapan bireylerde, yanlış oturma ve günlük yaşamdaki yanlış pozisyona bağlı oluşan omurgada oluşan duruş bozukluğunun önüne geçebilmek için mutlaka postürel çalışmalar yapılmalıdır.

 

Eğitmen Notu: Çocuğunuza yapacağınız en doğru yatırım, hareket etmesini sağlamaktır. Güvendiğiniz eğitmenler ile egzersiz yaptıklarından emin olun. Gelişim dönemindeki çocuklar önce kendilerini rahat hissettikleri ortamda olmak isterler. Eğitmenlerin yaklaşım tarzı çok önemlidir. Antrenmanın ise bilim ışığında yapıldığına dikkat edin. Dart Training House ekibi olarak; çocuklarınız ile çalışmaktan ve onlara yön olmaktan mutluluk duyacağız:)

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için https://dartraininghouse.com/dart-cocuk-kulubu/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sevgiler:)

ILGIM TÜRKAN

EGZERSİZ UZMANI

PİLATES EĞİTMENİ