Stresle Başa Çıkabilme Yöntemi: Egzersiz!

Stresle Başa Çıkabilme Yöntemi: Egzersiz!

20.yy hastalığı olarak tanımlanan stres, kişiyi psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik olarak etkileyen bir etkendir. Günümüz koşullarında hemen hemen herkes stres ile baş edebilme yollarını aramakta. Çağın neredeyse en büyük sorunu haline gelen stres ile ilgili araştırmalar günümüzde de devam etmektedir.

Stres kelimesi her yaş grubunun her gün söylediği bir kavram olmakla beraber, yazarlar tarafından farklı şekilde tanımlanmıştır. Ivancevich ve Matteson stresi: “Birey üzerinde fiziksel veya psikolojik etkiler yaratan herhangi bir dış faaliyet, durum veya olay sonucu olan ve bireysel nitelikler veya psikolojik süreçle ortaya konan bir uyum tepkisidir” şeklinde tanımlamışlardır. Becker’e göre stres: “Organizmanın çevresine uyum sağlamak için ödemek zorunda olduğu bedeldir”. Birçok tanımı ve yorumu olan stres kavramı, kişinin günlük yaşantısını yakından etkileyen bir kavramdır.

Stresin Neden Olduğu Etkiler

  • Sıcaklık hissi
  • Solunumda hızlanma
  • Kaslarda gerginlik
  • Hazımsızlık
  • Sırt ağrısı
  • Kronik yorgunluk
  • Göğüs ağrısıdır.

Stresin fizyolojik etkileri ile başa çıkabilmenin, vücudu rahatlatmanın en etkili yollarından biri egzersizdir. Egzersiz; kişinin uyum sürecidir. Fiziksel ve zihinsel olarak kişinin uyum göstermesi ve kendisini aşması gereken bir süreçtir. Yapılan araştırmalarda haftanın 2 – 3 günü düzenli egzersiz yapan insanların daha az eklem ağrısı yaşadığı, zihinsel ve fiziksel olarak kendilerini daha rahat hissettiği gözlemlenmiştir. Haftanın en az 2 günü direnç egzersizi yapan bireylerde kaslarda gerginlik, kronik eklem ağrıları daha az görülmektedir. Bununla birlikte egzersiz rutininin içerisine pilates de eklenebilir. Düzenli bir şekilde pilates ve yoga gibi egzersiz disiplerini uygulayan kişilerde kronik ağrılar daha az görülmekte, kaslardaki esneklik artmaktadır. Kişi hem zihinsel hem bedensel olarak rahatlamış olur.

Eğitmen notu: Bol bol derin nefes alın ve egzersizi alışkanlık haline getirin. Tek başınıza egzersiz yapmaktan sıkılıyorsanız bir partner ile çalışmak hareket etmenizi daha düzenli hale getirecektir. Uzmanlar özellikle açık ortamda yapılan egzersizlerin stresle başa çıkmak için önemli olduğunu vurguluyor. Belki biraz yoga, pilates ve reformer pilates ile yepyeni bir tecrübeye doğru yol alabilirsiniz.

Eğer ki partner ihtiyacınız varsa Dart Training House ekibi size yardımcı olabilir. 🙂

Ilgım TÜRKAN

Egzersiz Uzmanı

Pilates Eğitmeni