Nedir Bu Intermittent Fasting?

İnsan ne kadar aç kalabilir? 1 saat, 2 saat, 3 saat… Biliyorum açlık kelimesi hepimizi ürkütüyor, belki de diyete karşı duyulan korku da bundan. Aslında insan 7 gün kadar aç kalabilme gücüne ve açlıkta kullanabileceği kadar depoya sahip ama susuzluk için en fazla 3 gün dayanılabilir. Peki dünyanın konuştuğu ‘Aralıklı Açlık’ diyeti nedir, hiç duydunuz mu?

 

Aralıklı Açlık diye bilinen nam-ı diğer ”Intermittent Fasting”te, aslında ne yediğinizden çok ne zaman yediğiniz önemlidir çünkü bu programda belirli zaman aralıkları ile aç kalarak yağ yakımı, kilo verme, iradeyi güçlendirmek veya bedeninizi dinlendirme hedeflenmektedir.

 

Intermittent Fasting birçok şekilde yapılabilir. 16 saat oruç 8 saat yemek (16/8), 20 saat oruç 4 saat yemek (20/4), 24 saat oruç 24 saat yemek (24/24), haftada 2 gün oruç 5 gün yemek (5/2), 8 saat diyeti gibi birçok seçenekleri vardır.

 

Intermitent Fasting için ilk olarak şunu belirtmeliyim ki, bu programda son derece kontrollü olmak gerekir ve program bir uzmanla planlanarak takip edilmelidir. Peki, nasıl uygulamalıyım konusuna gelirsek…

 

Programda öğün saatleriniz açlık sürelerinizden daha azdır. Belirli sürelerde kişi uzun saat aralıklarında aç kalmalıdır. Uyandıktan sonra kahvaltı ile güne başlanmamaktadır. Mesela 07.00’de uyanın bir kişi, 12.00 gibi öğün yapmaya başlar ve 20.00’a kadar alması gereken enerjiyi tamamlar. Bu saatten sonra uyku düzeni devreye girer. Böylelikle 16 saatlik açlık süreci tamamlanmış olur.

Intermitent Fasting’te sıvı tüketimi oldukça önemlidir bu yüzden açlık için ayrılan sürede kalorisiz içecekler; su, çay, sade kahve, bitki çayları serbesttir.

 

Intermittent Fasting Yaparken Egzersiz Yapabilir Miyim?

Bu programımızda egzersiz genellikle, açlık süresi içerisinde uyandıktan yaklaşık 4 saat sonra önerilmektedir. Size uygun yöntem belirlendikten sonra alınması gereken karbonhidrat, protein, yağ içeren bir beslenme programı kan şekerini dengede tutabilir.

Intermittent Fasting için henüz çalışmalar devam etse de bu diyetin; yapılan bir takım araştırmalarda kanser, insülin seviyesi, lipid yapısına ve kilo kaybına yönelik olumlu etkileri olduğu belirtilmektedir. Hayvanlar üzerine yapılan bir çalışmada ise aralıklı beslenmenin metabolik profillere, yağlı karaciğer, kronik hastalıklar, obezite gibi rahatsızlıklarda olumlu etki ettiği belirtilmektedir. Çalışmaların sınırlı olduğunu belirttiğimiz gibi vücudun uzun süre aç kalarak ketozise girmesi ile yan etkiler gözlenebilir.

 

Intermittent Fasting için Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu programda öğünleriniz içerinde yeterli mikro ve makro besin ögelerini planlanarak kan şekerinizi dengede tutarken, kas kayıplarını da önleyebilirsiniz. Bununla beraber, hamileler ve emzikli anneler, tip 1 diyabetli bireyler ve çocuklar için önerilmemektedir.

Son olarak Intermittent Fasting ile ilgili çalışmalar devam ederken var olan verilerin bir kısmının sağlıklı, bir kısmının ise yan etkiler gösterebileceği söylenmektedir. Dolayısıyla diyetisyen takipli ve özellikle spor yapıyorsanız antrenör eşliğinde Intermittent Fasting sürecine başlamalısınız.

 

Dyt. Öykü Yıldırım