5 Adımda Daha Sağlıklı Bir Hayat Rutini!

5 Adımda Daha Sağlıklı Bir Hayat Rutini!

Şu baklava dilimlerinden tutun da istenilen kilonun kaybı üzerine yazılmış sayısız makaleyi okuyacak zamanınız olmadığını biliyoruz. Duyduklarınızın hepsini bir kenara bırakın, hepsi hikayeydi asıl gerçeği Dart Training House sizler için derledi.

1- Yediğinizden Daha Fazla Kalori Yakın

Derdin kilo kaybı mı? Çok basit! Eğer yediğinden daha fazla enerji harcıyorsan mutlaka kilo vereceksin. Bunun aksine hala daha ne kadar yediğini kestiremeyip, ne kadar kalori yaktığıyla alakalı olduğundan fazla değer biçen çevrende bir sürü insan var; sen onlardan sıyrıl.

Güne yepyeni bir başlangıç yap; o meşhur Pazartesiyi asla bekleme.

Her gün 500 kalori daha az yiyerek başla. Hayır bu akşam yemeğini keseceksin anlamına da gelmiyor; ‘herhangi bir öğününden,’ deyip sana bırakalım; yediğin porsiyonlarında da belli başlı azaltmalar yap, karbonhidrat alımını sınırlandır.

Tabi söylemeye gerek yoktur belki ama abur cubur, işlenmiş, hazır yiyeceklerden uzak dur!

2- Daha Fazla Protein Alın (Diyetisyen Tavsiyesi)

Tüm yediğiniz yiyeceklerden yüksek proteinli olanlar her zaman yağ yakımında en önemlidir; çünkü tok tutar; bu da aşırı yemeyi önleyip gereksiz atıştırma hevesinizi köreltir. Ayrıca gün boyu kalori yakımızını arttırır. Sebebi ise proteinin sindiriminin karbonhidratlara ve yağlara nazaran daha fazla enerji kazandırmasıdır. Buna ek olarak bir de ağırlık çalışması yaparsanız yüksek protein diyeti kas kaybını önler. Vucudunuzdaki her 0.5 kg için en az 1 gram protein alın. Bu aldığınız proteinler de yağsız et, yumurta, balık ve protein tozlarından olsun.

**Sağlık durumunuz bu noktada çok önemli. Beslenmenin kişiden kişiye göre değiştiği ve diyetisyenler tarafından planlanması gerektiğini unutmayalım. 🙂

3- Sağlığa Yararlı Yağlar Tüketin!

Hayvansal yağlar, gerçek tereyağı, hindistancevizi yağı, fındık yağı ve avokado yağı açlığı önlemede en büyük yardımcın. Bu da ek bilgi olsun; ideal testesteron üretimini de sağladığı kaçınılmaz bir gerçek. Yeterli yağı almazsan seni değerleriniz de düşer libidonuz da.

4- Daha Fazla Hareket Edin Ve Güçlenin!

Kardiyonun yağ yakımında anahtar sözcük olduğu düşünülüyor; oysa ki yağlarınızın alt tabakasında kalan kaslarınızı asla geliştirmiyor. Bunun yanısıra kalori eksilmesine istinaden aşırı miktarda yapılan kardiyo da size kaslarınızı kaybettirip sizi güçsüzleştiriyor.

Daha küçük hedefleriniz varsa bile, kontrollü şekilde ağırlık kaldırarak kuvvet kazanmalısınız. 4-8 tekrar eşliğinde squat, deadlift ve press gibi büyük alıştırmalar gözünüzü korkutmasın.

5- Günde Minimum 7 Saat Uyuyun

    Nasıl mı?

  • Kafein tüketimini günün ortasından sonraya bırakma.
  • Alkol uykunun kalitesini bozar, uzaklaş
  • Yatmadan önce vücudunu ve zihnini dinlendirecek bir zemin hazırlayarak planlı uykuya geç…

     Neden mi?

  • Büyüme hormonunun salınımına engel olma.

     Yapılan birçok araştırma; egzersizin insan vücudunda psikolojik ve fizyolojik ve birçok olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Yaşamınızı kolaylaştırmak ve kalitesini arttırmak sizin elinizde. Hayatınızda bazı mottolarınız olabilir ve bunlar;

  • Daha güçlü eklemlere sahip ol!
  • Hayatını daha fonksiyonel ve planlı yaşa!
  • Yaşam kaliteni arttır!
  • Omurganı sev ve daha dik dur!
  • Stressiz bir yaşam döngüsüne merhaba de’

DART TRAINING HOUSE EKİBİ 🙂