Eyvah Yılbaşında Fazla Kaçırdım

Fazla Kaçırmak

Yılın son günü yeni  hedefler, yeni planlar sizi bekliyor. Önce sağlık olsun diye başladığımız yeni yıla,  ilk gününden akşamdan kalmayı kabul edemeyiz, değil mi? Peki bunun için nasıl bir planlama yapmamız gerekli? Gelin beraber inceleyelim..

Yazıma devam ederken şunu belirtmeliyim ki; yılbaşı günü nasıl öğünler tercih etmemiz gerektiği değil, ertesi gün nasıl dengelememiz gerektiğinden bahsedeceğim.

İlk olarak uyku düzeninize özen gösterin. Geç uyuduğunuz için geç kalkmayı planlamaktansa en fazla 7 saatlik bir uyku döngüsünü tamamlayarak güne başlayınız. Hatta mümkünse; aç karnına kısa bir yürüyüşe çıkmak eminim, size iyi gelecektir. Unutmayın sağlıklı bir yaşam için önce hareket gerekli…

Yılbaşının ertesi günü, hafif bir kahvaltı ile güne başlamak gün içindeki öğün kontrollerimiz için daha iyi olacaktır. Kahvaltı tabağınızda mutlaka 1 adet haşlanmış yumurta olmalı. Çünkü; yumurtanın içerisinde bulunan Sistein Aminoasidi ile alkolün yıkıcı etkisine sebep olan asetaldehit maddesini yok eder. Ayrıca tabağınıza karaciğer dostu ve C vitamini deposu olan maydanozu eklemeyi unutmayınız. Eğer ki maydanoz tüketmekte zorlanıyorsanız; bol baharatlı, az tuzlu(alkol nedeniyle oluşacak ödeme önlem olarak) yumurta salatası yapabilirsiniz. Böyle bir kahvaltı tabağına demir emilimi için bol limonlu bir yeşil çay eşlik etmesi gerektiğini unutmayınız.

Geç kahvaltı yapıysanız mutlaka öğün saatleriniz de değişiklik olacaktır. Bu durumda kahvaltınızdan 2-3 saat sonra minik bir ara öğün yaparak akşam yemeğinize geçebilirisiniz ve bu öğününüzde eğer ki yılbaşı akşamı fazla karbonhidrat tükettiyseniz; ton balıklı veya peynirli bir salata ile öğününüzü geçirebilirsiniz.

Mutlaka gün içerisinde su tüketiminize özen gösterin. Alkol tüketimi ertesi gün dehidrasyona neden olabilir. Bu yüzden, eğer ki böbrek ve tansiyon probleminiz yok ise; limonlu bir maden suyunu gün içerisinde tüketmeye özen gösteriniz.

Son olarak gün içerisinde bir adet cevizle ara öğün yapmayı unutmayın. Çünkü Ceviz, omega 3 ve B vitaminini içeriği yüksek, yağlı bir tohumdur.  Bu sayede omega 3’ü kalp ve damar sağlığınız için B vitaminini ise; sinir sistemimiz için önemle almış olacaksınız.

Unutmayın; her şey önce sizin kararınız ve iradeniz ile başlar. Bu yıl sizin yılınız olsun…