Hamilelikte Yoga Nasıl Yapılır?

Hamilelik her anne adayı için kutsal bir sürecin başlangıcıdır ancak bu süreç içerisinde de her anne adayı aynı konfora sahip olamaz. Bunun için hamilelik yogası yapmak istiyorsanız öncelikli olarak bizim size tavsiyemiz doktorunuzla görüşüp onu bilgilendirmek ve onun açıklaması sonrasına yogaya başlamak gerekir. Diyelim ki doktorunuz size yoga yapabileceğinizi ve bir sakıncasının olmadığını söyledi o zaman aşağıda bahsedeceğimiz egzersizler size destek olabilir.

Hamilelikte Yogaya Ne Zaman Başlanmalı?

Gebelik döneminde yogaya başlanması doktorun onayı ile 12. haftadan sonrası içindir. Ama bu haftadan önce başlayanlarında olduğunu biliyoruz. Hamilelikte sadece yoga yapmak size maalesef yetmeyecektir. Bunun için ihtiyacınız olan yürüyüşü de mutlaka yapmalısınız. 

Nefes Hareketi

Hamilelikte yoga nefes hareketine başlamak için düz bir yere oturun ve sırtınız dik olsun. Temel nefes eğitiminiz yok ise lütfen size en rahat gelen nefes protokolünü uygulayın ve zihninizi biraz boşaltmayı deneyin. Bunu biraz yaptıktan sonra nefesinizi verirken omuzlarınızı aşağıya doğru indirin. Dirsekleriniz dizlerinize doğru indiği zaman burada durun ve 5 kez nefes alın sonra verin. 

Bacak Hareketi

Vücudunuzu sol tarafa doğru döndürüyorsunuz ve başınızı sol kolunuzun üzerine koyuyorsunuz. Sağ kolunuz ise gövdenizde kalsın. Bir seferde sol kolunuzdan destek adlından sonra bacaklarınızı gövdenizle beraber kaldırın. Bacaklarınız yukarda 5 saniye kadar bekleyin ve sonra bacağınızı indirebilirsiniz. 

Sırt ve Bel Bölgesi Hareketleri

Bu hareketin asıl amacı sırtınız ve belinizdeki ağrıların hafifletilmesini sağlamak. Özellikle gebeliğin ileriki dönemlerinde bayanlar bu ağrılardan çok çekiyorlar. Peki, bu hareketi nasıl yapıyoruz derseniz hemen açıklayalım.  Dizinizin üzerine yere çökün ve ellerinizi muz genişliğinde açın bu arada sırtınızda düz olsun ağırlık ise ellerde ve dizlerde olsun. Hareketi yaparken karnınızdaki kasları hissedeceksiniz hissetmiyorsanız yanlış yapıyorsunuz iyi deneyin derin bir nefes alın ve otuz saniye bekleyin.

Sırt Kasları Hareketleri

Son olarak hamile yogası için sırt kaslarınıza bir hareket önerelim. Yere dik bir şekilde oturun ve ayaklarınızı kırmadan uzatın parmak uçlarınız karşıya baksın. Kollarınızı dirseklerinizden kırmıyorsunuz ve iki tarafa paralel bir şekilde açıyorsunuz. Önce gövdenizi sağa çevirin 3 tane nefes alın sonra sol tarafa dönüp tekrar edin.


Önemli Not:

Hamilelik sürecinde asıl odaklanmamız gereken nokta egzersizin güvenliği, bir profesyonel olmadan uyguluyorsanız eğer teknik olarak uygunluğudur. Tek başınıza pilates, yoga gibi disiplinleri uygulamak riskli olabilirken; açık havada yapabileceğiz yürüyüşler, basit esneklik ve postürel egzersiz temelleri çok daha güvenli olacaktır.  Hamilelik ile ilgili kapsamlı bir egzersiz yönlendirmesine ihtiyaç duyarsanız önce hamilelik ve güvenli egzersiz yazımızı ve sonra blog bölümünde yer alan güvenli egzersiz protokollerini takip edin. Süreçte doktorunuz ile bağlantıda kalın. Doktorunuz haricinde hiçbir sağlık profesyonelinin yönlendirmesi ile hareket etmeyin. Doktorunuzun size çizdiği sınırlar çerçevesinde egzersiz uzmanına danışın. Doktor ve egzersiz uzmanınızın birbiri ile iletişim kurmasını sağlayın.