Tatiller Kilo Vermenize Engel Olmasın

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Dart Training House ekibi olarak Gaziantep’e mini bir tur düzenledik.  Tahmin ettiğiniz gibi tatil boyunca tek korkumuz kilo alır mıyız ve üşür müyüz oldu. Neyse ki kilo sorununu yaşamadık ama üşüme faktörü için aynı şeyi söyleyemeyeceğim…

Yazıma başlamadan önce şunu belirtmeliyim ki Gaziantep için planınız sadece yeni tatlar tatmak üzerine olmasın. Aynı zamanda eski sokaklarını, çarşılarını, müzelerini gezmeniz ve görmeniz de tavsiyemdir.

Bildiğimiz gibi Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya ile Akdeniz Bölgesi’nin kesişme noktasında yer alan bu güzel şehir farklı uygarlıklara, kültürlere ve dinlere ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla inanılmaz çeşitli ve her birinin ayrı lezzetli olduğu bu geniş Gaziantep mutfağı, gastronomi şehri olarak bilirken UNESCO tarafından korumaya alınmıştır.

Tatil süresince paylaşımlarıma ‘’Sen diyetisyensin bu kadar yenilir mi, hepsini yedin mi gerçekten?’’  diye mesaj alırken en iyisi bu süreci bloga taşımam gerektiğini farkına vardım.

Biz 1 diyetisyen 2 egzersiz uzmanı olarak tüm merak ettiğimiz tatları tattık ama nasıl?

  • 3 kişi olarak gerçekleştirdiğimiz bu gezide ne sipariş ettiysek 1 porsiyon olarak sipariş edip paylaştık. Neticede hayat paylaşınca güzel tıpkı kaloriler gibi…
  • Diğer taraftan vakit sıkıntısı yaşamadığımız sürece gideceğimiz her yere yürüyerek gittik, tabi yanımızdan su şişeleri hiç eksik olmadı.
  • Yemekler genellikle yağlı olduğu için kaloriyi bir nebze de kısıtlamak için pide, ekmek, lavaş gibi karbonhidrat içerikli besinleri tüketmedik.
  • Sabahları aç karnına probiyotik ve gün içinde 2 fincan kadar bitki çayı içmeye özen gösterdik.
  • Tatlı tercihimizi genellikle saat 12’ye kadar yemeye çalıştık böylelikle enerjiyi harcamak için vaktimizi değerlendirdik.
  • Her akşam en az 30 dakika yürüyüş yapmaya özen gösterdik. Böylelikle sokakları gezmeye ekstra vaktimiz oldu.

En önemlisi döndükten sonra 2 gün boyunca arınma diyeti ile düzenli antrenman yaptık.

Gördüğünüz gibi tatiller sizin diyetinize engel değildir çünkü diyet bir yaşam biçimidir ve her an sizinledir. Gittiğiniz her yerde dengeyi sağladığınız sürece korkusuzca yemek yiyebilirsiniz.

Sevgiyle…

Dyt. Öykü Yıldırım