interval blog

İnterval Antrenman ile Daha Fazla Yağ Yak!

Her geçen gün gelişen ve değişen antrenman bilimi bizlere sürekli güncel bilgiler sunmakta. Antrenman; vücudun bir dirence uyum sağlama kapasitesidir.

Bompa’ya göre ise;

“Sporsal verimi arttırmak için belirli zaman aralıkları ile uygulanan ve organizmada fonksiyonel-morfolojik değişimler yaratan uyarı zinciridir.”

 Düzenli bir şekilde antrenman yapan bireylerin, antrenman çeşitliliği önemlidir. Antrenmanınızın sizin seviyenize göre hazırlanması gerekir. Antrenman; yoğunluğuna kapsamına ve şiddetine göre değişkenlik göstermektedir.

İnterval Antrenman Nedir?

İntervalin kelime anlamı ‘ ara’ demektir. İnterval antrenman; aralıklı bir şekilde yüklenilen antrenman metodudur. Son yıllarda interval antrenman hızlı bir şekilde yaygınlık göstermiş ve araştırmalar hızla ilerlemiştir. Bu antrenman sistemi insanların antrenmandan sıkılmadan, rutinlerine eklenerek keyifli bir şekilde yaptığı ve vücutlarında değişimi gördükleri method haline gelmiştir. Bu interval antrenman hareketleri uygulanırken kişinin gelişimine ve seviyesi değerlendirilmeli, nabız aralıkları egzersiz uzmanlarınca hesaplanmalıdır.

 İnterval antrenman sporcularda anerobik ve aeorobik kapasitenin kısa sürede gelişmesine destek olur. Bununla birlikte obezite, Tip2 diyabet, gibi hastalıkların riskini azaltmakla birlikte, kişinin yaşam kalitesinin artmasına neden olmaktadır.

İnterval Antrenmanın Faydaları Nelerdir?

İnterval Antrenman hareketleri kişide;

  • Anerobik kapasitede artış,
  • Hareket fonksiyonelliğinde gelişme,
  • Vücut hakimiyeti,
  • MaxVO2 de düzenli artış,
  • Dinlenik kalp atım sayısında düşüş,
  • Kan değerlerinde olumlu yönde anlamlı değişme,
  • Yağ oranında anlamlı düşüş gibi birçok olumlu etkiye sahiptir.

Bu bilgiler ışığında Amerikan Spor Hekimliği Koleji (American College of Sports Medicine – ACSM) ve Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (Centres for Disease Control and Prevention-CDC) gibi kuruluşlar egzersizlerin tipi, şiddeti, süresi ve sıklığı göz önüne alınarak bireye özel, aerobik kapasiteyi geliştiren, kas kuvveti ve esnekliği artıran egzersiz reçetelerinin hazırlanması ve bunların düzenli olarak yapılması gerektiğini belirtmektedir. ACSM sedanterler için yüksek şiddetli interval antrenman yöntemini, haftada 3-7 gün, 30 saniye – 2 dakika, ≥ %80 KAH şiddetinde egzersizi ve aralarda ≥ %40-50 kalp atım hızına düşene kadar dinlenmeyi ve bunu 3-5 tekrar olarak uygulamayı tavsiye etmektedir.

Eğitmen notu: Sevilen ve tercih edilmek istenen interval antrenman programını, bilinçli bir eğitmenle birlikte uygulamanız sizi olduğunuz noktadan daha ileriye taşır. Antrenman sisteminizde, nabız aralığınızın bulunması, fizyolojik durumunuz büyük önem taşımaktadır. Antrenmanda çeşitlilik ve fonksiyonellik son derece önemlidir. Bu noktada kararı eğitmenize bırakmanız doğru olacaktır.

Unutmayın; egzersiz kişiye göre planlanan bir sistem olmalı ve egzersiz uzmanları tarafından dizayn edilmelidir. 🙂

Ilgım Türkan

Egzersiz Uzmanı

Pilates Eğitmeni