Garudasana

Doğadaki varoluş sürecini anlayabilmek için yaptığımız Asanalardan biridir Garudasana… Garudasana, Kartal Duruşudur.

Kartal, kuş türleri içinde en uzun yaşayanlardandır. Ortalama yaşam süreleri 40 yıl olsa da 80 yıl da yaşayanları vardır. Uzun yaşayanlar, değişimin ve dönüşümün sancılı sürecine girmeye cesareti olanlardır.

Keskin gözleri ile yırtıcı bir kuş ve yenilmez bir avcı olan kartal, 40 yılını doldurduğunda pençeleri sertleşmeye başlar ve esnekliğini yitirir. Uzayan gagası göğsüne değmeye başlarken o artık avını kavrayamaz duruma gelmiştir. Eskisi gibi beslenemez, tüyleri kalınlaşmaya başlamıştır. Yaşlanan ve ağırlaşan kanatları uçmasını zorlaştırmaktadır.

Kartal’ın karar verme zamanı gelmiştir. Kimi ölümü  beklerken, kimi ise yeniden doğuşun zorlu sürecine başlar. İnzivaya çekilmişçesine bir dağın tepesine uçar ve yuva yapar. Gagası düşene kadar kayalara vurur, sonra da çıkmasını bekler. Yeni ve güçlü gagasıyla pençelerini söker. Yeni pençeler çıkınca da kalınlaşmış tüylerini yolar. Vücudu yepyeni tüylerle kaplanır.

Bu dönüşüm süreci yaklaşık 150 gün sürmektedir. Bu acılı  süreç, bir 40 yıl daha yaşamasını sağlar. Yenilenmiş, dönüşümü  tamamlamış ve dağın etrafındaki zafer uçuşuna başlamıştır.

Tıpkı insan yaşamı gibi…

Bazen diplerdeyizdir, bazen de kartal gibi yükseklerde uçarız. Yoga ile ruhumuz bedenimiz ve zihnimiz daima dengede kalmayı öğrenir. Kartal Duruşunda olduğu gibi… Vücudumuza denge kazandıran, güçlülüğü arttıran Garudasana, bizi geleceğe hazırlar. Zamanı geldiğinde değişip, dönüşmemiz için “Kartal Cesaretini” algılatmayı amaçlar.

Sevgiyle kalın..

Övgü Arabacı Yiğit

Yoga eğitmeni