Yumurtanın Sarısı Mı Beyazı Mı?

Yumurta tüketirken sevenleri ayırır mısın? Eğer yumurtanın sarısıyla beyazı arasına mesafeler koyuyorsan hadi beraber şu konuya bir açıklık getirelim.

Özellikle spor yapan danışanlarımın genellikle yumurtanın beyazına daha düşkün olduğunu görüyorum. Bu konudaki ortak endişelere veya sebepleri konuşacak olursak belki sen de kendinden bir şeyler bulabilirsin, ben genel olarak 3 farklı sebep gördüm ve 3’ünü da sana aşağıda açıkladım.

Sebep 1: Yumurtanın Sarısı Kolesterol İçeriyor


Evet birçok kişinin yumurtanın sarısını tüketmeme sebebi işte bu; kolesterol içermesi. Aslında giriş yanlış değil. Evet yumurtanın sarısı kolesterol içeriyor, fakat bu bizi ne kadar etkiliyor? Haklısın, eskiden yumurtanın sarısına karşı kolesterol içeriği sebebiyle bir önyargı vardı. Fakat ARTIK YOK. Yapılan çalışmalar bize gösterdi ki sistemimizdeki kolesterolün sadece % 25’i diyet kaynaklarından geliyor. Gerisi karaciğer tarafından üretiliyor. Yani dışardan diyetle aldığımız kolesterolün aslında pek de bir önemi olmuyor. Çünkü dışardan alsan da, almasan da vücut ürettiği miktarla onu dengeliyor.

Sebep 2: Yumurtanın Beyazı Daha Çok Protein İçeriyor


yumurtanın beyazının tercih edilmesini bir diğer sebebi de bu, daha çok protein içermesi.  Eğer sen de bu sebeple sevenleri ayırıyorsan, burada seni biraz şaşırtacağım. 100 gramlarını karşılaştırdığımızda 100 gram yumurta beyazı yaklaşık 10-11 gr protein içerirken 100 gr yumurta sarısı 16 gram protein içeriyor.  Ama 1 tam yumurtayı düşündüğünde yumurtanın sarısı miktar olarak daha az, beyazı daha çok olduğu için protein içerikleri dengeleniyor. Yani yumurtandaki toplam proteinin yaklaşık olarak yarısının beyazdan yarısının da sarıdan geldiğini düşünebilirsin.

Sebep 3 : Yumurtanın Beyazı Kas Yapımını Destekliyor

Bu maddeyi de geçtiğimiz yıl yapılmış bir çalışmayla açıklamak istiyorum. Çalışma American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanmış ve yumurta beyazı ile tam yumurta karşılaştırılmış. Direnç egzersizi yapan bireylerin bir kısmına egzersiz sonrası 18 gram protein içeren yumurta beyazı, bir kısmına ise 18 gram protein içeren tam yumurta verilmiş. Sonuç olarak; tam yumurta tüketenlerin kas protein sentezinin daha fazla olduğunu bulunmuş. Tam yumurta yiyenlerde egzersiz sonrası kas oluşturma tepkisi, yumurta beyazından eşdeğer miktarda protein alanlara göre %40 daha fazla…

Eğer yumurtanın sarısıyla beyazını ayırma sebebin bu yukarıdaki 3 taneden biriyse artık onları barıştırabilirsin. Böylece daha az israfla daha kaliteli beslenebilirsin.

Dyt. Betül Karakuş