Şimdi Hareket Zamanı

Yaz bitmiş ve sonbahar kapıyı çalmışken, üzerimizdeki yaz rehavetini atmak için harika zaman.! Şehrine, işine ve düzenine dönen birçok insan var. Yaz ayının üzerimizde bıraktığı bir miktar rahatlık, biraz kaçamaklar, hareketli gibi görünen hareketsiz yaşama veda etmenin tam zamanı.

Düzenli bir yaşamın en başında düzenli egzersiz gelmektedir. Dünya sağlık örgütü sağlığı; sadece sakatlık ya da hastalık değil, fiziksel, sosyal, zihinsel yönden iyilik hali olarak tanımlamıştır. Sağlıklı yaşam biçimi; bireyin kendisini etkileyen tüm etkenleri kontrol etmesi, günlük aktivitelerini düzenli bir şekilde planlaması ve bunların sağlık statüsüne uymasıdır. Sağlıklı yaşam için başta düzenli egzersiz yapmak yer alır. Egzersiz; belli bir alanda yapılan, planlanan ve tekrarı belli olan vücut hareketleridir. Egzersiz, düzenli şekilde yapıldığında kişinin fiziksel, psikolojik ve zihinsel açıdan olumlu yönde etkilenmesini destekler. Tam bu noktada tatillerde, yaz aylarında bireyler ufak kaçamaklar yapıp, günlük ve haftalık hareket miktarını dengelemek yerine tam tersi bir yaşam biçimine geçebiliyor. Vücut alıştığı formdan ve seviyeden hızla aşağı düşerken, bireyin yaşam kalitesini de aşağıya düşürüyor. Yapılan araştırmalarda; düzenli egzersiz yapan ve sağlıklı beslenen bireylerin ruh hallerinin daha dengeli olduğu, stresle daha rahat baş edebildikleri meydana gelmiştir.

Düzenli yaşam; aktivite miktarınon artması toplum sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Günümüz koşullarında stresten uzak kalamadığımız, yoğun tempodaki çalışan bireyler için spor zihnin ve ruhun dengesi haline geldi. Bu noktadaki en güzel kurtarıcı, gittiğiniz yerde ya da evinizin yakınlarındaki açık alanlar, sahiller, parklar. Nerede olursanız olun, yaptığınız kaçamağı egzersiz ile dengeleyebilirsiniz. Düzeniniz oluştuğunda nereye giderseniz gidin, hareketten kopmazsınız.

Hareket etmeniz ve bunu yaşam rutini haline getirmeniz için birden fazla neden var. Bunlardan bazıları;

*Metabolizmanız eskisinden çok daha hızlı çalışacak!

*Metabolik hastalıklara karşı dik bir duruş sergileyecek, kan paramatrelerinle barışacaksınız.:)

*Yataktan yorgun kalkmayacaksınız.

*Fiziksel olarak ayna karşında kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

*Özgüveniniz yükselecek.

*Daha organize ve planlı yaşayacaksınız.

Son olarak hayatınızı dengeleyeceksiniz.

Nerede olursanız olun, ayakkabılarınızı giyip, sahilin kenarında yüzünüze rüzgarın çarpmasıyla koşmanın keyfine bir kere vardığınızda, bundan vazgeçmeniz mümkün olmayacak. Hücrelerinizdeki canlılığı ve gün içerisindeki ruh haliniz olduğunuzdan çok daha pozitif olacak:)

Eğitmen notu: Tatilden yeni döndünüz, okullar açılsın, havalar serinlesin , şehre adapte olun diye beklemeyin ve bir an önce harekete geçin:)

Ilgım Türkan

Egzersiz Uzmanı

Pilates Eğitmeni