B6 Eksikliğinin Bilinmeyen Etkileri

Piridoksin olarak da bilinen B6 vitamini metabolizmada rol oynayan birçok enzimin kofaktörüdür.  Bu vitamin ilk kez 1934 yılında Paul György tarafından laboratuar hayvanlarının büyümesi ve bazı deri lezyonlarının iyileşmesi için gerekli bir vitamin olarak açıklanmıştır.

Protein metabolizması ve aminoasit üretiminde, çeşitli sinir uyarılarının ve transmitterlerin oluşmasın da, zihinsel işlevlerin düzenlenmesinde yardımcı bir vitamin olan B6;  eksikliğinde anemi, deri ve mukozada lezyon kayıpları ve zihinsel fonksiyon bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Diyette protein alımında ki artışa bağlı olarak B6 vitamin gereksinimi de artmaktadır. Dolayısıyla cinsiyet ve yaşa göre alım ve ihtiyaçları farklılık gösterirken; beslenmede asıl etkendir.

Özellikle alkoliklerde, fazla protein alımında, oral kontraseptif kullanan kadınlarda, penisilamine, antibiyotik, hydralazine, diüretik ilaç kullanan bireylerde vücuttaki B6 vitami seviyesini azaltarak bazı risklere neden olmaktadır.

Cilt problemleri, İsilik/Döküntü vb., Dudak Kuruluğu

B6 eksikliği dair işaretler cildimizde ortaya çıkabilir. Vücudumuz kimyasal değişikliklerden geçerken en sık yüzümüzde seboreik dermatit denilen pullu, kaşıntılı kızarıklığa yol açar ve döküntü zamanla daha da belirginleşebilir. Bununla beraber ağız ve dudak bölgesi de ki çatlaklar, kuruluk ve dilde şişme B6 eksikliğinin bir göstergesi olabilir. Özellikle akne tedavisinde kullanılan ilaçlar B6 vitamini yüksek  besinlerle desteklenmelidir.

Sürekli yorgunluk B6 vitamin eksikliği olabilir.

B6 vitamini, vücudumuz da enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı etkilidir.  Bununla beraber B6 vitamini mental sağlığımız için oldukça önem taşımaktadır. Özellikle yaş ile beraber B vitamini alımı düşükçe zihinsel yeteneklerimiz de körelmeler gerçekleşebilir.

Karıncalanma hissi

Periferik nöropati denilen bir sinir bozukluğu genellikle eller de ve ayaklar da zayıflık, uyuşukluk ve ağrıya sebep olabilir. Bu durum B6 eksikliğinden kaynaklı olabilir.

Kanser riski

Bazı çalışmalar, B6 eksikliğini mide ve yemek borusu kanserleri ile ilişkilendirmiştir. Özellikle B grubu vitamin eksikliği kansızlık ve anemi riskine bağlı olarak ileri ki süreçler de kansere yakalanma olasılığını da artırabilir.

Her gün ihtiyacınız olan B6 miktarı esas olarak yaşınıza bağlıdır.

7-12 aylık bebekler günde 0.3 miligrama ihtiyaç duyarlar.

50 yaşın üzerindeyseniz, en az 5 kata ihtiyacınız var: erkekler için günde 1,7 miligram ve kadınlar için 1,5 miligram.

Hamile kadınların ise günde 1.9 miligramdır.

Örneğin 100 gram ette 350 mcg B6 vitamini bulunurken; 100 gram makarna da 70 mcg B6 vitamini vardır.

Belirtmeliyiz ki; B6 vitamini göğüs ağrısı, göğüste hassasiyet, huzursuzluk gibi premenstruel sendrom (PMS) semptomlarını iyileştirdiği bilinmektedir.

Balık, karaciğer, sakatat ve patates, mercimek, tam buğday unu, pekmez, yaban mersini, pirinç, ay çekirdeği, susam ve kuru meyveler B6 vitaminine örnek kaynaklardır. Fakat B6 vitamini ışık ve ısıya maruz kaldığında vitamin özelliklerini kaybetme ihtimali yüksektir. Dolayısıyla uzun süre ısıya maruz kalmadan pişirme yöntemleri ile daha etkin vitamin alımı sağlayabilirsiniz.

 

 Dyt. Öykü YILDIRIM