“15 Yaşındayken Hayat Çok Zor…”

Dış görüşünün oldukça önemli olduğu zamanlar öyle değil mi?

16 yaşındayken daha zor… Biliyorum…

Genç kadınlar boyum uzayacak mı kaygısı taşırken, bir yandan “daha zayıf olmalıyım…” düşüncesi içinde kaybolur giderler.

Genç beylerimiz ise “daha kaslı olmam lazım…”  daha güçlü görünmem lazım kaygısı başlıyor.

17 yaşında hayat çok zor… Anlıyorum… Beğenilme endişesi çok yüksek!

Daha ince bel, belirgin hatlar genç bir kadın olurken “olmazsa, olmaz…” gibi hissettiriyor.

Beyler yaşamlarının buradan sonraki tüm dönemlerinde geniş omuzlar, belirgin göğüs kasları fikri ile çok fazla zaman harcıyor olacaklar…

Bazen öyle büyük boyutlara ulaşıyor ki…

Özgüvende azalma, yeme bozuklukları, erkeklerde daha iri olma uğruna tehlikeli anabolik steroid kullanımı, obezite ile mücadele…

Stres seviyesindeki artış gibi etkilerin görülmesine sebep olabiliyor.

Sadece zayıf olabilmek uğruna uygulanan şok diyet planları, aç kalarak yapılan spor ve sonucunda istenilen bedene sahip olma düşüncesi.

Gelişim döneminde vücudumuzda birçok şey hızla değişim göstermektedir. Bedeni fark etme, dış görünüşümüz her zamankinden daha önemli bir hal almaktadır.

“Sağlıklı yaşam tarzı değişikliği”

Sağlık durumunun korunması, daha iyi noktaya gelmesi için kişinin beslenme, egzersiz, kişisel sorumluluklar, psikolojik durumda stresin yönetilmesi gibi tanımlanabilir.

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) gelişim çağındaki bireylerin dünyanın gelişimindeki etkilerinin büyük olduğunu bildirmektedir. Gelişim döneminde yaşanan kayıpların çoğunun trafik kazaları , HIV, alt solunum yolları enfeksiyonu, şiddet olayları yüzünden olduğunu bildirilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü bu yaşanan talihsiz olayların sağlıklı yaşam biçimi ile önlenebileceğini, kişinin yaşadığı ruhsal sıkıntılar, bozulan yeme düzeni, demir eksikliği, boyun-sırt ağrıları gibi sorunların önüne geçilebileceğini belirtmektedir.

“Sağlığım tabi ki önemli ama dış görünüşüm daha önemli!”

Yanılıyorsun!

 

Ayna karşısında kendini beğenmek, giydiğin kıyafeti bedenine yakıştırmak elbette çok güzel ama hepsinden değerli olan bir şey var o da sağlığımız…

Hepsinin bütününde sağlıklı bir iskelet sistemine sahip değilseniz, sürekli omuzlarınız önde ise ve sırt- boyun ağrısı yaşamaya başladıysanız,

Genç hanımlar düzenli adet döngüsünde değilseniz,

Kaygılıysanız yani kendinizi

hep stresli ve gergin

hissediyorsanız…

Geçecek… : )

Hem sağlıklı bir beden hem fit bir görünüşe sahip olmak aslında zor değildir.

Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde egzersizin yüksek kemik konsantrasyonunu optimize etmek için güvenli bir strateji olduğu söylenilebilir.

13-15 yaş grubunda görülen hareket kısıtlaması, günlük rutinde oturmanın artması ile obeziteye yatkınlık arasında pozitif bir etki görülmüştür.

Düzenli egzersiz ile , visseral ve total yağ deposu azalmakta, Yağsız kitle indeksi artmakta yağ dokusunun insülin duyarlılığı artış göstermektedir. Ayrıca damarlar işlevlerini düzeltmekte, LDL kolestrol ve trigliseritler düşerken, HDL kolestrol ise artış göstererek metabolik ve kardiyovasküler etkileri azaltmaktadır.

Erken yaşlarda yapılan egzersiz, yaşlılık döneminde ortaya çıkan osteoporoz için oldukça önleyici bir stratejidir. Geleceğe yatırım yapmak, sağlıklı yaş alabilmek temel ilkemiz olmalıdır.

Bunun yanında düzenli egzersiz , vücut kompozisyonunuzun düzelmesine destek olur. Yani kıyafetinizi düzgün bir duruş ile taşırsınız.:)

Yapmanız gereken haftanın 3 günü en az 45 dakika direnç egzersizi…

Direnç egzersizlerinin yanına bir de yürüyüş, koşu , bisiklete binme gibi aerobik aktivite eklediğimizde sorunun büyük kısmını çözmüş oluyoruz…

Elbette her güzelliğin arkasında biraz sabır ve sınırlar vardır…

Aburcubur ve hazır gıda hoşça kal!

Anne yemeğine hoşgeldin…

Mutfağa gir!

Kendi omletini yap,

Kendi hamburgerini yap,

Kendi kekini çırp!…

İnan zor değil! Hatta işin en eğlenceli kısmı…

Nerede ne yemen gerektiği konusunda kafa karışıklığın varsa, en önemlisi kan parametrelerin sınırda ise mutlaka bir profesyonel destek almayı düşün…

Diyetisyen desteği süreci tamamlayacaktır.

Eğitmen Notu:

Herşeyden önemlisi aynaya baktığında, gördüğünü sev.

İleride bu yaşlarını hatırlayıp güleceksin..

Kendimden biliyorum…

Biraz fazlalığım vardı, onunla barışmak zor olmadı, sonuçta onu da ben yapmıştım:)

Sebep sensen, çözümde sensindir…

Geleceğin güçlü kadınları

Efendi adamları olacaksınız.

Sizlere düşen oldukça büyük bir sorumluluk var biliyorsunuz… : )

“Bütün ümidim gençliktedir…”

Mustafa Kemal ATATÜRK

Pilates Eğitmeni & Egzersiz Uzmanı

Ilgım Türkan