PİLATES, YOGA, DİĞER EGZERSİZ YÖNTEMLERİ VE AĞRILI REGL DÖNGÜSÜ

PİLATES, YOGA, DİĞER EGZERSİZ YÖNTEMLERİ  VE AĞRILI REGL DÖNGÜSÜ

Pilates, ağrılı regl döngüsü

Ağrılı regl ve pilates ilişkisini araştırdıysanız aslında bu yazı tam size göre.

Primer dismenore, adet döngüsü sırasında altta bir sebep olmaksızın yaşanan ağrı olarak tanımlanmaktadır. Regl öncesi başlar ve bir iki gün kadar ağrılı durum devam etmektedir. Sekonder dismenore ise altta patolojik bir sebebe bağlı olarak gelişen ağrı olarak tanımlanmaktadır.

Ağrılı Regl ve Pilates Gibi Egzersiz Stratejileri Faydalı Mı?

Üzerinde duracağımız primer dismenore ve egzersiz ilişkisi yaşam kalitesi için oldukça dikkat geçici bir konudur. Farklı ırklarda görülme sıklığı %20 ila %90 aralığında olduğu bildirilmiştir.

Üreme fonksiyon rolünü bildiğimiz oksitosin ve ağrı oluşumunda önemli bir rol oynayan lipit bileşen progtaglandin uterusa (rahim) kan akışını azaltarak, uterus kas kasılmasını başlatır. Yaygın bir pelvik ağrı başlar ve bu ağrı yaşam kalitesini düşürür.

Ağrılı Regl ve Pilates, Bilimsel Yaklaşımlar

  • Egzersiz esnasında uterusun kan akışındaki artık, dismenore semptomlarının azalmasında etkili gibi görünmektedir.
  • Düzenli spor yapan kadınlarda daha az dismenore semptomlarının meydana geldiği bilinmektedir.
  • Düzenli egzersiz yapan kadınlarda yükselen endorfin seviyelerine bağlı olarak dismenore azalmaktadır. Buna bağlı olarak uterus epitel dokularının etkilendiği bilinmektedir.
  • Egzersiz ile ilgili olarak analjezik etkilerin görülebildiğini söyleyebiliriz.

Ağrılı Regl ve Pilates İlişkisi

  • Sempatik aktivite savaş ya da kaç halidir dolayısıyla stresi arttırarak uterusun kasılmasını şiddetlendirir.
  • Egzersizin endorfin cevap ise  sempatik aktiviteyi sınırlandırarak stresi azaltmak yönündedir.  Dawood terapötik egzersizlerin beyinde enforfin salınımının arttırdığını ve bu cevabın ağrı eşiğini yükselttiğini göstermektedir.
  • Daley ise karın bölgesinde bağ doku üzerinde sinir yollarının fiziksel sıkışması nedeni ile germe egzersizlerinin çok etkili olabileceğini düşünmektedir. Core stabilizasyonunun artması ile dismenore semptomlarının azalabileceğini öne sürmektedir.
  • Golomb ve ark. ise egzersizin bağışıklık sistemi üzerinde stres ve biyokimyasal değişiklikleri hafifletmek için yaygın olarak kullanılması gerektiğini belirtmektedirler.

    Egzersiz ile ilgili görüşler, stresin azalmasına bağlı olarak dismenore görünme sıklığının azalttığı yönündedir. Egzersizin terapötik bir tedavi yöntemi olarak kullanılması fikri oldukça bilimseldir.

“Regl mi oluyorum yoksa dünyanın sonumu geliyor anlamıyorum…”

Döngüden 10 gün ile 7 gün arasında kişiden kişiye değişiklik gösteren ruh halindeki dalgalanmalar psikolojik olarak her kadını etkiler. Bu etki kimi kadında yoğun baş ağrısı, kimi kadında mide bulantısı, kimi kadında ise yoğun kasık ağrısı ve stres olarak etkisini gösterir.

Düzenli olarak pilates seanslarına katılım sağlayan kadınlarda; stres ve stresle ilişkili semptomların azalması beklenir. Ağrı eşiğini yükselten endorfin hormonu, egzersiz esnasında salınır ve kişilerin daha iyi bir ruh halinde olmasına katkı sağlar. Bu, bireyin ruhsal olarak kendini daha iyi hissetmesine sebep olur.

Geleneksel olarak aktif ve pasif egzersizler de oldukça eski dönemlerden beri uygulanmaktadır.  Genel popülasyondaki araştırmalar, düzenli-orta şiddetli aerobik egzersizlerinde dismenoreyi azaltabileceğini belirtmektedir.

Esneme, pilates, reformer pilates, yoga, core kuvvetlendirici çeşitli egzersizler de dahil olmak üzere egzersiz yapmak ağrı yoğunluğunu azaltarak, primer dismenore semptomlarını azaltmak için güvenle kullanılabilir.

Yapılan pek çok literatür çalışmaları incelendiğinde, egzersiz uygulamalarının dismenore tedavisinde olumlu etkiler olduğu sonucuna varmaktadır.

Unutmayın düzenli olur ve kendinize şans verirseniz hareket iyileştirir.

Atletik Performans Antrenörü

Egzersiz Uzmanı

Yeliz ÜMİT