Karar Ver ve Koş

Karar ver ve koş

Karar ver ve koş! söylemini oldukça önemsiyoruz. Egzersiz bilincinin günden güne yaygınlaşmaya başladığı son yıllarda insanlar evlerinin en yakınlarında bulunan alanlarda buluyor kendisini. Hareket etmek iskelet-kas sistemimiz, damar sağlığımız, psikolojik durumumuz açısından o kadar önemli bir yere sahip ki bunu bedeninde ve ruhunda hisseden her kişi bundan vazgeçemez bir noktaya geliyor.

Egzersiz fiziksel olduğu gibi psikolojik bir sürecin de bütünüdür. Bu noktada önemli olan şey kişinin kendisini hazır hissetmesidir. Öncelikle egzersize başlama amacının ne olduğunu bilerek başlamak, gerçekten yapmak istemek süreç için önemli noktalardan biridir.

Sabahın erken saatlerinde sıcak yatağınızdan kalkıp, rüzgârın yüzünüze vuruşunu hissettiniz mi? Ben en son geçen hafta Caddebostan Sahilde hissettim. Muhteşem bir duygu. Egzersizin bir yaşam sistemi haline gelmesi gerektiğine inancım oldukça yüksek olduğu için en yorgun olduğum, yataktan çıkmak istemediğim anlarda bile vücudumu yataktan kaldırıyorum. Vücudunuzu disipline ettiğinizde hem hayatınız daha sistemli hem iskelet sisteminiz hem de iç organlarınız sistemli oluyor bence. Kabul etmeliyim ki ilk hafta epey zorlanıyor insan, bu durumda direnen kazanıyor. 🙂

Günlük hayatta maruz kaldığımız stres, yoğun iş temposu, sağlıksız düzenin aksine kendiniz için bir şey yapma hissiyatı paha biçilmez bir hal alıyor. Bunun yanında iş yerinizde sürekli masa başında oturarak çalışıyorsanız, hareketsiz bir işiniz varsa günlük aktivite miktarınız açısından oldukça önem taşımaktadır.

 Neden Koşmalısınız?

  • Dengeli bir hayat rutini için
  • Stres seviyenizi kontrol altına alabilmek için
  • Kendinizi aşmanın mutluluğuna ulaşmak için
  • Daha derin nefes alabilmek için
  • Formunuzu korumak için
  • Daha aktif bir beden için

Tabi ki sadece motivasyon veya  gününüzün verimli geçmesi amacıyla değil aynı zamanda aerobik egzersizlerin sağlık boyutunda birçok faydası bulunmakta:

  • Kardiyovasküler hastalıklara savaş açıcı niteliktedir.
  • Metabolik rahatsızlıklara karşı korur (İnsülin direnci, pcos, tip2 diyabet vb.)
  • Stres seviyenizin azalmasına destek olur.
  • Kalp-damar sağlığınız için önemlidir.

Kardiyovasküler rahatsızlıklar ve metabolik rahatsızlıkların her geçen gün yaygınlaştığı ve hayatımıza acı bir gerçek olarak girdiği bu dönemde, egzersiz yapmak bir zorunluluk haline gelmeli diye düşünüyorum. Yapılan araştırmalarda, küresel boyutta kardiyovasküler rahatsızlıkların mortaliteyi artırdığı görülmüştür. 2013 yılında yapılan Küresel Hastalık Yükü Çalışması’nda, Kardiyovasküler ölümlerin dünyadaki tüm ölümlerin neredeyse üçte birini oluşturduğunu göstermiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre her yıl 17,5 milyon insan Kardiyovasküler hastalıktan ölmekte ve bu oran dünyadaki tüm ölümlerin %31’ini temsil etmektedir. Yaşadığımız dünyada bu verileri göz önünde bulundurduğumuzda kendimiz için bir şeyler yapmamız gerektiği aşikardır.

Eğitmen notu: Haftanın 2 ila 3 günü koşuyorsanız, geriye kalan günlerde mutlaka direnç egzersizi, reformer pilates, mat pilates gibi egzersiz sistemlerinden oluşan size göre planlanmış bir sistem ile çalışın. Detaylı bilgi almak için https://dartraininghouse.com/reformer-pilates/ adresine göz atabilirsiniz.

Koşu yeri önerisi için de Anadolu yakasında oturuyorsanız Caddebostan Sahil’i öneririm.

İzmir’de oturuyorsanız, Kent Ormanı’nı öneririm.

Unutmayın; her değişim bir adım ile başlar.

ILGIM TÜRKAN

Egzersiz Uzmanı

Pilates Eğitmeni