Yeterli Esneklik İle Özgürce Hareket Edin

Esneklik ile Hareket Nedir?

Esneklik ile hareket kavramını anlamak, genel sağlığın iyileştirilmesi için oldukça önemlidir. Esnekliği kaybetmek, büyük bir problem gibi görünmeyebilir ancak iyi hareket etme becerisinin temelidir.  Genç yaşlarda yaptığımız atletik egzersizlerin artık bizim için mümkün olmadığını fark ettiğimizde; özgürlüğümüz kısıtlanmış gibi hissedebiliriz.

Esneklik ile Kaybetmek Neden Kötü? Hareket Özgürlüktür!

Yıllar geçtikçe esnekliğimizi kaybederiz. Onlara yeterli özeni göstermezsek kısalmış kas yapılarıyla karşı karşıya kalırız. Massachusetts General Hospital fizyoterapistlerinden Elissa Huber-Anderson da spora bağlı yaralanmalardan kaçınmak için esnekliğin çok önemli olduğunu belirtiyor. Kısalmış bir kas, esnekliğini kaybetmemiş bir kas kadar kasılma gerçekleştiremez. Egzersiz esnasında ani bir kas aktivasyonu sizi spora bağlı meydana gelebilecek iskelet-kas sistemi yaralanmalarına açık konuma getirir. Merdiven çıktığınızı, gece su içmeye gittiğinizi ve bir dolaptan uzanarak tencere aldığınızı hayal edin. Basit gibi görünen tüm eylemlerin ardında esneklik vardır ve siz ayakkabılarınızı bağlamakta güçlük çekiyorsanız hareketliliğinizi kaybediyorsunuz demektir.

Yeterli Esneklik Neden Önemli?

Bir kası esnettiğinizde, dokuyu olması gerektiği uzunluğa zorlarsınız. Bunu yeterince tekrarlarsanız, kas yeniden gevşediğinde olması gereken forma biraz daha yakın olacaktır. Elastik bir bandın gerilmesini hayal edin, uzun süre kullandığınız bir bandın giderek daha gevşek bir hal aldığını gözlemleyebilirsiniz. Tabii ki dengeli geliştirilmiş bir esneklik bizim için anahtar nokta!

Genel olarak yeterli bir esneklik çalışması,

  • Kas ve eklem yaralanması riskinizi azaltır.
  • Eklem hareket genişliğini arttırır.
  • Sırt, boyun, bel gibi kronikleşmiş ağrıların azalmasına destek olur.
  • Dengenizi geliştirerek, ilerleyen yaşlarda düşerek meydana gelecek kırık gibi problemlerin önüne geçebilir.
  • Duruşunuzu iyileştirir.
  • Mental rahatlığa ve stres yönetimine destek olur.

Özellikle romatoid artit, Parkinson gibi hastalıklar kaslarınızı ve eklemlerinizi etkileyerek yaşam kalitenizi düşürür. Doktor, fizyoterapist ve egzersiz uzmanlarınızın yönetiminde ideal bir esneklik planına başlamak harika fikirdir. Kişisel destek almak ve egzersiz uzmanlarımız hakkında bilgi almak için personal training adresini ziyaret edebilirsiniz.

İhtiyaçlar kişisel olarak değişiklik gösterebilir ancak temel bir esneklik planı için calf (baldır), hamstring ve quadriceps gibi uyluğun ön ve arka yüzeysel kasları, pelvis yani leğen kemiğinin kapsadığı iç bükey boşluktaki kalça bükücü kaslar ve omuz, boyun ve sırt kaslarına odaklanılmalıdır.

Esneklik Türleri

Dokuyu daha esnek bir konuma getirmek için, çalışmalara başlamadan önce mutlaka ısınma yapmak gerekir. Dokuya daha fazla kan ve oksijen almak önemlidir. Aksi halde kas lifleri zarar görebilir.

Etkili ısınmanın iyi yollarından biri de dinamik çalışmalardır. Bir eklemi, sabit bir pozisyonda tutmadan; hareket açıklığı boyunca hareket ettiğinizi hayal edin. Eğilerek parmak uçlarınıza tekrar tekrar dokunmak, omuzlarınızı öne ve geriye yavaşça yuvarlamak, yanlara uzanmak gibi dinamik çalışmalar başlamadan önemlidir. Böylece statik germe olarak bilinen ve esnekliğin yeniden kazanımında oldukça önemli olan esneme türüne daha hazır hale geleceksiniz. 10 ile 30 saniyeli tut-bekle serileri ile güvenli şekilde programınıza devam edebilirsiniz.

Aerobik aktiviteler ve ağırlık antrenmanlarından önce kasları statik bir germeye hazırlamak önemlidir. Kaslar hazır olmadığı halde statik germeler yapmak, yüksek kilo bir squat tekrarında can acıtıcı olabilir. Mutlaka dinamik serilerden, vücut ağırlığı ile yapacağınız temel hareket formlarından destek alın.

Esneklik çalışmaları, tek gecede mucizeler yaratmaz. Planınıza sadık olun ve devamlılığı sağlayın. Esneme esnasında acı hissediyorsanız, çok daha ötesine geçmek için aceleci olmayın.

Egzersiz Uzmanı

Atletik Performans Antrenörü

Yeliz ÜMİT