Yoga Hareketleri Nasıl Yapılır?

Yogaya yeni başlayanlar için öncelikli olarak hatırlatmak istediğimiz nokta genel bir listesinin olmadığıdır. Çünkü yoga kişiye özgü yapılan olarak basamaklandığı zaman güvenli bir yöntemdir.

Aşağıda bahsedeceğimiz hareketler ise tamamen günlük rutininize uygun olarak yapılabilecek egzersiz önerileri bulunmaktadır.

Köprü Hareketi

Köprü hareketini sürekli olarak yaptığınızda bir süre sonra keyif almaya başlayacaksınız. İlk başlarda hareket sizi biraz zorlayabilir ama ısrarcı olursanız üstesinden de rahatlıkla gelebilirsiniz.

Özellikle sırt ve ön bedeninizdeki kasların esnetilmesinde fayda sağlayacaktır.

Bu harekete başlarken öncelikli olarak sırtınızın üzerine yatmanız gerekiyor ve ayaklarınızı bir omuz genişliği kadar açın ve kendinize doğru çekin. Güç alabilmeniz için ellerinizi de omuz genişliğinde açmanız gerekiyor. Şimdi yere temas ettirin. Sonrasında ise kalçanızı ve karın kaslarınızın desteği ile yukarı doğru kaldırın bu pozisyonu yaklaşık olarak 7–8 kez devam ettirin.

Sandalye Hareketi

Bacak ve kalçanızdaki kasların harekete geçirilebilmesi için etkili bir yoga hareketidir. İsminin sandalye hareketi olmasının nedeni ise sandalyede oturur gibi hareket ediyor olmanızdır. Bir anlamda Squat hareketine de benziyor. Gelelim hareketi nasıl yapacağınıza.

Ayakta dik duruyorsunuz ve sonrasında ayaklarınızı hafif açmanız yeterli. Kollar baş üzerine kalkıyor ve ileri doğru uzanıyorsunuz. Zor olan kısmı ise burada başlıyor sanki arkanızda bir sandalye var ve ona oturacakmış gibi devam ediyorsunuz. Beliniz dik durmalı. Bacağınızın üst bölümü yere tam paralel olduğunda bırakın bunu 7–8 kere deneyin yeterli.

Kedi Hareketi

Boyun ve sırt kaslarınızı çalıştırmak için oldukça etkili bir hareket. Özellikle de kronik ağrılarınıza iyi gelecek. Ellerinizi dizlerinizin ütüne koyarak harekete başlıyorsunuz. Kollar bir omuz genişliğinde açık ve avuç içleriniz yere değecek şekilde parmaklarınızı açın. Sırtınızı hafiften kamburlaştırıp başınızı eğin ve dizlerinize doğru bakın elleriniz yerde kalsın ve ayaklarınızın üzerine oturmak için geri çekilin.

Savaşçı Hareketi

Kalçamızdaki kasların esnemesi için önemli bir hareket. Bu hareketi akşam yatmadan önce yaparsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Bu hareketin en güzel tarafı ise rahat uyku çekiyorsunuz. Çünkü kan akışınızı ciddi etkiliyor.  Yapılışı ise şöyle bir ayağınızı uzatın. Diğerini de arkada tutun. Öndeki ayağın üzerine doğru vücudunuzu ilerletin bacağınızın da kırılmasına asla izin vermeyin.

Hareketi 7–8 kez tekrar edin.