SIKILAŞMA VE İNCELME

Sıkılaşma ve İncelme

“Sadece sıkılaşma ve incelme istiyorum, kas yapmak ve irileşmek istemiyorum!”

Hemen hemen her 5 kadının 3’ünden duyduğumuz ilk cümledir bu. İstenilen vücut; dik ve şekilli omuz, ince bel, belirgin bir kalça hattı ve ince bacaklar. Bu vücudu isterken de yapmak istenen ağırlık kaldırmadan o şaşalı vücutlara ulaşmak. Tam bu noktada ‘pembe dumbellları bırakmanızı öneririz.

Toplum tarafından kalıplaşmış bazı düşünceler var olup, birçok kadının hafızasına işlemiş olan klişeler vardır. Ağırlık kaldırırsam erkek gibi olurum. Tam bu noktada Amerikan Egzersiz Konseyi(ACE) bilim departmanı lideri Dr. Cedric X. Brayn; bir kilogram kas dokusu vücudun dinlenmiş konumda yaklaşık 20 kalori yaktığını söylemektedir. Bir kilogram yağ dokusunun ise günlük yaktığı kalori miktarı 6 kaloridir. Bu araştırmada gördüğümüz gibi sadece kardiyo egzersizleri ve sadece diyet yapan insanların metabolik olarak antrenmanlarında ağırlık kullanan insanlara göre metabolik hızları daha düşüktür. Sırf bu sebepten bile sadece kardiyo ya da sadece pilates, yoga yapan bireylerin antrenmanlarına ağırlık eklemeleri gerekmektedir.

Daha fazla incelme için çeşitlilik

Antrenmanın daha ağır, daha yoğun, daha uzun olmasından daha çok; fonksiyonel olması önemlidir. Antrenmanda fonksiyonelliği artırmak, kuvveti ve dengeyi geliştirmek önemli detaylardan biridir.

Kadınlar ağırlık çalışmaz mantığı toplumda kalıplaşmış ve önyargılı bir yaklaşımdır. Kadın için kuvvet çok önemlidir. Hamilelik öncesinde belli bir seviyede antrenman yapan ve kas kitlesi iyi düzeyde olan kadınların yapılan araştırmalar doğrultusunda daha hamilelikte güvenli egzersiz yaptıkları rahat bir doğum geçirdikleri, sırt ve bel çevresi kuvvetli olan kadınların doğumdan sonra bu ağrıları çok fazla yaşamadıkları gözlemlenmiştir. 

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ‘’doğru teknik’’ ile ağırlık çalışması yapmaktır. Kişi egzersiz uzmanları eşliğinde doğru eklem açısı ile antrenman yapmalıdır.

Pilates başlıca herkesin yapması gereken bir prensiptir ama tek başına yeterli değildir. Omurga sağlığımız için antrenman rutinimizde olması gereken bir disiplindir.

Yoga ise hem zihinsel hem fiziksel olarak kişinin kendisini zinde hissedeceği bir disiplindir.

Tüm bu disiplinlerin temelinde kuvvet vardır ve doğru antrenman tekniği ile ağırlık çalışan kadınlar, daha sağlıklı yaş almakla birlikte ilerde vücutlarında çıkabilecek risk faktörlerini en aza indirmiş olurlar. İstediğimiz o düzgün görüntünün temelinde doğru planlanmış bir antrenman vardır.

Sizce de klişelerden ve o pembe dumbellerdan kurtulmanın tam vakti değil mi? Sağlıklı yaşamı ve egzeriz yöntemlerini seçin. 

Ilgım TÜRKAN
Pilates Eğitmeni
Egzersiz Uzmanı