Karaciğer Dostu Bitki

En ufak sivilce veya cilt probleminde, karaciğer yağlanmasında, yoğun ilaç kullanımında ilk başvurduğumuz besin hatta besin desteği enginar…

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan senelik otsu bir bitkidir. Genellikle Ege bölgesinde yetişen bu bitkinin en önemli etken maddeleri; caffeoylquinic asit (Klorojenik asit), sinarin, inulin gibi aktif maddelerdir.

Kendini yenileyen tek organ; Karaciğer

Hepimizin bildiği gibi karaciğerin kendini yenilenme özelliği de vardır. Bu mucizevi mekanizmayı korumak ve destelemek bizim elimizde.. Bütün bu işlevlerini yerine getirebilmesi için karaciğer dostu bir beslenme programıyla enginardan destek almak en sağlıklısı olacaktır.

Peki enginar gerçekten etkili bir çözüm mü?

Özellikle içerdiği klorejenik asit antioksidan özelliği ile karaciğer hücrelerini koruyucu etki gösterir. Bu etkene eşlik eden sinarin koleretik safra salgısını artırarak barsak hareketlerinin aktive edilmesine olanak sağlar bu duruma peristaltizm denmektedir. Bu sayede bağırsaklarda bulunan yağların daha hızlı geçişini ve parçalanmasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırır ve hızlandırır.

Yapılan çalışmalarda enginarın HMG-CoA redüktaz enzimini indirekt inhibe ederek kolestrol düşürücü etki gösterebileceği de rapor edilmiştir. Dolayısıyla sağlıklı beslenme ve egzersiz ile karaciğer yağlanmasında destek ama ana etken değildir.

Erginarın toksinlerle karşı karşıya kalan karaciğer hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmaktadır. Özellikle yapraklarında bolca bulunan sinarin  karaciğer, safra kesesi, böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardım edebilmektedir. Aynı zamanda mide bulantısını önleyici, gaz giderici, spazmolitik etkisi ile irritabl bağırsak sendromunda ve dispepside faydalı olabilir.

Enginar hapı aynı etkiye sahip mi?

Multivitamin ve besin desteklerinde her zaman ihtiyacımızın olan vitaminleri besinlerle karşılamak ve ihtiyaç doğrultusunda destek almak hem sürdürülebilirlik hem de ileri ki dönemlerde ki sağlık parametreleriniz için oldukça önemli olacaktır.

 

Dyt. Öykü Yıldırım