Kahvatıda Yulaf mı Yumurta mı?

Ekip olarak bazen yaptığımız akademik çalışmaların içinden çıkamadığımız oluyor. Bilim her ne kadar kanıtlanabilir olsa da sürekli güncellenen ve takip edilmesi gerekilen bir dünya.  Bknz biraz sonra bahsedeceğimiz çalışma. Bazen hep bildiğimiz doğrular bizi düşündürebiliyor. Fakat temeli bilimsel verilere dayandığı sürece her tartışma kabulümüz.

Yumurta bildiğimiz gibi anne sütünden sonra gelen en kaliteli protein kaynağıdır. İçerdiği vitamin, mineral ve antioksidan ile yararlılığı oldukça yüksektir. Ancak düzenli ve sık tüketiminde kimi belirsizliklerle karşılanırken her zaman gündem konusu olmaktadır.

Yulaf ise lif içeriği oldukça yüksek kompleks karbonhidrat çeşididir. Demir, manganez, çinko, selenyum ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat, ve diğer B grubu vitaminlerinin kaynağıdır. Yulaf içeriğinde %55 oranında çözünebilir lif;  %45 ise çözünmez lif içermektedir. Çözünmez lifler sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiye sahip olurken tokluk süresini uzatmaya destektir. Diğer taraftan yulafta betaglukan diye adlandırılan, suda çözünebilen bir lifler bulunmaktadır. Bu çözünür lif ise kolesterol düşürücü, kan şekeri düzenleyici ve mide-barsak hareketlerinin çalışmasına olumlu etkilere sahiptir.

Bahsedeceğimiz bu çalışmanın amacı, genç ve sağlıklı bir popülasyonda, kahvaltıda iki yumurta tüketmenin veya yulaf ezmesi tüketmenin kardiyovasküler hastalık riskine karşı etkisive uzun süreli tokluk üzerindeki etkilerini karşılaştırılmaktadır.

Çalışmada randomize olarak ilerlenilirken elli denek alınmıştır. Deneklere dört hafta boyunca kahvaltıda her gün iki yumurta veya bir paket yulaf ezmesi tüketmeleri için rastgele gruplara dağıtılmıştır. Süreç sırasında plazma lipitlerini(kan yağları) ve plazma ghrelini(açlık hormonu) değerlendirmek için her müdahale periyodunun sonunda açlık kan örnekleri toplanmıştır. Denekler, doygunluğu ve açlığı değerlendirmek için diyet kayıtlarına eşzamanlı görsel analog skalaları (VAS) ile tamamlamıştır. Kolesterol alımındaki bir artışla birlikte, yumurta tüketim periyodunun ardından hem düşük  LDL hem de yüksek HDL kolesterolünde önemli artışlar incelenmiştir. Bununla birlikte, LDD / HDL oranı, CVD riskinin bilinen ne biyobelirgesi, ne de plazma glukozunda, trigliseritlerde veya karaciğer enzimlerinde diyet periyotları arasında fark bulunmamıştır. Düşük plazma ghrelin konsantrasyonları ile ilişkili olan yumurta tüketimini takiben kendiliğinden bildirilen birçok doyma ölçümü arttırılmıştır. Sonuç olarak, yulaf ezmesi her gün iki yumurta tüketen bireylere kıyasla CVD riski ile ilişkili biyobelirteçleri olumsuz yönde etkilemediğini, ancak genç ve sağlıklı bir popülasyonda gün boyunca doygunluğu artırdığını göstermektedir.

Proteinlerin mide boşaltımı geç olurken; yulafın lif içeriği tokluğa destek olmaktadır. Son olarak sedanter veya sporcu bir bireyseniz ve antreman günü yulaf tüketecekseniz; yaptığınız diyetin çeşidine, süresine, antrenman öncesi/sonrası besin ihtiyacınıza göre farklılık göstermektedir. Yulaf her ne kadar tokluk sağlasa da mutlaka yağ ve protein ile kombinlenerek kan şekerini dengede tutmak hedeflenmelidir.