Ketojenik Diyetin Göz Bebeği; MCT

Diyetlerde, sağlıklı atıştırmalıklarda oldukça yer verilen hindistan cevizi yağının  son dönemlerde neden bu kadar popüler olduğunu düşündünüz mü?

Bazı besinler içerdikleri karbon atom sayısına göre kısa, orta ve uzun zincirli olmak üzere üçe ayrılır. Hindistan cevizi yağı, hurma çekirdeği yağı, süt yağı, tereyağı gibi besinler ise orta zincirli yağ asitleridir.

Neden tüketmeliyiz?

Mct grubu yağlar, kalori bazından diğer yağlara oranla yaklaşık olarak 1 kalori daha düşüktür. Fakat bu gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Diğer yağ grupları metabolize edilirken lenfotik dolaşıma katılıp kas ve yağ dokuları gibi vücuttaki dokuları kullanıp sonrasında karaciğere ulaşırlar. Mct yağ asitleri ise keton cisimlerine çevrilip enerji için kullanılırken vücut dolaşımına katılmadan direkt karaciğere ulaşarak hızlıca metabolize olurlar.

Tüm bu yolaklar göz önünde bulundurulduğunda mct yağ asitlerin kilo yönetim sürecinde diğer yağ gruplarına kıyasla kan kolesterolüne, damar sertliği oluşumunu önlemede etkili oldukları bilinmekle beraber kanıtlanmıştır.

Ketojenik Diyetin Gözbebeği

Önce ki yazılarımızda ketojenik diyeti bilimsel boyutları ile kaleme almıştık.

Mct yağ asitleri keton cisimlerine de dönüştüğü için nörolojik bozuklukların tedavisi için beslenmede yer verilmektedir. Bununla beraber kanser, alzheimer ve parkinson gibi hastalıkların tedavisinde de keton cisimlerinin artması sağlığa  olumlu etkileri vardır. Dolayısıyla bu rahatsızlıklarda beslenmenizde enerji ihtiyacınız doğrultusunda mct yağlarına yer verebilirsiniz.

Isı Etkileşimine Dikkat

Özellikle yağlarda en çok dikkat edilmesi gerekilen nokta ısı etkileşimi. Erime noktaları çok düşük olan mct yağ asitleri oda sıcaklığında sıvı formda bulunmaktadır (bknz: hisnditan cevizi yağı). Yüksek ısıya maruz kalan yağlarda kimyasal etkileşimler artarak sağlığa zararlı hale gelirler.Bu nedenle direk ısıyla temas etmeden tüketilmeli.

Spor Öncesi Diyetinize Ekleyin

Spor öncesi yapılan bir öğünde en çok dikkat edilecek nokta; doğru besin içeriği ve antrenman sırasında performansı olumsuz etkilememesi. Mct yağ asitleri ile yapılacak bir öğün veya shaker kolay metabolize olarak ile şişliğe neden olmazken, yağ kaybınızı, kan değerlerinizi olumlu etkileyecektir.

Sınırlar Doğrultusunda Tüketilmeli

Her ne kadar sağlıklı etkilerini kaleme alsak ta,  mct yağ asitlerinin yağ olduğunu unutmadan tüketmeliyiz. Çalışmalar  maksimum tolere edilebilen mct yağ asiti miktarını 25-30 gram olduğunu belirtmektedir. Bu miktarın üzerinde tüketimi bulantı,kusma,şişkinlik,sindirim sistemi rahatsızlıkları,karın krampları ve ishale neden olabilmektedir.

Dyt. Öykü Yıldırım