Pilatesin Artı ve Eksileri

Bir önceki yazımda pilatesin temellerini anlatmıştım. Gerçekten herkesin ilgisini çeken ve oldukça popüler olan ister reformer pilates olsun ister mat pilates olsun artı ve eksileri nelerdir diye merak edenler için bir yazı yazmak istedim. Dart Tarining House olarak pilatesin sistemine ve prensiplerine önem veren, Bağdat Caddesi pilates ve antrenman stüdyomuzda ve Balçova pilates ve antrenman stüdyomuzda reformer pilates (aletli pilates) ve pilates derslerimizi sürdürüyoruz.

Hemen her yaşta kişiye uygun olan pilatesin öncelikle uzman eğitmenler tarafından kişiye özel yapılması tarafındayım. Her yaş grubuna uygun olan bu sistemin; kişinin kuvvetine, esnekliğine, motor öğrenme becerisine, her şeyden önemlisi sağlık durumuna bağlı olarak desteklenmesi görüşündeyim. Joseph Pilates, pilates sistemini öncelikle hastalıklarla baş ederken ve kaslarının, bağışıklık sisteminin zayıflığından şikâyet ederken geliştirmiştir. Bu sistem bu sebeple her insanın yapabileceği bir sistem ama bu noktadaki en önemli husus; kişinin öncelikle sağlık durumu!

Peki Kilo Vermek İsteyen Bireyler Öncelikle Pilates mi Yapmalı?

Bu noktada kişisel fikrim sadece pilatesin yeterli olmadığı yönünde. Kilo verme süreci; kişinin mental ve fiziksel olarak kendisini hazır hissetmesi gereken bir süreçtir. Öncelikle kişinin sağlık parametreleri değerlendirilmeli, bir beslenme uzmanı ile birlikte çalışılmalıdır. Bu noktada öncelik kişinin yağ yakımına dönük, kas kütlesini arttırmak için planlanan egzersiz sistemi olmalıdır. Bu sistem içerisinde pilates mutlaka yer almalıdır ama sadece pilates yapmak bu süreçte yeterli olmayacaktır. Omurga sağlığınız ve duruş bozukluğunuz için pilatesi mutlaka antrenman rutininize eklemelisiniz.

Sadece Sıkılaşmak İstiyorum, Pilates Yeterli mi?

Pilates; altı tane prensibi benimseyen -bir önceki yazımda detaylı bir şekilde açıklamıştım- ve bu sistem üzerine kurulmuştur. Belirli hareket serisine dayanarak yapılan bu sistemin mantığında; hareketler akıcı bir şekilde yapılmalıdır. Her hareketin bir basmağı vardır ve kişinin seviyesine göre dengeli bir şekilde yapılmalıdır. Hareket dizilimi, stabilite, germe, mobilite, direnç egzersizlerinin kombinasyonudur. Pilates egzersizlerinin esası, bağlantı noktalarıyla nefesin birleşimi ve lumbo pelvik bölgenin stabilitesinin devam ettirilmesidir çünkü pilates, merkez bölgenin vücudumuzda denge olduğuna ve temelin orada olduğuna inanmıştır. Pilates ile tabii ki sıkılaşırsınız fakat bu noktada pilatesin amacı sadece sıkılaşmak olmamalı. Duruş bozukluğunuz varsa, omurga ağrılarınız varsa, iş hayatınızda sürekli oturarak çalışıyorsanız pilates öncelikle omurga çevrenizdeki derin sabitleyici kasların kuvvetlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır. İşin görsellik kısmındaysanız; elbette verim alırsınız ama sadece pilates mi? Bence hayır.

Antrenman bir bütündür ve fonksiyonel olmalıdır inancındayım. Haftanın belirli günleri antrenman sisteminizde farklı bir şekilde size özel oluşturulmalıdır.

Bu Sistemin Eksisi Nedir?

Aslında sistemin eksisi yok, kendi içerisinde oldukça verimli bir sistem. Oldukça popüler olmasından ve bilinçsiz-bilgisiz kişiler tarafından uygulatıldığında omurganızda beklemediğiniz sonuçlara yol açabilirsiniz. Hiçbir sistem mucizevi değildir, mucize olan hayatınıza ve vücudunuza uygun bir plandır. Önemli olansa bu planı ne kadar uygulayabildiğinizdir. Güvendiğiniz ve size iyi geldiğine inandığınız sistemi mutlaka uygulayın. Pilates çok kolay bir sistem değildir, dikkat etmeniz ve önemsemeniz gereken kısım gerçekten pilates yapıyor musunuz? Bu sorudur.

Eğitmen notu: Omurganızı sevin ve onu güvendiğiniz insanlara emanet edin.

ILGIM TÜRKAN

EGZERSİZ UZMANI

PİLATES EĞİTMENİ