Sağlıklı Şeker Mi?

Sağlıklı Şeker Mi?

Son zamanların en çok konuşulan bitkisi Şeker Otu namı diyar Stevia!

Bu bir mucize olabilir mi sizce? Bu diyabet için bir kurtuluş mu?

Artık hemen her ülkede yetiştirilen bu mucizevi otun, ülkemizde de fark edilmiş olması büyük şans. Asıl vatanı Paraguay olan şeker otu, yaklaşık on beş asırdır kullanılıyor ve şu anda kırk yedi ülkede yetiştiriliyor.

Kalorisi olmayan ve şekerden daha tatlı olan bir ot…

2010 yılından beri Antalya’da da ekimi başlatılmış olan Stevia’nın hava koşullarımıza alışması 2 yılı bulmuş. Ama şu an ülkemizde de fazlaca yetiştirilebilir duruma gelmiş bulunuyor.

Peki bu Stevianın kime ne faydası var?

Tabiki bütün insanlığa…

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle, insanların gıda üretimi konusunda ne kadar acımasız olduğunu birleştirecek olursak korkutucu sonuçların bizleri beklediği apaçık ortada. Rafine edilmiş şekerin daha da kimyasallaştırılarak sofralarımıza geleceğinden hiç şüphe yok. Hal böyleyken bu şeker otu hayatımıza baya bir tatlılık katmalı.

Çocuklarımızı maalesef koruyamadığımız hazır paketli gıdaların içindeki kimyasal şekerlerden, yaptığımız tatlı ve yemeklerden bu Stevia sayesinde belki korumuş oluruz. Bunun dışında insülin direnci olan hastaların yeme alışkanlıklarını değiştirmek zorunda kalmalarına da pozitif bir çözüm sunabilir.

Her şeyin fazlası zarar azı karar demiş büyüklerimiz. Bu şeker otu içinde geçerli tabii. Ölçülere dikkat edildiği sürece dünyanın başına gelmiş en iyi olaylardan biridir Stevia.

Dünya sıralamasında insülin direnci ile ilk üçte olmamız korkutucu! Evet tam da yukarıda bahsettiğim gibi rafinizasyon işlemi geçirmiş ve doğal özelliğini kaybetmiş ülkemizin muhteşem pancarı, bu da yetmezmiş gibi satılmış ve kirlenmiş boyutlarda zehirlenerek soframıza ulaşmaktadır. Biz bu şeker ile yaptığımız tatlıların ve ürettiğimiz her şeyin bizlere verdiği zararı gözetmeksizin tüketmeye devam ediyoruz ve edeceğiz!

Ülkemizde de artık bolca bulunan şeker otunu hayatımıza yerleştirmemiz önemli ve sağlık için gerekli.

Her yerde kolaylıkla bulabileceğimiz ve kullanımında zorlanmayacağımız, bunun yanı sıra evdeki saksıda bile yetiştirebileceğimiz bu ot türünü biran önce edinmeniz ve tanımamız şart.

Rafine edilmiş şekere göre daha ucuz ve tatlılık oranı daha yüksek olan Stevia aslında işletmeler için de bir mucize. Karlılık oranlarını doğrudan etkileyen şeker otunu kendi bahçelerinde yetiştirip üretimdeki şeker ile alakalı bütün alanlarda kullanabileceklerini bilen bütün yiyecek içecek hizmetleri ile alakalı işletmelerin bu detayı gözden kaçırmamaları da önemli bir detay.

İçinde bulunduğumuz süreçte sağlıklı beslenme durumlarına bir nebze de olsa katkı sağlamak isteyenlerin eline geçmiş bu fırsatı değerlendireceklerini umuyorum.

Şeker fabrikalarının satışındaki pancarı itibarsızlaştırma ve kimsayal şekerleri hayatımıza yerleştirme politikalarına da bir cevap vermiş olmak için, bu gerekli.

Unsuz Şekersiz Cheesecake:

Tabanı:

  • 2/3 su bardağı badem unu
  • 1 su bardağı fındık  (dövülmüş)
  • 100gr tereyağı (eritilmiş)

Üzerine:

  • 400 gr krem peynir
  • 2 yumurta, oda sıcaklığında
  • 2/3 su bardağı  Stevia

Sos:

  • 1 paket (80gr) şekersiz, doğal tatlandırıcılı çikolata, benmari usulü eritilmiş

Hazırlanması:

  1. Fırını 175C’ye getirin. Tabanı için gereken malzemeleri karıştırıp altına yağlı kağıt serilmiş, kelepçeli kek yada turta kabına bastırarak yayın. Fırın kabını buzdolabına koyun.
  2. Bu arada krem peyniri, Stevia ve yumurtalarla çırpın. Dolaptan çıkardığınız tabanın üzerine bu karışımı dökün. Fırının bir ucuna içi kaynar su dolu bir kase yerleştirin. (cheesecake’in çatlamaması için)
  3. Kalıbı fırının orta rafına yerleştirip 20-25 dakika pişirin. Hafif ılıyınca buzdolabına alıp en az 12 saat dolapta bekletin. Ertesi gün erittiğiniz çikolatayı üzerine gezdirerek servis yapın.

Dr. Şef Emrah Köksal SEZGİN